E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

“Czyste Powietrze” kwoty dotacji

czyste powietrze kwoty dotacji

Program "Czyste Powietrze"

Program “Czyste Powietrze” jest pierwszym proekologicznym projektem wsparcia dopłat do wymiany starych źródeł ciepła oraz docieplenia. Kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych już istniejących. Nie ma więc możliwości korzystania z programu w przypadku budowy lub planowania budowy domu. Istotną kwestią jest to, aby być realnym właścicielem domu, gdyż wówczas tylko taki budynek może otrzymać wsparcie w programie. Program “Czyste Powietrze” ma na celu zmniejszenie smogu i poprawę jakości powietrza poprzez eliminację starych, nieekologicznych źródeł ciepła i pomoc osobom, które z własnego funduszu nie mogłyby sobie pozwolić na wymianę starego pieca, a dzięki programowi będzie to możliwe.

Pomoc doradcy energetycznego

Jak wiadomo większość ludzi nie decyduje się na tak proekologiczny krok, jak wymiana starych źródeł ciepła głównie ze względów finansowych. Drugim powodem jest jednak nie wystarczająca wiedza na temat nowoczesnych źródeł ciepła i obawa, że nie podołają one ogrzewaniu domu jak dotychczasowe źródło. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości i uzyskania szczegółowych informacji, a także dokonania indywidualnej analizy naszego domu warto skorzystać z usług profesjonalnych doradców energetycznych Eprad.pl. To właśnie oni wykorzystując  najnowsze technologie i swoją wiedzę opartą na długoletnim doświadczeniu pomogą dobrać odpowiednie dla nas rozwiązanie ciepłownicze określając realne potrzeby energetyczne budynku i wybierając najbardziej ekonomiczne rozwiązania.

Który poziom dofinansowania?

Program “Czyste Powietrze” aktualnie oferuje dwa poziomy dofinansowania: podstawowy oraz podwyższony. Jest to realne wsparcie dla osób mniej lub bardziej zamożnych. Powstaje wiele pytań dotyczących najważniejszej kwestii programu, czyli co i na ile może zostać dofinansowane. Co w zasadzie obejmuje program “Czyste Powietrze”? Wiele kwestii programu może być niezrozumiałych lub źle odebranych, aby uniknąć nieporozumień i wątpliwości, na wykresach poniżej zostały przedstawione w sposób czytelny i przejrzysty, maksymalne wysokości dotacji dla poszczególnych kategorii kosztów kwalifikowanych.

Podstawowy poziom dofinansowania

Podstawowy poziom dofinansowania skierowany jest do osób, których dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych. Wysokość dotacji dla poziomu podstawowego wynosi do 25 tysięcy złotych bez inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz 30 tysięcy złotych przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

czyste powietrze poziom dofinansowania
Opracowanie własne na podstawie danych z www.czystepowietrze.gov.pl

Jak można zauważyć na wykresie, największą maksymalną intensywność dofinansowania uzyska między innymi mikroinstalacja fotowoltaiczna, bo aż 50%. To nie tylko wspiera ekologiczne rozwiązania, ale pozwala na inwestycję w przyszłość i niezależność energetyczną, a przy tym niemałe oszczędności. Spore dofinansowanie pomp ciepła także można połączyć z fotowoltaiką i wówczas dzięki modułom fotowoltaiczym możemy wytwarzać już nie tylko energię elektryczną, ale i cieplną.

czyste powietrze poziom dofinansowania
Opracowanie własne na podstawie danych z www.czystepowietrze.gov.pl

Podobnie jest w przypadku maksymalnej kwoty dotacji, gdzie wówczas najwięcej możemy uzyskać na gruntowną pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, bo aż 20 250 złotych. Jest to o tyle przyszłościowe rozwiązanie, że możemy wykorzystywać do zasilania pompy ciepła energię elektryczną pochodząca z instalacji fotowoltaicznej.

Podwyższony poziom dofinansowania

Podwyższony poziom dofinansowania skierowany jest do osób, których miesięczny dochód na osobę wynosi mniej niż 1400 złotych, a w przypadku osób samotnie zamieszkujących gospodarstwo domowe 1960 złotych. Wysokość dotacji w przypadku poziomu podwyższonego wynosi do 32 tysięcy złotych bez inwestycji w instalację fotowoltaiczna oraz do 37 tysięcy złotych w przypadku, gdy decydujemy się na instalację fotowoltaiczną.

czyste powietrze poziom dofinansowania
Opracowanie własne na podstawie danych z www.czystepowietrze.gov.pl

W przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania, maksymalną intensywność dofinansowania, bo aż 75% uzyskamy na kotłownię gazową oraz przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Maksymalna kwota dotacji przypada ponownie na gruntowną pompę ciepła o podwyższonej efektywności energetycznej i wynosi aż do 27 tysięcy złotych. Pompa ciepła jest wydajnym i ekologicznym rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność i zainteresowanie, dlatego warto zwrócić uwagę na tego typu rozwiązanie.

E-prąd - Twój Doradca Fotowoltaiczny | "Czyste Powietrze" kwoty dotacji
Opracowanie własne na podstawie danych z www.czystepowietrze.gov.pl

"Czyste powietrze" a fotowoltaika

Analizując przedstawione dane, warto jest zastanowić się i przemyśleć kwestię instalacji fotowoltaicznej jako przyszłego źródła energii. Instalacja fotowoltaiczna pracuje cały rok, niezależnie od pory roku. Co prawda wytwarza ona energię elektryczną, jednak energia elektryczna jest niezbędna do zasilenia pompy ciepła, wówczas można połączyć fotowoltaikę z produkcją ciepła i postawić na ekologię i oszczędności. Dofinansowanie w proekologicznym Programie “Czyste Powietrze” jest dużym wsparciem i warto skorzystać z pomocy inwestując w naszą lepszą i przede wszystkim, zważywszy na wciąż rosnące ceny za prąd, tańszą przyszłość.

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.