Jak obniżyć zużycie energii

Dział: Informacje

Zamontuj żarówki energooszczędne.

Żarówki energooszczędne zużywają do 80% mniej energii niż ich tradycyjny odpowiednik. Obecnie odstraszać może ich dosyć wysoka cena zakupy (około 30zł) ale z pewnością taki zakup zwróci nam się bardzo szybko. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że żarówki energooszczędne potrafią działać do 10 razy dłużej, ale pod warunkiem, że będziemy je właściwie użytkować.

Przykład: tradycyjna żarówka 100W vs żarówka energooszczędna 18W (dająca tyle samo światła), działające 5 godzin dziennie.

Należy pamiętać, że w domu nie pali się tylko jedna, a średnio 3 żarówki, co daje odpowiednio 130zł i 23zł rocznie.
Wniosek: W ciągu roku zaoszczędzimy ponad 110zł

O czym należy pamiętać?
Ważne jest, aby żarówki energooszczędne montować w pomieszczeniach w których światło pali się w sposób ciągły. Nie należy ich montować w pomieszczeniach, gdzie światło włączamy i wyłączamy kilkanaście razy dziennie np. w łazience

Przyszłość.
Przyszłością są żarówki oparte na technologii LED.
Są one już dostępne w naszych sklepach, ale odstrasza ich wysoka cena (około 40zł) - dodajmy, cena nieadekwatna do ceny ich wyprodukowania. Cena produkcji takiej świetlówki jest stosunkowo niska, ale producenci chcą na tej "nowości" zarobić. Sam dałem się skusić na zakup 2 takich żarówek :)
Tego typu żarówki doskonale nadają się np. do przedpokoju, gdzie mamy podwieszany sufit i światła punktowe (halogenowe). Zmieniając żarówki na LED, płacimy około 10x mniej za prąd. U mnie w domu, dwie takie żarówki palą się przez ponad 10 godzin dziennie, a kosztuje mnie to tylko 5zł rocznie.
Żarówka LED zużywa 3W prądu, gdy jej tradycyjny odpowiednik aż 30W, dając przy tym tyle samo światła.

Wyliczenia oparte na cenie 0,3612 zł/kWh = 0,2428 zł/kWh (koszt energii) + 0,1303 zł/kWh (koszt dystrybucji).

Wyłączaj z gniazdka niektóre urządzenia.

Prawie każdy z nas ma w domu telewizor, DVD lub video. Nawet wyłączne (na tzw. stand-by) potrafią one zużywać od kilku do kilkudziesięciu Watów energii. Taka sama sytuacja dotyczy innych urządzeń. Jeżeli masz np. lampkę halogenową na biurko, to przy jej wyłączniu, transformator który zamienia napięcie 230V na 12V zużywa około 14W energii. Takich urządzeń w domu jest wiele.
Wyłączają te urządzenia z gniazdka na noc, możemy zaoszczędzić nawet ponad 100zł rocznie.

Pozostałe

Do tego wszystkiego dochodzą inne czynności, które znacznie wpłyną na stan naszego portfela.

Podsumowanie

Z naszych wyliczeń wynika, że możesz zaoszczędzić ponad 300zł rocznie. Czy to mało, czy dużo? Wyobraź sobie, że przez dwa miesiące w roku nie płacisz za prąd. Myślę, że warto!

eprad.pl - porównywarka cen energii