E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Zalety fotowoltaiki

Zalety fotowoltaiki

Poznaj zalety fotowoltaiki w Twoim domu i firmie

Temat fotowoltaiki rozwija się aktualnie w dynamicznym tempie i słusznie wzbudza ogromne zainteresowanie wśród ludzi z różnych dziedzin. Jest to zdecydowanie spowodowane szeregiem zalet, jakie płyną z posiadania swojej instalacji fotowoltaicznej. Bez względu na to, która jest dla Ciebie najważniejsza energia słoneczna to inwestycja w lepszą i oszczędną przyszłość.

Generalnie, zalety fotowoltaiki to przede wszystkim:

fotowoltaika rolnik

Nieskończoność i dostępność energii słonecznej

Odnawialne źródła energii, do jakich należy energia słoneczna są niewyczerpalne i przyjazne środowisku. Ilość energii ze słońca w zasadzie nie ma końca i to jest niepodważalny atut fotowoltaiki. Nie musimy obawiać się ani prywatnie, ani globalnie, że nam jej zabraknie.

Zaś dostępność energii słonecznej, która wpłynęła na znaczny i dynamiczny rozwój fotowoltaiki to druga naturalna zaleta. Słońce dociera do większości miejsc, co zdecydowanie zwiększa możliwości montażu instalacji. A do tego wymagania, aby odebrać promienie nie są tak duże, jak przy pozyskiwaniu energii z wiatru, czy  fal morskich. Nie tylko dach domu, ale także wiaty, drewutnia, garaż czy wolnostojące instalacje, jeśli posiadamy dużą przestrzeń na przykład pod uprawę ogrodu zdobywają coraz większą popularność.

Wyjątkowo atrakcyjne ceny fotowoltaiki

Biorąc pod lupę aspekt cenowy, fotowoltaika wyraźnie staniała na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze kilka lat temu nie była ona tak popularna jak teraz, a firm fotowoltaicznych było znacznie mniej. Zwiększenie zainteresowania naturalnie zmotywowało zwiększenie konkurencyjności, a z kolei większa konkurencja spowodowała znaczny spadek cen. Wyższe ceny za prąd powodują szybszy zwrot inwestycji fotowoltaicznej oraz większą ochotę zmian i zainteresowanie. Dzięki temu śmiało można stwierdzić, że fotowoltaika nigdy nie była tak opłacalna jak teraz.

Szybki zwrot inwestycji i kilkanaście lat darmowego prądu

Inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja w lepszą przyszłość. A jeśli o inwestycji mowa to oczywiste jest, że musimy przeznaczyć na to pewną kwotę pieniędzy. Ceny instalacji fotowoltaicznej nigdy nie były tak niskie, a należy pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy oraz całkowicie opłacalny, gdyż zwraca się już po kilku latach. Po zwrocie inwestycji możemy cieszyć się całkowicie darmową energią elektryczną. Często jednak pada pytanie jak długo trzeba czekać na zwrot zainwestowanej kwoty. Czas zwrotu inwestycji jest oczywiście uwarunkowany pewnymi czynnikami i nie dla każdego jednakowy. Zależy on między innymi od mocy naszej instalacji, bo z kolei od tego zależy kwota całej inwestycji. Przeciętna kwota jaką wydajemy na mikroinstalację zwraca się po około 7 latach. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z całkowitego użytkowania przez nas fotowoltaiki jest to bardzo niewielki koszt.

Wyższe ceny prądu to szybszy zwrot inwestycji

W związku z wieloma czynnikami, prognozy cen prądu nie są optymistyczne. Koszty energii elektrycznej od lat stopniowo rosną, jednak będzie to proces coraz bardziej dynamiczny i nie tylko nie mamy co liczyć na spadek lub chociaż stabilizację cen za prąd, ale niestety musimy przygotować się na coraz większe rachunki. Optymistyczne jest jednak to, że wzrost cen za prąd spowodował, że kwota jaką zainwestujemy w instalację fotowoltaiczną zwróci nam się szybciej, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Sytuacja gospodarcza, import surowców oraz przede wszystkim wyczerpalność nieodnawialnych surowców naturalnych powoduje coraz wyższe ceny za energię. Zasoby surowców naturalnych są ograniczone i kiedyś wyczerpią się całkowicie, zanim jednak to nastąpi, rachunki będą coraz wyższe. Jeśli nie przekonuje kogoś aspekt ekologiczny, wyczerpalność surowców czy niezależność energetyczna, to nieatrakcyjne prognozy energetyczne powinny skłonić go do przemyśleń nad zmianą sposobu pozyskiwania energii.

