W tym artykule dowiesz się o:
Zapisz się do newslettera
okiem specjalisty fotowoltaicznego
Technologia HJT przejmuje rynek fotowoltaiczny ?
W ciągu ostatnich kilku lat branża PV przeszła prawie wyłącznie na moduły p-mono PERC (jednostronne i dwustronne “Bifacial“). W 2021 r. Ponad 90% dostarczonych modułów będzie opartych na tej samej technologii (mono PERC). Kolejny krokiem branży, będzie przjeście od typu p do typu n (w tym HJT) począwszy od 2023 r.
Chociaż istnieją trzy główne architektury komórek typu n (n-PERT / TOPCon, IBC i heterozłącze HJT), przejście na heterozłącze może być najbardziej atrakcyjną opcją, umożliwiając również użycie znacznie cieńszych płytek, co dodatkowo obniża koszty produkcji w dłuższej perspektywie.
Czym jest technologia HJT?
Heterozłącze (HJT) to specjalne złącze PN, które łączy dwie różne technologie w jednym ogniwie: krystaliczne ogniwo krzemowe umieszczone pomiędzy dwiema warstwami amorficznego „cienkowarstwowego” krzemu. W porównaniu z wykorzystaniem wyłącznie jednej technologii/rodzaju krzemu, technologia HJT umożliwia ich używanie razem, aby zebrać więcej energii.
Jak technologia Heterojunction zwiększa efektywność?
Ogniwa słoneczne są wykonane z cienkiego materiału, który może pochłaniać część światła słonecznego. Jednak nie jest całkowicie nieprzejrzysty. Część światła słonecznego przechodzi bezpośrednio, podczas gdy inne światło słoneczne również odbija się od powierzchni. HJT Cell wykorzystuje to, budując ogniwo słoneczne z trzech różnych warstw materiałów PV. Środkowa warstwa monokrzemowej typu N dopełnia większość prac polegających na zamianie światła słonecznego na energię elektryczną.
Ogniwo krzemowe HJT
Oparta na krzemowej płytce typu N.
Udowodniono, że jako dojrzała technologia ogniw słonecznych technologia heterozłącza zapewnia wyższą wydajność, lepszą wydajność i trwałość.
Proces produkcji ogniwa HJT jest bardziej wydajny i wymaga mniej kroków w porównaniu z innymi technologiami przetwarzania ogniw.
Ogniwo słoneczne HJT jest również naturalnym ogniwem bifacialnym, o znacznie bardziej stabilnym kolorze ogniwa słonecznego.
Panele HJT lepsze niż PERC?
HJT ma dłuższą żywotność, a tym samym wyższą wydajność w porównaniu z innymi technologiami fotowoltaicznymi. Wyższy potencjał wydajności niż PERC, niski koszt produkcji HJT oraz znacznie mniejsza liczba etapów procesu tworzenia, niż tradycyjne ogniwo słoneczne PERC. HJT wychodzi na przeciw, firmom EPC, które odgrywają decydującą rolę na dzisiejszym rynku PV. HJT to, najlepsze LCOE, co daje nam możliwość obniżenia współczynnika COS.
- Wyższy potencjał wydajności po PERC
- Lepsza dwustronność: Technologia HJT została zaprojektowana jako dwustronna
- Znacznie mniejsza liczba etapów procesu produkcji, niż w przypadku tradycyjnego ogniwa słonecznego
- Niższy współczynnik temperaturowy
- Wyższa wydajność przy słabym oświetleniu i wysokich temperaturach
Dzięki strukturze ogniwa słonecznego HJT, które łączy dwie różne technologie w jednym ogniwie: krystaliczne ogniwo krzemowe umieszczone pomiędzy dwiema warstwami amorficznego „cienkowarstwowego” krzemu. W ten sposób osiągany jest najlepszy współczynnik temperaturowy, dużo niższy niż w przypadku krzemu krystalicznego. To wysokowydajne ogniwo słoneczne, pozwala na doskonałe wytwarzanie energii we wszystkich warunkach klimatycznych, szczególnie w miejscach z wysoką temperaturą roczną.
