E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Fotowoltaika dla firm, gospodarstw domowych i innych

panele słoneczne

Fotowoltaika dla firm, gospodarstw domowych i innych 

Instalacje fotowoltaiczne to dziś bardzo popularny temat. Na pewno większość osób z was słyszała że pozwalają one oszczędzać pieniądze i chronią środowisko przed negatywnym wpływem tradycyjnego sposobu produkcji prądu – w elektrowniach węglowych. Jak jednak działa produkcja prądu ze słońca, gdzie można ją instalować, czy miasto Szczecin ma do tego odpowiednie warunki, a także jakie są rzeczywiste korzyści z jej posiadania i używania. Odpowiedzi na wszystkie pytania znaleźć można poniżej. 

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Współczesne instalacje PV znacznie różnią się od tego, co znamy sprzed kilku i kilkunastu lat. Są od nich znacznie bardziej efektywne i wydajne, pozwalając na produkcję większej ilości prądu, a tym samym na uniezależnienie się od dostaw prądu z elektrowni. Aby fotowoltaika w gospodarstwie rolnym  mogła działać prawidłowo, instalacja powinna składać się z kilku najważniejszych elementów:

  • moduły fotowoltaiczne. Są to charakterystyczne panele solarne, instalowane zwykle na dachach domów lub na specjalnych konstrukcjach na gruncie. Najlepiej sprawdzają się panele fotowoltaiczne w technologii HJT. Panele tej technologii można zakupić w wersji bifacial(dwustronne) podwójnie szklane (Glass- Glass).
  • optymalizatory- układu elektroniczne odpowiadające za prawidłową pracę ogniw i dystrybucję oraz rozdzielanie pozyskanej energii.
  • inwenter- falownik jest to jeden z najważniejszych elementów instalacji, zamieniającej prąd stały z ogniw na prąd zmienny, taki który płynie w gniazdku. Najlepiej sprawdzają się inwentery marki KEHUA, który jest również dystrybutorem magazynów energii. 
  • instalacja elektryczna, aby korzystać z prądu słonecznego, potrzebny jest monitoring zużycia prądu oraz instalacja, która rozprowadzi go po całym obiekcie.
  • inwenter z baterią– nadwyżka prądu może być magazynowana w specjalnych bateriach i będzie służyć jako zapas w przypadku chwilowego większego zapotrzebowania.

Dla kogo jest fotowoltaika?

Sporo osób jest przekonanych o tym, że nie warto inwestować w wytwarzanie energii elektrycznej z energii słońca lub że jest to tematyka wyłącznie dla najbogatszych.  Natomiast nie jest to prawdą. Z instalacji fotowoltaicznych w naszym regionie korzysta coraz większa liczba gospodarstw domowych. Zarówno nowo budowanych budynkach, jak również już istniejących (także wielorodzinnych). Niewątpliwie fotowoltaika to także szczególnie korzystne rozwiązanie dla firm, urzędów oraz jednostek administracji publicznej. Poniżej przedstawiamy pełną listę grup inwestorów, którzy z zasilania słońcem najczęściej korzystają.

1.Instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych
Nowe budownictwo i fotowoltaika

Budując dom, już na etapie jego projektu warto rozważyć montaż instalacji PV. Pozwala to szybko, sprawnie i bez żadnych komplikacji poprowadzić całą instalację oraz zamontować ogniwa fotowoltaiczne na dachu. W wyniku prawidłowo podjętej decyzji wprowadzając się do takiego budynku, już od pierwszego dnia można się cieszyć bezpłatnym prądem.

