E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Instalacja fotowoltaiczna w firmie

Fotowoltaika

Fotowoltaika to szerokie zagadnienie z dziedziny odnawialnej energii. Cena fotowoltaiki, montaż paneli fotowoltaicznych oraz monterzy fotowoltaiczni są kluczowi do przeprowadzenia inwestycji w zieloną energię ze słońca.

W tym artykule dowiesz się o:

Zapisz się do newslettera

Możliwości fotowoltaiki w rolnictwie

Serwi Eprad.pl stworzony jest dla wszystkich zainteresowanych fotowoltaiką oraz OZE. W Bazie Wiedzy znajdują się pomocne informacje i merytoryczne artykuły o panelach fotowoltaicznych oraz wpisy dotyczące dofinansowań w tym zakresie. Poniższy poradnik jest wstępem do fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych. Znajdują się tutaj informacje o samej fotowoltaice, jak i wiedza techniczna np. o  instalacjach fotowoltaicznych.

W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu poprzez formularz. Mamy duże doświadczenie oraz niezbędną wiedzę i dlatego warto nam zaufać.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Podstawą tego procesu jest ogniwo fotowoltaiczne np. HJT, N Type czy PERC. Aby ogniwa solarne, były bardziej efektywne łączy się je w moduły fotowoltaiczne. Efektywność samych ogniw różni się o kilka procent od efektywności modułów fotowoltaicznych, gdyż ogniwo pojedyncze może osiągnąć sprawność nawet 26%, a panel fotowoltaiczny około 24%. To w samych ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Ten proces przekształca energię ze słońca w prąd stały. Następnie prąd stały trafia do falowników, które zamieniają go w prąd zmienny, czyli taki, jaki mamy w naszych domowych gniazdkach elektrycznych.

Na czym polega zjawisko fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to bezpośrednia konwersja światła w energię elektryczną na poziomie atomowym. Niektóre materiały wykazują właściwość zwaną efektem fotoelektrycznym, która powoduje, że pochłaniają one fotony światła i uwalniają elektrony. Po wychwyceniu tych wolnych elektronów powstaje prąd elektryczny, który można wykorzystać jako elektryczność.

Efekt fotoelektryczny został po raz pierwszy odnotowany przez francuskiego fizyka Edmunda Bequerela w 1839 roku, który odkrył, że niektóre materiały wytwarzają niewielkie ilości prądu elektrycznego pod wpływem światła. W 1905 roku Albert Einstein opisał naturę światła i efekt fotoelektryczny, na którym opiera się technologia fotowoltaiczna, za co później zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszy moduł fotowoltaiczny został zbudowany przez Bell Laboratories w 1954 roku. Został zakwalifikowany jako bateria słoneczna i był głównie ciekawostką, ponieważ był zbyt drogi, aby mógł być szeroko stosowany. W latach sześćdziesiątych, przemysł kosmiczny zaczął po raz pierwszy poważnie wykorzystywać tę technologię do zasilania statków kosmicznych. Dzięki programom kosmicznym technologia rozwinęła się, jej niezawodność została potwierdzona, a koszty zaczęły spadać. Podczas kryzysu energetycznego w latach 70. XX wieku, technologia fotowoltaiczna zyskała uznanie jako źródło energii do zastosowań również na ziemi.

jak działa fotowoltaika

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii

Fotowoltaika czyli energia ze słońca jest niewyczerpywalna, czyli tam gdzie świeci słońce tam możliwe jest ciągłe produkowanie energii. Odnawialne źródła energii, są również przyjazne środowisku i mogą bez inwazyjnie produkować czystą energie. Przykładami OZE są wiatr (turbiny lub żagle na statkach), promieniowanie słoneczne (fotowoltaika i kolektory słoneczne), pływy morskie, fale morskie, geotermia. Świadome i racjonalne korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest opłacalne i korzystne zarówno dla inwestora, jak i otoczenia. Prąd ze słońca, czyli fotowoltaika w porównaniu do innych źródeł odnawialnych, jest najłatwiej dostępny i opłacalny, a pozyskiwanie go jest dość proste i bezpieczne. 

Dla kogo jest fotowoltaika?

Aby zostać właścicielem paneli słonecznych i czerpać dzięki nim darmową energię elektryczną nie trzeba wiele. Panel fotowoltaiczny to zagadnienie, które koniecznie powinno zainteresować:

Wystarczy posiadać przestrzeń dachową zorientowaną na południe lub wschód-zachód albo płaski i niezacieniony kawałek terenu. W przypadku firm będą to z reguły dachy hal, magazynów i budynków, a w przypadku rolników oraz hodowców teren lub budynki gospodarcze. Klienci indywidualnie montują fotowoltaiczne instalacje na dachach domów.

Jak wybrać Instalatora paneli fotowoltaicznych?

