E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Instalacja fotowoltaiczna w firmie
W tym artykule dowiesz się o:

Zapisz się do newslettera

Ogniwa Polikrystaliczne

Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) to specjalnie wydzielone tereny, na których zainstalowana jest duża ilość paneli fotowoltaicznych. W przeciwieństwie do mikroinstalacji produkują one energię elektryczną o dużej mocy, która nie jest zużywana na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego. Elektrownia słoneczna to inwestycja – prąd jest wytwarzany w celu sprzedaży go do elektrowni z zyskiem. Dodatkowym atutem tej inwestycji jest praktycznie zerowe ryzyko niepowodzenia.

Kto może założyć farmę fotowoltaiczną?

Farma fotowoltaiczna jest inwestycją w zasadzie dla każdego, kto posiada odpowiednią do tego nieruchomość. Kwestia wymaganej powierzchni pod instalację fotowoltaiczną zależy od oczekiwanych efektów. Przyjmuje się, że  pod budowę farmy fotowoltaicznej, której moc to 1 MW potrzebna jest nieruchomość o powierzchni około 2 ha. Jednak równie ważny jak powierzchnia jest sam charakter terenu.

Farma fotowoltaiczna to idealna inwestycja dla developerów i rolników. Proste, duże i otwarte tereny mają wielki potencjał fotowoltaiczny, a stopa zwrotu takiej inwestycji jest znacznie wyższa od np. wynajmu nieruchomości.

Charakter nieruchomości jest kluczowy pod kątem efektywności i opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Podczas analizy rentowności należy wziąć pod uwagę szczególnie kilka czynników, między innymi:

  • klasę gleby, na jakiej planowana jest inwestycja – klasa IV lub gorsza
  • nachylenie terenu – powinno być możliwie płaskie
  • możliwość postawienie paneli w kierunku południowym lub wschód- zachód
  • odległość do linii do linii średniego napięcia – nie więcej niż 200 metrów
  • dostęp do drogi, która pozwoli na transport sprzętu do budowy.

Po analizie lokalizacji i charakteru nieruchomości, na której ma stanąć farma fotowoltaiczna należy uporać się z formalnościami. Aby pewnie przejść przez wiele przepisów związanych m.in. z pozwoleniami proponujemy nasze doradztwo Eprad.pl – sprawdzonego i doświadczonego zespołu.

Wybór konstrukcji i komponentów fotowoltaicznych

W momencie, gdy wszystkie analizy i formalności mamy zrealizowane należy przystąpić do wyboru producentów sprzętu fotowoltaicznego i konkretnych modeli komponentów.

Przy planowaniu farm fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na:
fotowoltaiczne konstrukcje montażowe takie jak np. Energy5, inwertery fotowoltaiczne dedykowane biznesowym rozwiązaniom firmy Kehua oraz moduły fotowoltaiczne Jolywood, Akcome i Jinergy, które produkują energię dwustronnie.

Konstrukcje fotowoltaiczne dla farm fotowoltaicznych

Konstrukcja fotowoltaiczna, czyli szkielet całej instalacji to bardzo istotna sprawa zwłaszcza przy farmach fotowoltaicznych. Jest to na tyle ważna i wcale nieprosta kwestia, że zasięgnięcie opinii specjalistycznej ekipy montażowej, montującej farmy fotowoltaicznej jest więcej niż wskazane. Taką opinię zapewnia Eprad.pl Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny wybór należy zwrócić uwagę na:

  • materiał, z jakiego wykonana jest konstrukcja fotowoltaiczna
  • certyfikaty wytrzymałości, jakie posiada konstrukcja oraz jakie spełnia normy jakości
  • dostosowanie do dwustronnych modułów fotowoltaicznych, które są idealne dla dużych inwestycji
  • rozstaw rzędów oraz ilość paneli słonecznych na konstrukcji
  • pełne wykorzystanie potencjału terenu daną konstrukcją.

Moduły fotowoltaiczne do elektrowni fotowoltaicznej

Moduły fotowoltaiczne to pokrycie konstrukcji. Do wyboru mamy dwie główne linie rozwojowe w technologii produkcji paneli słonecznych. Pierwsza to N Type z niekwestionowanym liderem Jolywood. Druga to PERC czyli P Type, która jest podzielona między kilku producentów. W tym gronie mocno wyróżnia się Jinergy. Dowiedz się więcej o obu technologiach z poniższych artykułów.

Technologia N-TypeDowiedz się więcej
Technologia P-TypeDowiedz się więcej

Falowniki fotowoltaiczne – centrum całej instalacji

Falowniki fotowoltaiczne, inaczej inwerter to urządzenie, które zamienia prąd powstający w modułach fotowoltaicznych na prąd zmienny zgodny z tym, który używamy. Bez niego nie byłoby żadnej korzyści z modułów i całej instalacji. Ze względu na trudne zazwyczaj warunki, w jakich pracują farmy fotowoltaiczne warto wybrać doświadczonego
producenta. Na wysokości zadania na pewno stanie marka Kehua, która specjalizuje się w falownikach fotowoltaicznych do celów przemysłowych.

Farma fotowoltaiczna – nasze usługi

Szukasz profesjonalnego doradztwa i opieki nad swoją elektrownią słoneczną? Dobrze trafiłeś. Bez względu, czy dopiero wpadłeś na pomysł farmy fotowoltaicznej, czy masz już jakiś wstępny plan jesteśmy gotowi Ci towarzyszyć w kolejnych krokach.

Dla początkujących.
Jeśli dopiero niedawno zacząłeś interesować się fotowoltaiką to zachęcamy do przeczytania naszego poradnika na temat fotowoltaiki. Dzielimy się sprawdzoną wiedzą i poradami wynikającymi z doświadczenia.

Co dla Ciebie zrobimy?

Nasze ekipy montażowe składają się z najlepszych profesjonalistów. Już na etapie wyboru i projektowania pomożemy kompleksowo przeanalizować wszystkie możliwości. Przebrniemy za Ciebie przez gąszcz przepisów i pozwoleń związanych z inwestycją w farmę fotowoltaiczną. Podpowiemy możliwe formy finansowania. Doradzimy w wyborze kluczowych komponentów. Zapewnimy najlepszy wybór konstrukcji i specjalistyczną ekipę montażową. Zadbamy również o korzystne warunki serwisowe. Po porostu kompleksowo zajmiemy się przeprowadzeniem całej inwestycji.

Jesteś zainteresowany założeniem farmy fotowoltaicznej?

Zostaw kontakt do siebie