E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Instalacja fotowoltaiczna w firmie

W tym artykule dowiesz się o:

Zapisz się do newslettera

Ceny paneli fotowoltaicznych – ile kosztuje fotowoltaika?

Hasło „fotowoltaika” wciąż wywołuje mieszane uczucia, a nierzadko pierwszym pytaniem, które nasuwa się na myśl, jest te o koszt pozyskania energii słonecznej oraz ceny paneli słonecznych. Błędnym założeniem jest, że fotowoltaika musi być droga, ale od czego faktycznie zależą ceny paneli fotowoltaiczny?

Cena paneli fotowoltaicznych wraz z inwerterem zależy od rozmiaru mocy instalacji. Istotny wpływ na cenę ma rodzaj oraz jakość komponentów, ponieważ to jakość paneli słonecznych bezpośrednio przekłada się na ilość generowanej energii elektrycznej. Jednak ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej będzie zależała od wielu czynników, między innym:

Dzięki stronie internetowej eprąd.pl możliwej jest sprawdzenie, jaka jest cena paneli fotowoltaicznych oraz koszty instalacji fotowoltaiki. Eprad.pl pomaga dobrać odpowiedni zestaw fotowoltaiczny oraz podpowiada, w jaki sposób można sfinansować zakup instalacji fotowoltaicznej.

Średnie ceny i koszty fotowoltaiki dla domu

3kW

Małe zużycie energii
PLN
>16 500


Sprawdź

Instalacja Fotowoltaiczna dla małego gospodarstwa domowego z niskimi rachunkami za energię. Korzystanie z zielonej Energii.

5kW

Średnie zużycie energii
PLN
>22 000


Sprawdź

Instalacja Fotowoltaiczna dla średniego i dużego gospodarstwa domowego. Możliwość pokrycia 100% zapotrzebowania na prąd.
Popular

10kW

Duże zużycie energii i ogrzewanie na prąd
PLN
>37 000


Sprawdź

Instalacja Fotowoltaiczna przewidziana do produkcji energii elektrycznej jak i na cele grzewcze takie jak pompa ciepła lub podczerwień.

Jak dobrać moc fotowoltaiki?

Wybierając rozmiar mocy fotowoltaiki należy kierować się potrzebami i ustalić cel jaki chcemy uzyskać. Określenie potrzeb i celów jest kluczowe, ponieważ bez tego inwestycja w instalacje fotowoltaiczne może być nieefektywna. Jeśli panele słoneczne mają produkować energię elektryczną wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego, można skorzystać z prostej zasady – każde 50 zł wydane na zużyty w miesiącu prąd odpowiada 1kW mocy paneli słonecznych, łatwo obliczyć, że:

Jeśli rachunek za prąd wynosi 200 zł miesięcznie –  instalacja powinna mieć moc ok. 4 kW

Fotowoltaika – ceny paneli słonecznych

Klasa/Moc Instalacja PV 3kW Instalacja PV 5kW Instalacja PV 10kW
Premium np. SolarEdge + Panele Fotowoltaiczne Dwustronne Glass Glass >19 000 PLN >28 000 PLN >48 000 PLN
Solidna Propozycja np. Inwerter Stringowy + Moduły Solarne Glass Glass >18 000 PLN >25 000 PLN >43 000 PLN
Najtańsza Fotowoltaika np. Inwerter Stringowy + Panele z Plastikowym tyłem >16 500 PLN >22 000 PLN >37 000 PLN
Panele fotowoltaiczne – ceny brutto, zawierają koszt zakupu oraz montażu instalacji dachowej na budynku mieszkalnym (8% VAT).

Fotowoltaika – dobry Instalator

Wybierając Instalatora nie powinniśmy kierować się ceną jego usług, a posiadanym doświadczeniem. Pomocne będą każde informacje, jakie zdobędziemy o Instalatorze, a w szczególności warto zwrócić uwagę na opinie jego dotychczasowych Klientów, które są najbardziej wiarygodną recenzją jakości usług jakie oferuje. Jakość usług Instalatora ma ogromne znaczenie, ponieważ nawet najwyższej jakości panele fotowoltaiczne, kiedy są źle zamontowane, nie będą spełniały swojej funkcji, a w najgorszym wypadku będą bezużyteczne.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór optymalnego zestawu fotowoltaicznego oraz najlepszego instalatora nie jest łatwy, dlatego na portalu eprąd.pl można zapoznać się z ocenami jakości usług instalatorów oraz jakości paneli fotowoltaicznych od różnych producentów.