Wybór instalatora paneli słonecznych to kluczowa decyzja. Często kierujemy się opiniami w internecie, ale czy na pewno wiesz na co zwracać uwagę? Na pewno dla każdego zainteresowanego instalator powinien samodzielnie wykonywać instalacje (nie mieć podwykonawców) i przyjeżdżać wcześniej na wizję. Ale już pod kątem lokalizacji i charakteru instalacji dla różnych osób polecilibyśmy różnych Instalatorów. Na przykład chcąc założyć farmę fotowoltaiczną wybierz Instalatora specjalizującego się właśnie w tej dziedzinie.

Polecani Instalatorzy

Fast Energy

Firma działa na terenie Województwa Łódzkiego z siedzibą w Łodzie.
Specjalizuje się w instalacjach fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, firmowych oraz rolników.
Prowadzi montaż paneli fotowoltaicznych, inwerterów solarnych oraz konstrukcji PV.

Czytaj więcej »

Eko-Anwa

Firma działa na terenie Województwa Zachodniopomorskiego z siedzibą w Barlinku.
Specjalizuje się w instalacjach fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, firmowych oraz rolników.
Prowadzi sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych, inwerterów solarnych oraz konstrukcji PV.

Czytaj więcej »

Fotowoltaika Szczecin

Firma działa na terenie Województwa Zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie.
Specjalizuje się w instalacjach fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, firmowych oraz rolników.
Prowadzi sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych, inwerterów solarnych oraz konstrukcji PV.

Czytaj więcej »

CLEAR ENERGY

Firma z Województwa Zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie. Działa na terenie województwa zachodniopomorskiego i ościennych: lubuskiego, pomorskiego i wielkopolskiego gdzie posiadają swoich przedstawicieli.
Specjalizuje się w instalacjach fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, firmowych oraz rolników.
Prowadzi sprzedaż i montaż paneli fotowoltaicznych, inwerterów solarnych oraz konstrukcji PV.

Czytaj więcej »

Dlaczego wybór dobrego Instalatora jest tak ważny?

Inwestując w fotowoltaikę mamy nadzieję, że raz poniesiony wydatek da długoterminowe efekty. By mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie sprawna i efektywna w jak najdłuższym okresie już na etapie jej planowania należy zadbać o dwa decydujące o tym czynniki – dobre jakościowo komponenty oraz dobry Instalator. Doświadczony Instalator pomoże wybrać odpowiednie panele słoneczne oraz pozostałe części instalacji, a to na jakim sprzęcie pracuje świadczy o jakości jego usług. Dobrego Instalatora można poznać nie tylko po zapewnieniu wsparcia przy planowaniu i zakupie instalacji, ale też po tym, że sam dokonuje montażu, bez zlecania go podwykonawcy. Dobry Instalator to maksymalizacja korzyści płynących z posiadanej instalacji fotowoltaicznej oraz minimalizacja ryzyka jej złego montażu, awarii oraz niesprawnego działania.

Jakie znaczenie dla efektywności instalacji fotowoltaiczne ma jakość użytych komponentów?

Jakościowe komponenty instalacji fotowoltaicznych to gwarancja długiego i efektywnego korzystania z inwestycji. Warto wykorzystywać najlepsze jakościowo panel słoneczne, inwertery oraz inne części instalacji. Oszczędności na zakupie sprzętu mogą oznaczać częste awarie i niewykorzystanie całego potencjału instalacji, co przełoży się na generowanie dużo mniejszych ilości energii niż byłoby to możliwe przy zamontowaniu lepszej jakości komponentów.

Jak wybrać najlepsze panele słoneczne?

Zakup paneli słonecznych na pozór wydaje się łatwy. Jednak ilość dostępnych na rynku producentów może powodować, że przez nadmiar informacji nie uda się wybrać najlepszych. Z pomocą idą poradniki internetowe, różnego rodzaju ankiety oraz gotowe oferty. Najlepiej jednak zaufać swojemu Instalatorowi, a jeśli decydujesz się na samodzielny zakup paneli słonecznych posiłkuj się opiniami na ich temat w Internecie, skorzystaj także z informacji dostępnych w Hurtowniach fotowoltaicznych. Jednym z najlepszych producentów paneli słonecznych jest MySolar.

Gdzie kupić panele słoneczne?

Panele słoneczne oraz inne części instalacji fotowoltaicznych są dziś dostępne stacjonarnie oraz w Internecie. Sprzedażą części instalacji fotowoltaicznych zajmuje się szereg pośredników, mających w swoich ofertach sprzęty od wielu producentów.  Najbardziej polecanym przez nas pośrednikiem są Hurtownie fotowoltaiczne. Wyspecjalizowane Hurtownie mogą oferować nie tylko dobry sprzęt, ale też wsparcie przy wyborze odpowiednich produktów i polecić Instalatora specjalizującego się w montażu instalacji konkretnych producentów.

Jak znaleźć i wybrać Hurtownie fotowoltaiczną?