Inwestycja w PV dla istniejących domów

Również właściciele już istniejących budynków, mogą obniżyć swoje rachunki za prąd. Wystarczy zlecić instalację PV w swoim dom. Jest to w dalszym ciągu możliwe, nawet mimo pełnego urządzenia wnętrz. Montaż systemu zawsze jest poprzedzony audytem obiektu i potwierdzeniem możliwości technicznych wykonania instalacji.

panele słoneczne
Instalacje fotowoltaiczne dla przemysłu

Przemysł w Szczecinie jest bardzo mocno rozwinięty. Do swojego sprawnego działania, wymaga olbrzymich ilości energii elektrycznych. Firmy mogą ja pozyskiwać nie tylko przez zakup w elektrowni, ale również z własnych źródeł, czyli farm fotowoltaicznych. Niewątpliwie są to duże ilości ogniw PV, rozmieszczonych na specjalnych stalowych konstrukcjach instalowanych na gruncie lub na dachach hal produkcyjnych.

Fotowoltaika Usługowa

Firmy usługowe również wymagają prądu do funkcjonowania. Jest on im potrzebny zwykle w mniejszych ilościach, dzięki czemu koszt instalacji może być niższy i łatwiejszy do udźwignięcia przez firmowy budżet. W firmowej instalacji fotowoltaicznej ogniwa PV  mogą być zainstalowane tradycyjnie na dachach, jak również na trawnikach okalających budynek firmy lub parking. Bez względu na charakter firmy zawsze warto przemyśleć możliwość optymalizacji energii dzięki darmowym promieniom słonecznym.

3. Darmowy prąd z fotowoltaiki dla innych odbiorców w Szczecinie

urząd szkoła szpital
Fotowoltaika dla urzędów

Aby ograniczyć ilość kupowanej energii elektrycznej, urzędy w Szczecinie coraz częściej inwestują  w instalacje PV. Są one nie tylko korzystną inwestycją, ale również budują wśród mieszkańców świadomość proekologiczną, dając dobry przykład do naśladowania.

Instalacje PV dla szkół

Fotowoltaika w przedszkolach, szkołach i na uczelniach zapewnia niezbędny do funkcjonowania tych obiektów prąd. Jest on wykorzystywany do oświetlania pomieszczeń, a także zasilania sprzętu elektronicznego oraz pomocy naukowych dla uczniów.

Fotowoltaiczne instalacje dla szpitali

Szpitale to kolejna, duża grupa beneficjentów na instalacje fotowoltaiczne. Szpitale posiadają znakomitą infrastrukturę, idealnie nadającą się pod montaż paneli słonecznych na dachach budynków, jak również przyległych do szpitali terenach.

Fotowoltaika– do czego można wykorzystać płynący z niej prąd

Prąd z instalacji PV ma taką samą wartość użytkową jak prąd z sieci miejskiej. Oczywiście, aby móc go wykorzystywać do takich samych celów, jak ten kupowany od elektrowni, konieczne jest posiadanie instalacji o odpowiedniej mocy i sprawności. Tym jednak zajmie się firma, której zlecimy przygotowanie projektu instalacji, a następnie jej wykonanie. Zakładając, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo, instalacja fotowoltaiczna zapewni pełną niezależność i możliwość wykorzystania prądu do następujących celów:

  • Ogrzewanie elektryczne. Alternatywą dla ogrzewania gazem lub węglem jest ogrzewanie elektrycznymi foliami na podczerwień lub promiennikami ciepła. Niewątpliwie  prąd niezbędny do ich zasilania może pochodzić z przydomowej instalacji PV.
  • Podgrzewanie ciepłej wody. CWU, czyli ciepła woda użytkowa może być podgrzewana prądem płynącym z ogniw fotowoltaicznych. To tani i skuteczny sposób przygotowania CWU na potrzeby domów, a także pozostałych obiektów.
  • Chłodzenie – klimatyzacja. Latem prąd wytwarzany z energii słońca można wykorzystać do zasilania instalacji klimatyzacyjnej w swoim domu. W sposób wyraźny przyczynia się to do zmniejszenia rachunków za prąd lub ich ograniczenia do zera.
  • Ładowanie samochodów. Samochody elektryczne mają coraz większy udział w polskim rynku motoryzacji. Ich ładowanie może odbywać się również z gniazda z prądem z ogniw PV, dzięki czemu możemy jeździć swoim samochodem za darmo.