Fotowoltaika dla FirmDowiedz się więcej
Fotowoltaika dla RolnikówDowiedz się więcej
Farmy fotowoltaiczneDowiedz się więcej
Technologia PERC początek i koniec dominacji ?
Jedynym sposobem, w jaki dostawcy modułów c-Si wyróżniają się obecnie, jest stosowanie różnych rozmiarów płytek (166, 182 lub 210 mm), decyzje dotyczące cięcia tych ogniw (o 2, 3, 4 itd.) I jak duże do wykonania modułów (tablice znamionowe). Chociaż są one ogromnie pomocne w zwiększaniu korzystnych właściwości modułów PV na miejscu, te zmiany w montażu modułów nie są specyficzne dla produkowanych ogniw mono typu p. Domyślnie wszyscy używają teraz tej samej technologii komórkowej.
W rzeczywistości prawie wszystkie te ulepszenia montażu ogniwa do modułu i montażu modułów można zastosować w dowolnej technologii c-Si (typu n lub typu p).
Dlatego, chociaż łatwo jest dać się wciągnąć w konkurs oceny modułów (jak duże są wymiary paneli), wszystko wraca do podstawowych właściwości typu podłoża i przebiegu procesu w ogniwie.
Przyszłosć n-PERT/TOPCon, IBC i HJT ?
Wśród trzech opcji typu n (n-PERT / TOPCon, IBC, HJT) rośnie przekonanie, że wiodącą rolę, będą miały heterozłącza.
W przeszłości Produkcja HJT należała do tandemu Sanyo/Panasonic, w Europie Meyer Burgera a w Rosji Hevel Solar. W walce o popularyzację technologii HJT i budowaniu trendu o sprzedaż liczoną w GW należy przede wszystkim wymienić:
1.AKCOME, które jest kontynuatorem drogi Panasonica, co potwierdza zatrudnienie DR Seiichi Kiyama, który nazywany jest głównym wynalazcą HJT.
2. Jinergy, mające duże zdolności produkcyjne i praktyczne sukcesy w masowej produkcji wysokowydajnych paneli HJT.
3. Risen, to największy gracz stawiający na HJT. Producent ten szacuje, że w ciągu 2-3 lat uda się przejąć rynek paneli fotowoltaicznych przez ogniwa HJT.
Idealne Panele Fotowoltaiczne na wiatę?
Panele HJT idealnie nadają się do użycia w przypadku CAR Portów, Wiat Fotowoltaicznych i Parkingowych. Dzięki dwustronnej konstrukcji produkują do 30% więcej energii. Podwójnie szklana rama, sprawia że wyglądają zdecydowanie lepiej niż standardowe moduły, a czas bezawaryjnej pracy to ponad 30 lat.
Najlepsze Panele na Farmę Fotowoltaiczną?
Inwestycja w farmę solarną, to średni koszt za 1 MW w wysokości 3 mln złotych. Okres zwrotu z inwestycji to 7-10lat, według różnych szacunków i rozwoju wzrostu cen energii. Standardowe moduły fotowoltaiczne PERC, degradują znacznie szybciej niż HJT a efektywność produkowanej energii jest znacznie wyższa. Dodatkowo panele fotowoltaiczne HJT są przystosowane do dwustronnej pracy (bifacjalne) i dodatkowo podwójnie szklane. Oznacza, to że prawdopodobieństwo usterek jest wielokrotnie niższe w panelach HJT niż modułach PERC.
HJT CENA
Dzięki bezpośredniej współpracy z producentami HJT AKCOME, Jinergy i Risen, gwarantujemy najniższe ceny na moduły tych producentów.
Kontakt: Jacek Serwin +48 793 416 519 – j.serwin@eprad.pl
Jesteś zainteresowany fotowoltaiką w swoim domu lub firmie?
Zostaw kontakt do siebie