Wiele rządowych programów dofinansowań

Zdecydowanie jedną z najbardziej determinujących rozwój fotowoltaiki zaletą, są wszelkiego rodzaju programy wsparcia i dofinansowań na instalację, które czynnie wspierają ekologiczne rozwiązania w produkcji energii. Programy wsparcia i ulgi są dedykowane nie tylko pojedynczym osobom fizycznym, ale istnieją także specjalne projekty dedykowane:

ekologia energetyczna

Ekologiczna, zielona metoda pozyskiwania energii

Stan naszej planety niewątpliwie skłonił większe jednostki do przemyśleń i wdrożenia znaczących zmian odnośnie ochrony środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę, iż sektor energetyczny emituje ogromne podkłady szkodliwych substancji do atmosfery takich, jak tlenki azotu, tlenki siarki czy na przykład dwutlenek węgla, zostały także wdrażane zmiany mające na celu ograniczenie zanieczyszczania środowiska przez wytwarzanie energii. Nie jest to sektor łatwy do zmian, gdyż ciężko wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej czy cieplnej, zwłaszcza w czasach szeroko rozwiniętej technologii i pracy zdalnej. W związku z tym należało szukać rozwiązań, które godnie zastąpią wytwarzanie energii ze źródeł tradycyjnych. Alternatywą okazała się być energia odnawialna. Niestety jeszcze do niedawna nie był to rozwinięty temat zwłaszcza w Polsce. Ciężko było wyobrazić sobie zastąpienie tradycyjnych metod czymkolwiek innym, aby bez strat i z podobną wydajności uzyskać taką samą energię.

Prosta, ale mocna konstrukcja

Dlaczego warto zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej specjalistom? Odpowiedź jest prosta, mianowicie prawidłowo zamontowana konstrukcja to prawidłowo działająca instalacja. Prawidłowo funkcjonujące moduły nie będą narażane na uszkodzenia czy awarie przy stałej produkcji energii. Dla lepszego przykładu można to porównać do fundamentu budynku, bez prawidłowych i mocnych fundamentów, dom nie będzie funkcjonował prawidłowo i szybko dojdzie do pęknięć ścian, sufitów czy innych uszkodzeń.

Łatwość utrzymania instalacji

Instalacja fotowoltaiczna jest nie tylko łatwa z montażu, ale i w utrzymaniu. Dzięki prawidłowemu zamontowaniu, nie wymaga serwisowania co nie generuje dodatkowych kosztów. Warto jednak dbać o panele i regularnie (1 -2 razy do roku) je oczyszczać. Na rynku istnieją specjalistyczne usługi pozwalające utrzymać panele w czystości, jednak dla oszczędnych osób optymistyczną informacją będzie to, że panele można myć samodzielnie. Należy jednak zachować ostrożność i robić to zgodnie ze wskazówkami jak poprawnie oczyszczać moduły fotowoltaiczne.

Pełne ubezpieczenie i gwarancja na instalację fotowoltaiczną

Poprawnie zainstalowana fotowoltaika będzie działała z maksymalną wydajnością przez okres minimum 25 lat. Po opływie tego czasu moduły nadal będą efektywnie produkowały prąd, jednak z odrobinę mniejszą wydajnością, około 80% możliwości. Istnieją specjalne ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, które możemy opłacać łącznie z ubezpieczeniem naszego domu. Prawidłowo zamontowana instalacja oczywiście może ulegnąć uszkodzeniom mechanicznym niezależnie od poprawności jej zainstalowania. Są to jednak niezwykle rzadkie przypadki, jednak podczas zerwania dachu przez huragan czy pożaru budynku warto posiadać ubezpieczenie paneli. Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest dość prosty, dlatego wiele osób postanawia samodzielnie go wykonać. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy, warto więc skorzystać z usług fachowców, aby mieć pewność i gwarancję jakości i prawidłowości montażu, zapewniając jednocześnie stabilną pracę instalacji fotowoltaicznej, co pozwoli także uniknąć pęknięć, rozszczelnień czy innych uszkodzeń.

panele fotowoltaiczne na dachach

Wszechstronność fotowoltaiki

Najczęściej fotowoltaikę możemy zaobserwować na dachach domów jednorodzinnych i jest to doskonałe i przede wszystkim oszczędne rozwiązanie dla całego domu jednorodzinnego. Popularność natomiast zdobywają instalacje w domach wielorodzinnych takich jak na przykład bloki mieszkalne. Jest to duży progres i spora szansa oszczędności dla osób, które nie są w posiadaniu domu jednorodzinnego, a chcieliby korzystać z instalacji fotowoltaicznej.

