fbpx
loader
Dofinansowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych.

Panele fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych są coraz częściej zauważalne i coraz więcej osób zaczyna się interesować inwestycją w darmową energię słoneczną. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkając w budynku wielorodzinnym także może zostać użytkownikiem energii słonecznej. Inwestycja leży wówczas po stronie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a wytworzona naturalna energia elektryczna będzie służyła do spożytkowania w częściach wspólnych budynku. Prognozuje to duże oszczędności i obniżenie opłat mieszkańców za energię elektryczną w częściach wspólnych budynku oraz pomaga znacząco podnieść wartość całego budynku i przyczynić się do jego rozwoju.

Fotowoltaika jest dużym krokiem w przyszłość oraz przynoszącą zyski inwestycją. Wiele osób jednak pozostaje pasywnych wobec tak drogiej inwestycji i koszty instalacji są dla nich barierą nie do pokonania. Przed całkowitą rezygnacją warto jednak przyjrzeć się kilku ważnym w tym przypadku aspektom. Choć koszty za inwestycję w fotowoltaikę nadal nie należą do najniższych, to na przestrzeni ostatnich lat znacząco się obniżyły i zwiększyła się także konkurencyjność na rynku w tej dziedzinie. Należy zaznaczyć, iż koszty całej inwestycji według statystyk zwracają się po około 7 latach i w kolejnych latach nasza instalacja fotowoltaiczna produkuję już darmową energię. Całkowita sprawność paneli fotowoltaicznych zachowuje się w około 25 latach, po czym zmniejsza się jedynie o około 10% nadal zachowując bardzo dużą i opłacalną wydajność. Ceny za energię elektryczną otrzymywaną z sieci energetycznych wciąż rosną, a prognozy są zasmucające. Wyczerpujące się paliwa kopalne na pewno nie przyczynią się do obniżenia cen, a wręcz przeciwnie, ceny będą się podnosiły.

Montaż paneli PV na dachach domów jednorodzinnych lub przy małych gospodarstwach domowych jest coraz bardziej popularny, jednak nie każdy ma możliwość inwestycji w instalację do produkcji swojego prądu elektrycznego. Dużym krokiem na przód i szansą są wówczas instalacje fotowoltaiczne na budynkach wielomieszkaniowych. W tym momencie instalacja modułów fotowoltaicznych na dachach bloków jest wykorzystywana do wytworzenia energii elektrycznej zasilającej części wspólne budynku takie jak oświetlenie na klatce schodowej oraz przed budynkiem, windy, domofony, oświetlenie piwnicy i parkingu, monitoring czy inne zasilane prądem elektrycznym urządzenia wspólne.

Energię elektryczną można wykorzystać także na ogrzewanie budynku w przypadku zmiany ogrzewania na elektryczne. Oprócz finansowania w postaci dotacji lub innego wsparcia, warto zadbać o odpowiednie uszczelnienie okien, drzwi i całego budynku, ocieplenie ścian, wymianę oświetlenia na energooszczędne. Wpłynie to pozytywnie na oszczędność energii. Inwestycja w fotowoltaikę to także duży krok w stronę dalszej modernizacji budynku.

Rząd chcąc zachęcić i wspomóc spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe tworzy różnego rodzaju wsparcia finansowe w postaci dofinansować czy ulg inwestycyjnych, które pomagają obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej. Warto zaznaczyć, że budynki wielomieszkaniowe mają bardzo korzystne warunki do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznych. Duże powierzchnie pokryć dachowych, wysokie budynki i zazwyczaj wolne od tworzących niekorzystny cień drzew okolice budynku sprawiają, że wytwarzanie energii będzie bardziej wydajne. W celu zwiększenia dostępności do energii ze słońca i jej rozwoju, powstają także różnego rodzaju projekty mające na celu wsparcie finansowe przyszłych inwestorów.

“Mój prąd”

mojprad-logo

Dużym krokiem na przód było zapoczątkowanie programu “Mój prąd”, utworzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powstał on w celu rozwoju odnawialnych źródeł energii skupiając się szczególnie na wsparciu mikroinstalacji fotowoltaicznych do mocy 50 kW. Projekt ten cieszył się niezmiernie dużym zainteresowaniem i zdecydowanie zwiększył ilość instalowanych paneli fotowoltaicznych, co pozwoliło zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii elektrycznej w Polsce.

