E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Projektowanie Farmy Fotowoltaicznej

Farma Fotowoltaiczna Jolwyood

Projektowanie farmy fotowoltaicznej

Przetarg na Farmę Fotowoltaiczną

Inwestowanie w fotowoltaikę jest coraz bardziej popularne, a w gąszczu sprzecznych informacji ciężko jest odnaleźć rzetelne informacje. Projektowanie farmy fotowoltaicznej zawsze zaczynamy od lokalizacji. W tym przypadku kluczowe dla lokalizacji farmy fotowoltaicznej jest :

klasa gleby na jakiej planowana jest inwestycja na klasie IV lub gorszej,

działka jest możliwie płaska,

instalacja PV może być zbudowana w kierunku południowym lub wschód- zachód,

– do linii średniego napięcia jest nie więcej niż 200 metrów,

– posiada dostęp do drogi, która pozwoli na transport sprzętu do budowy,

– najbezpieczniej założyć jest wielkość działki fotowoltaicznej minimum 2ha.

Najlepsze ekipy montażowe już na etapie wyboru i projektowania pomagają kompleksowo przeanalizować wszystkie możliwości. Energiapomorze.pl, to firma specjalizująca się w kompleksowym przeprowadzeniu całej inwestycji. Po przebrnięciu przez gąszcz przepisów i pozwoleń związanych z inwestycją w farmę fotowoltaiczną, należy wybrać kluczowe komponenty takie jak:

Fotowoltaiczne konstrukcje montażowe takie jak np. Energy5, Akcome. 

Inwertery fotowoltaiczne dedykowane biznesowym rozwiązaniom firmy Kehua

Moduły fotowoltaiczne Jolywood i ZnShine, Akcome, RISEN które produkują energię dwustronnie.Pro

Konstrukcja bifacialna

Konstrukcje Fotowoltaiczne dla farm fotowoltaicznych

Jaką konstrukcje wybrać i jak ją zamontować ? Na to pytanie jest bardzo wiele odpowiedzi, które wymagają wiedzy oraz doświadczenia. Można zasięgnąć opinii specjalistycznej ekipy montażowej, montującej farmy fotowoltaicznej, którą zapewnia eprad.pl. Samemu podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę:

– z czego wykonana jest konstrukcja fotowoltaiczna? Jednym z najlepszych materiałów dostępnych na rynku jest Magnelis, czyli stal powlekana specjalną powłoką antykorozyjną.

czy konstrukcja posiada certyfikaty wytrzymałości oraz spełnia normy jakości np. PN-EN ISO 12944-2:2001, PN-EN 1999-1-1:2011 czy PN-EN 755-9:2010.

czy jest dedykowana pod dwustronne moduły fotowoltaiczne Jolywood i ZnShine, które idealnie sprawdzają się w dużych inwestycjach takich jak farmy fotowoltaiczne.

rozstaw rzędów oraz ilość paneli słonecznych na konstrukcji.

– czy rozmieszczenie geograficzne konstrukcji wykorzysta maksymalny potencjał nasłonecznienia terenu.

N-Type
Technologia N type

Moduły Fotowoltaiczne do elektrowni fotowoltaicznej

Konstrukcja fotowoltaiczna, to szkielet całego systemu, natomiast moduły fotowoltaiczne to jego pokrycie. Na świecie dominują dwie główne linie rozwojowe w technologii produkcji paneli słonecznych N Type z niekwestionowanym liderem Jolywood. Druga to PERC czyli P Type, która jest podzielona między kilku producentów, na tle których wyróżnia się ZnShine ze swoją pokrywą Grafenową 12 letnią gwarancją producenta oraz aż 30 letnią gwarancją na uzysk mocy. 

Najważniejsze elementy paneli fotowoltaicznych dedykowanych farmom i dużym instalacją solarnym to:

technologia N Type, która jest najszybciej zyskującą na rynku fotowoltaiki np. n-TOPCON Jolywood.

technologia P type dająca największych wybór producentów, co wiąże się również w trudności w wyborze oraz gorszymi parametrami.

dwustronność czyli Bifacialne Moduły fotowoltaiczne produkujące energię większą nawet o 30%.