Fotowoltaika – ceny, a rodzaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości, na której będą zamontowane panele słoneczne to również czynnik, który dyktuje, jaka będzie ostateczna cena instalacji fotowoltaicznych, co wynika bezpośrednio ze stawki opodatkowania montażu instalacji:

Fotowoltaika – cena, a jakość instalacji fotowoltaicznej

Jakość oraz wydajność instalacji fotowoltaicznej zależne są od jakości jej elementów. Im wyższy poziom jakości instalacji tym większa cena i efektywniejsza produkcja zielonej energii. Najwyższej jakości instalacje fotowoltaiczne to te, które charakteryzują się najwyższą jakością paneli fotowoltaicznych oraz inwertera. Potwierdzeniem jakości jest również długi czas gwarancji zarówno na montaż jak i podzespoły, czyli więcej niż 10 lat.

Premium instalacje fotowoltaiczne

Charakteryzują się najwyższą jakością inwertera (SolarEdge) i paneli fotowoltaicznych (glass-glass i bifacjal). Takie instalacje mają najdłuższy czas gwarancji (12-15 lat gwarancji) oraz najwyższą efektywność w ciągu 30 lat (87% po 30 latach).

Zestawy solidne i efektywne kosztowo

Takie zestawy zawierają przynajmniej jeden komponent (panele fotowoltaiczne lub inwerter) z wyższej półki.

Zestawy ekonomiczne

Zbudowane są one z mniej znanych i zaawansowanych komponentów, charakteryzują się najniższą efektywnością oraz gwarancją.

Chcesz poznać indywidualną cenę fotowoltaiki dla siebie?

Zostaw dane, a skontaktujemy się z Tobą

Cena paneli, a ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa Polikrystaliczne

Panele Polikrystaliczne

Polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne charakteryzują się niejednolitą powierzchnią, na której widoczne są kryształki krzemu. Koszt zakupu tych ogniw jest niższy – w porównaniu do ogniw monokrystalicznych – ze względu na niższą jakość materiału, z którego zostały wyprodukowane. Sprawność tych paneli waha się od 14% do 17%. Będą dobrym wyborem dla osób, które dysponują dużym dachem. W Polsce zdecydowanie lepszym wyborem będą panele fotowoltaiczne HJT lub PERC wzbogacane Galem.

Technologia HJT

Panele Monokrystaliczne

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są droższe w produkcji niż Polikrystaliczne i nadal tańsze niż HJT. Ich sprawność wynosi od 18% do 21%. Zastosowanie tych ogniw jest zalecane dla osób i firm, które dysponują małą powierzchnią dachu. Instalacja składająca się z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych będzie tak samo wydajna przy zastosowaniu mniejszej ilości paneli słonecznych jak instalacja zbudowana z większej ilości ogniw o mniejszej efektywności.

Panele FOtowoltaiczne AKCOME

Panele HJT

Technologia produkcji ogniw i modułów HJT, łączy w sobie cechy krzemu krystalicznego i amorficznego. Dzięki czemu pozwala osiągać najwyższą efektywność nawet 26%, przy zachowaniu wysokiej odporności na degradację. HJT dedykowane jest zarówno Premium instalacją firmowym i indywidualnym jak i projektom inwestycyjnym. Relatywnie wyższy koszt zakupu, kompensowany jest najwyższym poziomem bezpieczeństwa i efektywności pracy w trudnych warunkach.

Czy warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne premium?

Fotowoltaika jest bardzo opłacalnym przedsięwzięciem zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Inwestowanie w fotowoltaikę ma największy sens wtedy, gdy decydujemy się na dobry jakościowo sprzęt i sprawdzoną obsługę montażu. Profesjonalnie przygotowany projekt w połączeniu  z wydajnym zestawem fotowoltaicznym dają gwarancję długich lat oszczędności. Korzystanie z tańszych rozwiązań może być również skuteczne, ale na pewno wiąże się z ryzykiem szybszych problemów. Instalacja może wymagać poprawek, szybciej może spaść jej wydajność. A skorzystanie z nieznanego instalatora może skończyć się dużymi utrudnieniami już od samego początku.