Montowanie fotowoltaiki ma także spore możliwości w rolnictwie, dzięki czemu wytwarzana żywność jest jeszcze lepszej jakości i dużo bardzo ekologiczna, a jej produkcja nie generuje zanieczyszczeń środowiska.

Fotowoltaika może wiele zmienić także w przemyśle. Eliminacja ogromu szkodliwych substancji podczas produkcji i działalności fabryk i hal produkcyjnych ma duży wpływ na polepszenie jakości powietrza jakim oddychamy, zważając na skalę w jakiej te zanieczyszczenia przemysł wytwarza. Mniejsze firmy także coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę dzięki czemu uzyskają spore oszczędności które mogą przeznaczyć na działania modernizacyjne firmy i jej rozwój.

Fotowoltaika bardzo dobrze sprawdza się w przypadku farm fotowoltaicznych. Wielkie lub mniejsze farmy fotowoltaiczne to spora inwestycja, ale zyski będą równie owocne i spore ilości wytworzonego darmowego prądu mają wówczas większe możliwości zastosowań na o wiele większą skalę. Istnieją także pływające farmy fotowoltaiczne. Jest to nowoczesne i świetne rozwiązanie z wykorzystaniem terenów wodnych.

Bardzo duży progres nastąpił także w transporcie, gdzie fotowoltaika także odnalazła swoje zastosowanie. Dotacje i wsparcie elektromobilności zdecydowanie zachęcają do zmian. Wprowadzanie na rynek pojazdów hybrydowych, elektrycznych oraz napędzanych wodorem to przełom w zminimalizowaniu emisji spalin do atmosfery. Zwiększenie liczby samochodów w rodzinie, często kursujące autobusy oraz ogólny wzrost pojazdów na drogach i ich większa produkcja powodują, że transport bardzo destrukcyjnie wpływa na środowisko, powodując degradację naszej planety.

Fotowoltaika ogrzeje Ci dom

Jedną z dużych zalet fotowoltaiki jest wszechstronność jej wykorzystania. Oczywiście fotowoltaika produkuje energię elektryczną, którą możemy wykorzystać w całym domu, ale sama w sobie nie ogrzeje nam domu, gdyż wytwarza energię elektryczną, a nie energię cieplną. Aby więc zwiększyć oszczędności i rozszerzyć ekologiczne podejście do życia, warto skorzystać z rozwiązań jakie daje nam ogrzewanie na prąd. Dzięki temu montując w domu pompę ciepła oraz na przykład dodatkowe ogrzewanie podłogowe w postaci foli grzewczej lub maty grzewczej, możemy wykorzystać darmowy prąd z fotowoltaiki do zasilania takiego ogrzewania. Jest to jedna z wielu zalet i wszechstronności wykorzystania instalacji fotowoltaicznej, które zdecydowanie zachęcają do inwestycji w darmową energię.

Panele fotowoltaiczne to dobry wybór

Fotowoltaika jest więc bardzo opłacalnym i przyszłościowym rozwiązaniem produkcji energii. Zważywszy na szereg pozytywnych aspektów płynących z posiadania swojej instalacji fotowoltaicznej. Warto więc już teraz zastanowić się nad zmianą sposobu pozyskiwania energii na tę bardziej ekologiczna i oszczędną, uzyskując przy tym swoje własne, niezależne źródło energii.

Zaufaj specjalistom

Efekty nieprawidłowo zamontowanej instalacji potrafią być tragiczne. Nie dość, że tracimy zainwestowane pieniądze to zwiększamy ryzyko zapalenia się paneli łącznie z dachem. Dlatego tak istotna jest prawidłowa i fachowa instalacja wykonana przez specjalistyczne firmy zajmujące się tym na co dzień.