fbpx
loader
Instalacja fotowoltaiczna w firmie

Fotowoltaika

Fotowoltaika to szerokie zagadnienie z dziedziny odnawialnej energii. Cena fotowoltaiki, montaż paneli fotowoltaicznych oraz monterzy fotowoltaiczni są kluczowi do przeprowadzenia inwestycji w zieloną energię ze słońca.

W tym artykule dowiesz się o:

Zapisz się do newslettera

okiem specjalisty fotowoltaicznego

Fotowoltaika, panele słoneczne - poradnik

Możliwości fotowoltaiki w rolnictwie

Serwi Eprad.pl stworzony jest dla wszystkich zainteresowanych fotowoltaiką oraz OZE. W Bazie Wiedzy znajdują się pomocne informacje i merytoryczne  artykuły o panelach fotowoltaicznych oraz wpisy dotyczące dofinansowań w tym zakresie. Poniższy poradnik jest wstępem do fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych. Znajdują się tutaj informacje o samej fotowoltaice, jak i wiedza techniczna np. o  instalacjach fotowoltaicznych. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu poprzez formularz.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Podstawą tego procesu jest ogniwo fotowoltaiczne np. HJT, N Type czy PERC. Aby ogniwa solarne, były bardziej efektywne łączy się je w moduły fotowoltaiczne. Efektywność samych ogniw różni się o kilka procent od efektywności modułów fotowoltaicznych, gdyż ogniwo pojedyncze może osiągnąć sprawność nawet 26%, a panel fotowoltaiczny około 24%. To w samych ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Ten proces przekształca energię ze słońca w prąd stały. Następnie prąd stały trafia do falowników, które zamieniają go w prąd zmienny, czyli taki, jaki mamy w naszych domowych gniazdkach elektrycznych.

Na czym polega zjawisko fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to bezpośrednia konwersja światła w energię elektryczną na poziomie atomowym. Niektóre materiały wykazują właściwość zwaną efektem fotoelektrycznym, która powoduje, że pochłaniają one fotony światła i uwalniają elektrony. Po wychwyceniu tych wolnych elektronów powstaje prąd elektryczny, który można wykorzystać jako elektryczność.

Efekt fotoelektryczny został po raz pierwszy odnotowany przez francuskiego fizyka Edmunda Bequerela w 1839 roku, który odkrył, że niektóre materiały wytwarzają niewielkie ilości prądu elektrycznego pod wpływem światła. W 1905 roku Albert Einstein opisał naturę światła i efekt fotoelektryczny, na którym opiera się technologia fotowoltaiczna, za co później zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszy moduł fotowoltaiczny został zbudowany przez Bell Laboratories w 1954 roku. Został zakwalifikowany jako bateria słoneczna i był głównie ciekawostką, ponieważ był zbyt drogi, aby mógł być szeroko stosowany. W latach sześćdziesiątych, przemysł kosmiczny zaczął po raz pierwszy poważnie wykorzystywać tę technologię do zasilania statków kosmicznych. Dzięki programom kosmicznym technologia rozwinęła się, jej niezawodność została potwierdzona, a koszty zaczęły spadać. Podczas kryzysu energetycznego w latach 70. XX wieku, technologia fotowoltaiczna zyskała uznanie jako źródło energii do zastosowań również na ziemi.

jak działa fotowoltaika

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii

Fotowoltaika czyli energia ze słońca jest niewyczerpywalna, czyli tam gdzie świeci słońce tam możliwe jest ciągłe produkowanie energii. Odnawialne źródła energii, są również przyjazne środowisku i mogą bez inwazyjnie produkować czystą energie. Przykładami OZE są wiatr (turbiny lub żagle na statkach), promieniowanie słoneczne (fotowoltaika i kolektory słoneczne), pływy morskie, fale morskie, geotermia. Świadome i racjonalne korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest opłacalne i korzystne zarówno dla inwestora, jak i otoczenia. Prąd ze słońca, czyli fotowoltaika w porównaniu do innych źródeł odnawialnych, jest najłatwiej dostępny i opłacalny, a pozyskiwanie go jest dość proste i bezpieczne. 

Dla kogo jest fotowoltaika?