Double Glas lub Glas Glas moduły ze szkłem z dwóch stron modułu. Pozwala to zmniejszyć ryzyko degradacji z powodu warunków atmosferycznych i pożaru.

Gwarancję producenta na moduły. Najwyższą gwarancją wśród n-type posiada Jolywood 15 lat a wśród PERC ZnShine 12 lat.

– Gwarancję na liniową stratę mocy gdzie powinno się wybierać 30 letnią gwarancję z minimum 83% po tym okresie ZnShine lub Jolywood aż 87,4%.

Degradację w pierwszym roku, która następuję zawsze najbardziej na początku pracy modułów fotowoltaicznych N-Type charakteryzuje się 1% natomiast PERC wzbogacone Gallem zamiast Borem 2,5-3%.

Degradację roczną, po pierwszym roku w przypadku Jolywood 0,4% a ZnShine 0,5% to jedne z najlepszych osiągów na rynku Polskim w modułach dwustronnych i szklanych.

– Ważne jest zabezpieczenie gwarancji producenta, co z reguły gwarantuje Munich RE i oznacza to najwyższy poziom zabezpieczenia na świecie.

– Ranking zdolności oraz siły finansowej firmy produkującej moduły TIER I Bloomberg. Moduły znajdujące się w rankingu, są z reguły liderami technologicznymi i sprzedażowymi.

Ilość ogniw krzemowych określa z reguły wielkość modułów i standardowo wynosi 120. Co ważniejsze przy wyborze warto uwzględnić moduły half Cut, czyli podzielony na dwie części po 60 ogniw moduł. Dzięki temu zacienienie i zabrudzenie mniej oddziałuje na cały moduł.

9BB czyli BusBar, który jest optymalną technologią odprowadzania energii z ogniw krzemowych.

Technologia produkcji ogniw krzemowych ze względu na kryształy, wskazuje że najlepszym wyborem z monokrystaliczne moduły typu N Jolywood i moduły PERC ZnShine.

Współczynnik Temperaturowy na poziomie 0,32 % jeden z najlepszych na świecie wyróżnia Jolywood.

 
Falownik KEhua

Falowniki fotowoltaiczne a Farma Fotowoltaiczna

Jeśli konstrukcja to szkielet a moduły skóra i oczy, to Inwerter jest sercem oraz mózgiem instalacji fotowoltaicznej. W przypadku farm fotowoltaicznych, gdzie sprzęt pracuje z reguły na zewnątrz w ekstremalnych warunkach, należy zwrócić uwagę na wykonanie i doświadczenia producenta. Przemysłowy charakter wykonania oraz charakterystyka pracy wyróżnia firmę KEHUA, która jest jednym z największych przemysłowych dostawców falowników. Posiada ona inwertery stringowe jak i inwertery centralne. Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami inwerterów są następujące:

Inwertery stringowe charakteryzują się pracą na stringach (łańcuchach) modułów fotowoltaicznych. Oznacza to, że serce instalacji optymalizuje poszczególnie połączone ze sobą moduły fotowoltaiczne w większe wiązki. Wiążę się, to z optymalizacją pracy MPPT (Maximum Power Point Tracking) czyli doboru optymalnej pracy pojedynczych modułów jak i całych łańcuchów składających się z kilku do kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych. W przypadku farm fotowoltaicznych z punktu widzenia kosztów, najlepszym rozwiązaniem są Inwertery Kehua 250kW. Na jeden megawat produkcji przypada wówczas 4 inwertery, które kontrolują pracę około 3 tysięcy modułów dedykowanych do farm fotowoltaicznych Jolywood.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inwertera stringowego:

– Warunki pracy na zewnątrz wymagają przynajmniej odporności na poziomie IP 65.

Szczelna aluminiowa lub metalowa obudowa poprawi wytrzymałość falownikach.

Spadek wydajności przy wysokiej temperaturze, gdzie 50 C jest granicą spadku wydajności. Przy 50 C na 98,6% swojej wydajności pracuje niewiele falowników, w tym gronie jest KEHUA.

Maksymalne obciążenie napięcie z modułów, które powinno być nie mniejsze niż 1000V.

Ilości MPPT Trackerów oraz łańcuchów możliwych do optymalizacji na jednym trackerze.  