“Słoneczne dachy”

Odpowiednikiem programu “Mój prąd” powstałego z dedykacją dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, jest projekt “Słoneczne dachy” , który w momencie powstania jest kierowany województwu wielkopolskiemu, natomiast silnie zaznaczone jest, że owy program ma perspektywy rozwoju i w przyszłości obejmie wszystkie województwa. W przypadku objęcia takim wsparciem całego kraju istnieje szansa na znaczny rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce i dużo niższe koszty za energię wspólną w budynkach wielorodzinnych. Z projektu mogą korzystać jedynie spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, nie jest on kierowany do osób fizycznych wykorzystujących energię na własne potrzeby. Program “Słoneczne dachy” to rządowa inicjatywa utworzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt dysponuje środkami finansowymi w wysokości 100 mln zł, w dużym stopniu udostępnionymi właśnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i obejmuje przedział czasowy 2020 – 2023, obecnie realizowany jest na terenie województwa wielkopolskiego. Moc instalacji fotowoltaicznych nie będzie mogła przekroczyć wówczas 50 kW.

Dofinansowanie w projekcie “Słoneczne dachy” jest dostępne w formie pożyczki, która z kolei może zostać częściowo umorzona. Inwestor może wówczas liczyć na umorzenie mieszczące się w przedziale 10 – 15%. Pożyczki będą objęte oprocentowaniem oscylującym w okolicach 2%. Raty kredytu mają być rozłożone w taki sposób, aby mieszkańcy nie odczuli zmian w rachunkach dopóki pożyczka nie zostanie spłacona, po czym mogą po spłacie kredytu liczyć na spore oszczędności w rachunkach za energię części wspólnych. Wytworzona w dużym stopniu energia elektryczna powodująca nadwyżkę energetyczną nie może w przypadku uczestnictwa w projekcie, być przedmiotem operacji gospodarczej i zostawać sprzedawana, a jedynie może być wykorzystana na potrzeby własne.

Zdecydowanie i chęć udziału w projekcie zaczyna się od złożenia wniosku wraz ze wszystkim niezbędnymi dokumentami w postaci załączników do wniosku. Beneficjenci mogą składać poprzez generator wniosków znajdujący się na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a następnie wniosek powinni wydrukować i złożyć osobiście. Nabór wniosków ma charakter ciągły, a więc jest możliwość składania ich cały czas, jednak należy uwzględnić fakt, że środki finansowe w projekcie “Słoneczne dachy” są wyczerpalne. Wszystkie niezbędne do złożenia wniosku dokumenty  znajdują się wyszczególnione na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jednym z bardzo istotnych dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku jest audyt energetyczny i wlicza się on do kosztów kwalifikowanych. Najlepiej od razu zapoznać się z regulaminem projektu, który także jest dostępny na stronie internetowej podanej powyżej.

Inwestycja w instalację paneli fotowoltaicznych we wspólnotach mieszkaniowych jest korzystną okazją dającą wielki rozwój i wiele możliwości na przyszłość takiego budynku. Koszty jakie należy przeznaczyć na rachunki za prąd, można przecież wykorzystać na spłatę pożyczki, a po kilku latach po całkowitej spłacie, mieć darmową ekologiczną energię elektryczną. Zwiększają się także możliwości, więc można inwestować w instalacje nowoczesnych sprzętów czy urządzeń oraz wymianę starych na nowoczesne co zdecydowanie zachęci do posiadania mieszkania w takim budynku, zwłaszcza ludzi młodych myślących o przyszłości.

Program “Słoneczne dachy” ma szansę wprowadzić pewnego rodzaju rewolucję w rozwoju fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych. Jest to duża i przyszłościowa inicjatywa dzięki, której wiele ludzi dotąd nie mających możliwości pozyskiwania energii słonecznej, teraz może czynnie uczestniczyć w rozwoju fotowoltaiki i ekologicznej energii. Wartość mieszkania w budynku, gdzie korzysta się z odnawialnych źródeł energii zdecydowanie wzrośnie. Tych, których nie przekona ochrona środowiska i ekologia z tym związana, zdecydowanie przekonają niższe rachunki.