Aby zostać właścicielem paneli słonecznych i czerpać dzięki nim darmową energię elektryczną nie trzeba wiele. Panel fotowoltaiczny to zagadnienie, które koniecznie powinno zainteresować:

Wystarczy posiadać przestrzeń dachową zorientowaną na południe lub wschód-zachód albo płaski i niezacieniony kawałek terenu. W przypadku firm będą to z reguły dachy hal, magazynów i budynków, a w przypadku rolników oraz hodowców teren lub budynki gospodarcze. Klienci indywidualnie montują fotowoltaiczne instalacje na dachach domów.

Jak wybrać instalatora paneli fotowoltaicznych?

Wybór instalatora paneli słonecznych to kluczowa decyzja. Często kierujemy się opiniami w internecie, ale czy na pewno wiesz na co zwracać uwagę? Na pewno dla każdego zainteresowanego instalator powinien samodzielnie wykonywać instalacje (nie mieć podwykonawców) i przyjeżdżać wcześniej na wizję. Ale już pod kątem lokalizacji i charakteru instalacji dla różnych osób polecilibyśmy różnych instalatorów. Na przykład chcąc założyć farmę fotowoltaiczną wybierz instalatora specjalizującego się właśnie w tej dziedzinie.

Najlepsi specjaliści w zachodniopomorskim

Eprad.pl przy współpracy z Energią Pomorze realizuje projekty fotowoltaiczne biznesowe oraz inwestycyjne. Doświadczenie i najnowocześniejsze komponenty sprawiają, że dajemy aż 15 lat gwarancji na montaż naszych instalacji. Dziesiątki zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych w Szczecinie, Koszalinie oraz w całym zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim.

Projekt i wykonanie

Wykwalifikowany dział inżynierski, projektuje nasze instalacje od podstaw z użyciem paneli fotowoltaiczne N-Type, Bifacjalnych, Galss- Glass o najlepszych parametrach takich producentów jak Jolywood, AKCome i Jinergy. Falowniki fotowoltaiczne w jakich się specjalizujemy to SolarEdge (w tym hybrydy StorEdge) oraz inwertery klasy przemysłowej Kehua. Konstrukcje używane przez nasze zespoły montażowe są wykonane w technologii Magnelis (patent ArCEROLMIttal największy producent stali na świecie). Nasze instalacje są szyte na miarę i możliwości naszych klientów. Dbamy o dopasowanie instalacji do zapotrzebowania oraz możliwości przyłączą.

Serwis

Używamy najnowocześniejszych rozwiązań do monitoringi instalacji zdalnie 24h na dobę. Dzięki temu zwłaszcza w odległych miejscach przy instalacjach rolniczych zapewniamy stały serwis i monitoring. Nasz sprzęt do testów na miejscu pozwala przy użyciu kamery termowizyjnej z FLIR wychwytywać anomalia termiczne instalacji fotowoltaicznych.

Dystrybucja

Dystrybucja sprzętów bezpośrednio od producentów sprawia, że zarówno ceny jak i jakość kontrolowana jest przez nas. Gwarantuje to najwyższe parametry szybkie aktualizacje naszej oferty o najnowsze technologie takiej jak N-Type, HJT czy panele fotowoltaiczne z krzemem wzbogacanym Galem. Zapewniamy również suport posprzedażowy z bezpośrednim kontaktem u producenta i jego zapleczem inżynieryjnym. Dystrybucja paneli fotowoltaicznych: Jolywood, AKcome, Jinergy. Dystrybucja falowników PV: SolarEdge i Kehua.

Możliwości finansowania fotowoltaiki w Polsce

Rozwój fotowoltaiki i popularność paneli słonecznych zwiększają się niezmiennie od kilku lat. Temat jest niezwykle istotny nie tylko ze względów nowoczesności, praktyczności i oszczędności rozwiązań fotowoltaicznych, ale również ekologii. Żyjemy bardzo aktywnie, postęp technologiczny trwa, zużywamy bardzo dużo dóbr natury i produkujemy bardzo dużo zanieczyszczeń. Na szczęście jesteśmy tego świadomi i coraz bardziej dbamy o naszą planetę.

Również dzięki tej świadomości i popularności paneli fotowoltaicznych możliwości finansowania fotowoltaiki są coraz szersze i bardziej atrakcyjne. Prywatne firmy mają oferty kredytów i pożyczek na specjalnych warunkach, a rządowe programy umożliwiają nie tylko darmowe pożyczki, ale również duże dofinansowania. Każdy zainteresowany fotowoltaiką może znaleźć ofertę dla siebie.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką w swoim domu lub firmie?

Zostaw kontakt do siebie