Maksymalne natężenie wyrażone w Amperach, podłączone do jednego MPPT trackera, gdzie wyróżnia się falownik Kehua z 30 Amperami.

Rozpiętością pracy przy skrajnych obciążeniach czyli minimalnych i maksymalnym, które wartości określają start pracy i maksymalne obciążenie. I większy zakres pracy tym lepsze dopasowanie do instalacji.

Najlepiej autorski, zaprogramowany przez producenta falownika system monitoringu i zarządza instalacją.

Możliwość transmisji danych w technologii PLC z użyciem transmisji RS 485.

Czy inwerter pracuje optymalnie z modułami fotowoltaicznymi Bifacialnymi takimi jak Jolywood i ZnShine.

Inwerter Przemysłowy Kehua. 

Inwertery Centralne Kehua wielkogabarytowe i wielkomocowe urządzenia, które mogą samodzielnie kontrolować pracę dużych instalacji. Jak sama nazwa wskazuje, jedno urządzenie steruje całą instalacją fotowoltaiczną. Ma to swoje wady i zalety, gdyż jeden inwerter potrafi załatwić problem konfiguracji oraz optymalizacji farmy fotowoltaicznej. Z drugiej strony jest duże specjalistyczne urządzenie, które może pracować w określonych warunkach czyli płaski teren, podobna charakterystyka pracy modułów, brak zacienienia oraz zabrudzenia paneli słonecznych. Nie pracuje on na grupach modułów a na całej instalacji, więc szczegółowość optymalizacji jest mniejsza. Rozwiązanie z falownikiem centralnym sprawdza się z reguły w projektach kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu megawatów.

Energia Pomorze
Jolywood Energia Pomorze
Farma Energia Pomorze
Energia Pomorze Kehua
Wykonanie farmy fotowoltaicznej.

Wiedząc co należy zrobić i z użyciem jakich komponentów, pozostaje wybrać wykonawcę farmy fotowoltaicznej. Kluczowe w tym wypadku jest doświadczenie nie tylko w montażu inwestycji w farmę solarna, ale również wiedza z branży energetycznej oraz technicznej. Dlatego w tak złożonym projekcie, dobrze jest sprawdzić wykonawcę pod tym kątem. Idealnym scenariuszem na wykonawcę elektrowni słonecznej, jest ten w którym ekipa montażowe jest dystrybutorem sprzętu jaki oferuje w instalacji. Gwarantuje to, że zaproponowane komponenty są sprawdzone, montaż przebiegać będzie sprawnie a gwarancja i serwis pozostanie w jednym miejscu. Takim wyborem może być Eprad.pl i Energia Pomorze, które są dystrybutorem modułów N-type Jolywood, Grafenowych paneli ZnShine oraz specjalistycznych inwerterów Kehua. Dodatkowym atutem jest specjalizacja w projektach biznesowych oraz instalacji fotowoltaicznych dla rolników oraz producentów żywności. Nie mniej ważne jest by ekipa montażowa nie była z drugiego końca kraju, gdyż logistyka oraz praca w odległych miejscach zawsze nastręcza dodatkowych problemów.

Najważniejsze elementy farmy fotowoltaicznej.

Podsumowując w przypadku inwestycji w fotowoltaikę, należy wybrać płaski teren w niedużej odległości od słupów sieci średniego napięcia. Dobrać konstrukcję, pod dwustronne moduły fotowoltaiczne Jolywood lub ZnShine oraz wykonaną ze stali z powłoką Magnelis. Moduły, które podlegać będą wyborowi powinny być wykonane w technologii N Type lub PERC z powłoką grafenową. Dodatkowo panele fotowoltaiczne muszą produkować energię z dwóch stron (Bifacialne) i być wykonane dwustronnie ze szkła fotowoltaicznego. W małych i średnich farmach fotowoltaicznych najlepiej sprawdzą się przemysłowe inwertery Kehua, których dystrybutorem jest Energia Pomorze. Ekipa montażowa natomiast, powinna specjalizować się w biznesowych projektach oraz mieć doświadczenie w branży energetycznej.

Informacje kontaktowe

Sprzedaż i dystrybucja komponentów fotowoltaicznych

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

  • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
  • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
  • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@epad.pl
tel. 793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.