8. Wymierne korzyści z instalacji fotowoltaicznej

oszczędności
Niskie rachunki – darmowy prąd

Tym co przede wszystkim może zachęcać do korzystania z dobrodziejstw fotowoltaiki, jest ograniczenie, a nawet i zredukowanie do zera wydatków na prąd. Energia elektryczna pozyskana z paneli słonecznych, w całości może zaspokajać zapotrzebowanie na energię w domu lub firmie.

żarówki eko
Ekologia – ochrona środowiska dzięki fotowoltaice

Świadomość w zakresie konieczności ochrony środowiska jest coraz większa w całym społeczeństwie. Fotowoltaika świetnie wpisuje się w ten nurt, pozwalając się odciąć od tradycyjnych źródeł produkcji energii w elektrowniach węglowych.

9. Fotowoltaika w Szczecinie - dofinansowania

Aktualnie firmy, które chcą założyć instalację fotowoltaiczne mogą skorzystać z dofinansowań takich jak: Energia Plus, Polski Program Finansowania Energii Zrównoważonej II czy programu BOCIAN.

Wspólnoty mieszkaniowe z kolei w założeniu instalacji PV mogą wesprzeć takie dofinansowania jak : Mój Prąd, Słoneczne Dachy czy Prosument. 

Dla rolników wsparcie finansowe udzielane na instalację fotowoltaiczną można pozyskać z : programu AGROENERGIA, ulgi od podatku rolniczego lub pożyczki.

10. Instalacje fotowoltaiczne krok po kroku

Kiedy już ostatecznie zdecydowałeś się na montaż instalacji PV, na pewno chcesz poznać jak cały proces będzie wyglądać. Oto najważniejsze etapy realizacji inwestycji, przy której pomogą doradcy naszej firmy.

  •  Oferta i wycena. Pierwszym krokiem jest przygotowanie kompletnej oferty cenowej na fotowoltaikę. Dowiesz się, ile cała inwestycja będzie kosztowała, jaką moc będzie miała instalacja oraz na jakich komponentach zostanie wykonana.
  • Projekt instalacji PV. Kolejnym krokiem jest opracowanie pełnej dokumentacji dla instalacji fotowoltaicznej. Aby móc je wykonać starannie i należycie, konieczne może być wcześniejsze odwiedzenie nieruchomości, celem przeprowadzania inspekcji technicznej i zweryfikowaniu możliwości.
  • Realizacja instalacji. Główny etap realizacji to montaż instalacji PV w Państwa obiekcie. Zostaje on wykonany przez doświadczoną ekipę fachowców z wieloletnim doświadczeniem oraz dysponujących profesjonalnymi narzędziami. To wszystko sprawia że montaż jest trwały i bezpieczny.
  • Uruchomienie fotowoltaiki. Kiedy instalacja PV w obiekcie zostaje wykonana, przychodzi pora na jej uruchomienie. Ma to na celu sprawdzenie prawidłowości montażu oraz działania wszystkich elementów, wchodzących w skład instalacji. Na tym etapie usuwane są ewentualne problemy i błędy.
  • Podpisanie umowy z ZE. Mikroinstalacje produkujące prąd, pozwalają oddawać go do sieci dystrybucyjnej operatora prądu, otrzymując w zamian za to zniżki na zakup prądu w przyszłości. Oznacza to że nadwyżki prądu nie marnują się, ale mogą być z korzyścią „sprzedane” do sieci.
  • Korzystanie z prądu. Ostatni etap to uruchomienie całej instalacji i zaopatrywanie w płynący z niej prąd wszystkich docelowych urządzeń. Gotowa instalacja fotowoltaiczna jest niemal w całości bezobsługowa, przy czym należy pamiętać o niezbędnych przeglądach okresowych.

Informacje kontaktowe 

Sprzedaż i dystrybucja komponentów fotowoltaicznych

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

  • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
  • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
  • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel.793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.