Hurtownia fotowoltaiczna to miejsce, gdzie można kupić nie tylko panele słoneczne, ale również inne elementy instalacji fotowoltaicznych, co ważne jej oferta jest kierowana także do nabywców detalicznych. Hurtownie można znaleźć w Internecie, ale można też skorzystać z naszej bazy Hurtowni fotowoltaicznych. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru Hurtowni wydaje się lokalizacja, ale zdecydowanie ważniejsze jest doświadczenie i jakość oferowanych produktów. Wybierając Hurtownie warto posiłkować się opiniami na jej temat, które można znaleźć w naszej bazie Hurtowni.

Polecane Hurtownie

Sklep Electro24

Firma z Województwa Dolnośląskiego z siedzibą w miejscowości Bielawa.
Działa na terenie całego kraju i Europy.
Prowadzi sprzedaż detaliczną artykułów elektrotechnicznych oraz oświetleniowych jaki i precyzyjnych zabezpieczeń do instalacji fotowoltaicznych.

Czytaj więcej »

Sklep internetowy iPowershop

Firma z Województwa Dolnośląskiego z siedzibą w miejscowości Tyniec Mały.
Działa na terenie całego kraju.
Prowadzi sprzedaż między innymi paneli fotowoltaicznych, inwerterów solarnych ,konstrukcji PV.

Czytaj więcej »

ProEco PV Sp. z o.o.

Firma z Województwa Dolnośląskiego z siedzibą w miejscowości Sadów. Działa na terenie całego kraju.
Prowadzi sprzedaż między innymi paneli fotowoltaicznych, inwerterów solarnych ,konstrukcji PV.

Czytaj więcej »

Dlaczego warto skorzystać z usług Hurtowni fotowoltaicznej?

Zakup części instalacji fotowoltaicznych w hurtowni to kilka korzyści:

  • możliwość zakupu wszystkich potrzebnych komponentów w jednym miejscu,
  • profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru oraz zakupu części instalacji,
  • polecenie odpowiedniego Instalatora,
  • gwarancja na zakupiony towar.
Dodatkowe korzyści jakie mogą wynikać z korzystania z usług dobrej hurtowni fotowoltaicznej mogą dotyczyć takich rzeczy jak pomoc przy wypełnianiu i składaniu wniosków o dofinansowanie inwestycji w instalację fotowoltaiki. Często Hurtownia jest jednocześnie Instalatorem. 

Możliwości finansowania fotowoltaiki w Polsce

Rozwój fotowoltaiki i popularność paneli słonecznych zwiększają się niezmiennie od kilku lat. Temat jest niezwykle istotny nie tylko ze względów nowoczesności, praktyczności i oszczędności rozwiązań fotowoltaicznych, ale również ekologii. Żyjemy bardzo aktywnie, postęp technologiczny trwa, zużywamy bardzo dużo dóbr natury i produkujemy bardzo dużo zanieczyszczeń. Na szczęście jesteśmy tego świadomi i coraz bardziej dbamy o naszą planetę.

Również dzięki tej świadomości i popularności paneli fotowoltaicznych możliwości finansowania fotowoltaiki są coraz szersze i bardziej atrakcyjne. Prywatne firmy mają oferty kredytów i pożyczek na specjalnych warunkach, a rządowe programy umożliwiają nie tylko darmowe pożyczki, ale również duże dofinansowania. Każdy zainteresowany fotowoltaiką może znaleźć ofertę dla siebie.

Co zyskuje korzystając z finansowania zakupu paneli słonecznych z kredytów i pożyczek?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to duży koszt. Nie każda osoba fizyczna lub firma może sonie pozwolić na wydanie jednorazowo kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego warto skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania takiej inwestycji. Kredyty i pożyczki to nie jedyne dostępne na rynku formy finansowanie, możliwe jest nawet leasingowanie całych instalacji. Najważniejszą korzyścią przemawiającą za korzystaniem z takich form jest oszczędzanie czasu – zdecydowanie szybciej można otrzymać, np. pozytywną decyzję kredytową niż odłożyć wystarczającą kwotę, a im szybciej zaczniemy korzystać z instalacji fotowoltaicznej tym szybciej zaczniemy oszczędzać na zużywaniu energii. Kiedy zestawimy sobie kwoty jakie musielibyśmy odkładać by zakupić instalację z kwotami rat kredytów, pożyczek, czy leasingu  oraz kwotami jakie możemy oszczędzić i weźmiemy pod uwagę fakt, że ceny instalacji raczej będą rosły, dojedziemy do wniosku, że warto skorzystać z finansowania zewnętrznego i już dziś zacząć planować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką w swoim domu lub swojej firmie?

Zostaw kontakt do siebie!

Falownik Kehua SPI350K-B-H

Falownik Kehua SPI350K-B-H gotowy do pracy w Polsce! Uprzejmie informujemy, że nasz największy inwerter stringowy o mocy 350kW przeszedł pomyślnie certyfikację i jest zgodny z

Czytaj Więcej »

Falownik Kehua 125kW – recenzja

Stringowy Falownik Kehua 125kW-Recenzja Firma Kehua Tech to producent rozwiązań biznesowych i przemysłowych(farmy pv) dla fotowoltaiki, magazynowania energii oraz centrów danych. Seria inwerterów fotowoltaicznych SPI

Czytaj Więcej »