Zapisz się do newslettera
Ze względu na znaczne pogorszenie stanu środowiskowego naszej planety na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększyła się świadomość ludzi w temacie ekologii i zmian w podejściu do życia. Okazuje się, że zmiana nawyków i między innymi sposobów wytwarzania energii może znacząco poprawić jakość środowiska i szczególnie powietrza, którym codziennie oddychamy.
Istnieją już specjalne pożyczki i kredyty, które mają umożliwić większej grupie osób wprowadzanie zmian na rzecz środowiska. Jednak dbanie o środowisko to temat na tyle ważny, że tworzone są również jeszcze bardziej opłacalne państwowe programy dotacji i dofinansowań.
Rozwój fotowoltaiki
W temacie energetyki do zmian zmuszają także wyczerpalne surowce naturalne takie jak na przykład węgiel. Stąd też na przestrzeni lat znacząco zwiększyło się zainteresowanie tematem odnawialnych źródeł energii, w tym szczególnie fotowoltaiki. Rynek fotowoltaiczny na przestrzeni ostatnich lat znacznie przybrał na rozwoju i to właśnie fotowoltaika zaczęła królować wśród OZE. Jej znaczny rozwój technologiczny, dostępność, łatwość w montażu oraz szerokie możliwości montażowe sprawiły, że decyduje się na nią coraz więcej ludzi.
Wsparcie finansowe
Dynamiczny rozwój fotowoltaiki spowodował spadek cen oraz zwiększenie zainteresowania nie tylko już wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, ale i rolników, przedsiębiorców, w spółdzielniach mieszkaniowych, mieszkańców budynków wielorodzinnych. Niewątpliwie ogromny wpływ na zwiększenie rozwoju fotowoltaiki mają wszelkiego rodzaju formy wsparcia. Dążenie do lepszej jakości powietrza, wody czy ogólnie rozumianego środowiska prowadzi do zwiększenia masowego działania na rzecz natury co prowadzi z kolei do znacznego rozwoju i spadku cen alternatywnych źródeł energii.
Rodzaje wsparcia finansowego
Do form wsparcia zaliczymy na przykład dofinansowania, dotacje, pożyczki, kredyty, ulgi, raty. Wiele z nich jest nazywane zamiennie, dlatego warto wskazać różnice i uczulić na dokładne czytanie warunków i nazw form wsparcia, o które się staramy, aby wybór okazał się odpowiedni dla nas i naszej sytuacji.
Dotacje i dofinansowania
Dotacja i dofinansowanie, są to formy wsparcia opierające się na spełnianiu określonych przez organ wspierający warunków. Jest to forma finansowania bezzwrotna, jednak często oparta na pewnych zasadach takich jak na przykład w przypadku otwierania działalności gospodarczej byłby wymóg prowadzenia jej przez określony czas, to wówczas wnioskodawca, aby uniknąć zwrotu środków, powinien dostosować się do tego wymogu. W przypadku dotacji na panele fotowoltaiczne, są to zazwyczaj dotacje w wysokości określonej kwoty i po jej uzyskaniu musimy przedstawić dowód inwestycji w tę instalację oraz na przykład zobowiązujemy się, że po montażu nie usuniemy jej i nie sprzedamy. Są to przykłady, ponieważ każda dotacja czy dofinansowanie udzielane jest na podstawie zazwyczaj konkretnego programu wsparcia, który jasno i wyraźnie określa zasady i warunki uzyskania dotacji.
Pożyczki i kredyty
Pożyczka i kredyt to dla większości osób synonimy i używają oni tych słów zamiennie określając jedną formę finansowania. Warto zaznaczyć jednak, że oficjalnie istnieją pewne cechy różniące te dwie formy wsparcia. Pożyczka mianowicie jest regulowana poprzez przepisy Kodeksu Cywilnego, może być sfinalizowana za pomocą umowy pisemnej lub ustnej, a także do osób ją przyznającą należy decyzja czy będzie zawierała odsetki czy też będzie formą bez dodatkowych kosztów.
Kredyt natomiast jest regulowany poprzez obowiązujące Prawo Bankowe. Bank bowiem zobowiązuje się na podstawie zawartej wcześniej umowy kredytowej przekazać do dyspozycji wnioskodawcy środki finansowe na określony wcześniej okres czasu z obowiązkiem spłaty wraz z określonymi odsetkami oraz prowizją. W przeciwieństwie do pożyczki, umowa kredytowa musi być zawarta w formie pisemnie, w innym przypadku jest nieważna.
Najlepsze kredyty na panele fotowoltaiczne
-
BNP Paribas – Bankiem zielonych zmian
-
SANTANDER Consumer Bank – SolarLease
-
SKOK Chmielewskiego
-
SMARTNEY = smart, smiley i money
Ulga podatkowa
Ulga podatkowa jest regulowana poprzez Prawo podatkowe i opiera się na zmniejszeniu wysokości podatku lub całkowitym zwolnieniu z podatku, spełniając określone warunki. Przykładem jest ulga termomodernizacyjna, która zachęca do wymiany starych zanieczyszczających źródeł ciepła na nowe i ekologiczne.
Eko raty
Ciekawą i dużo bardziej dostępną dla większości formą wsparcia są eko raty. Jest to forma finansowania oferowana przez różne banki i inne placówki z możliwością zakupów online lub stacjonarnie. W przypadku inwestycji w panele fotowoltaiczne, chcąc skorzystać z opcji eko rat, wystarczy wybrać sklep z materiałami, który ma oznaczenie danego banku jaki nas aktualnie interesuje, następnie wybrać interesujące nas produkty, a w opcjach wyboru zapłaty, wybrać opcję na raty. Następnie należy tylko złożyć wniosek z weryfikacją naszej tożsamości i udowodnieniem stałych dochodów i po zweryfikowaniu przez bank otrzymujemy umowę i możemy odebrać nasze zakupy.
Szukając odpowiedniego wsparcia dla siebie, swojej firmy czy gospodarstwa warto więc zwracać szczególną uwagę na formę wsparcia i warunki determinujące jej otrzymanie. Warto także na bieżąco śledzić nowo powstałe czy też aktualizowane programy wsparcia finansowego dotyczące ekologicznych zmian zwłaszcza w sektorze energetycznym. Temat fotowoltaiki pojawia się w nich szczególnie często, gdyż instalacje fotowoltaiczne jeszcze nigdy nie były tak opłacalne jak są obecnie i warto racjonalnie zastanowić się nad przyszłością energetyczną i skorzystać nie tylko z największej jak dotąd opłacalności fotowoltaiki, ale i wszelkich pomocy finansowych jakie są oferowane dla różnych sektorów, grup społecznych czy indywidualnych jednostek.
Jesteś zainteresowany fotowoltaiką w swoim domu lub firmie?
Zostaw kontakt!