Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej- jak wybrać?
Elementarną sprawą jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji na instalację paneli fotowoltaicznych, tak aby działały one efektywnie. Chociaż Polska jest krajem, gdzie nasłonecznienie nie jest zbyt duże, to instalacje fotowoltaiczne działają efektywnie.
Należy tylko wybrać takie miejsce na instalacje, gdzie nie pada cień i gdzie powietrze nie jest mocno zapylone. Ważne jest też, aby w pobliżu nie było drzew, bowiem wystarczy przyklejenie niewielkiego liścia do ogniwa panelu, aby cały panel został wyłączony.
Najlepiej, jeśli panele będą skierowane na południe bądź na wschód. Taka lokalizacja instalacji fotowoltaicznej pozwala na najbardziej efektywne działanie.
Instalowanie paneli skierowanych na północ bądź na zachód mija się z celem.
To, jaką mamy wolną powierzchnię wokół budynku, jak duży jest budynek i jaki jest na nim dach, to wszystko decyduje o tym, gdzie panele zostaną zainstalowane.
Jeśli chodzi o instalacje na dachu budynku to ważne jest, jaka jest jego konstrukcja. Należy pamiętać o tym, że panele są ciężkie ich waga zawiera się w granicach 20-30kg w zależności od zastosowanych w nich technologii. Zatem konstrukcja dachu, na którym chcemy zainstalować panele musi być solidna i stabilna. Na ograniczonej przestrzeni warto wybrać najnowsze rozwiązania takie jak moduły Bifacial.
Ważne jest również to, aby panele były zainstalowane pod odpowiednim kątem tak, tak aby zimą nie zalegał na nich śnieg. Śnieg zalegający na panelach, skutecznie blokuje do nich dostęp.
Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli panele mają być zainstalowane na gruncie. Konieczne jest wtedy znalezienie przestrzeni o odpowiednio dużej powierzchni. Działka powinna mieć możliwość wbicia w ziemię konstrukcji, a także możliwość podłączenia do sieci energetycznej.
Projekt koncepcyjny
Aby rozpocząć inwestycję, działka musi mieć warunki przyłączeniowe do zakładu energetycznego. Należy przygotować odpowiednią dokumentację, bez której takiego przyłączenia nie można dokonać.
Warto podejść bardzo skrupulatnie do tego etapu, ponieważ na podstawie przedstawionych danych w dokumentacji zostaną wydane warunki przyłączenia odpowiadające parametrom elektrowni. Ich późniejsze modyfikacje nie będą już możliwe.
Dokumenty, które składają się na projekt koncepcyjny to:
- kosztorys,
- opis inwestycji,
- specyfikacje urządzeń wchodzących w skład inwestycji np. panele, inwerter,
- wizualizacja położenia instalacji fotowoltaicznej w przestrzeni.
Są to dokumenty na których podstawie można później ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych lub krajowych, o kredyt lub leasing na inwestycję.
Warunki przyłączenia
Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej musi uwzględniać możliwość przyłączenia do sieci energetycznej oraz aktualną taryfę rozliczeniową. Aby dowiedzieć się, czy jest możliwość przyłączenia do sieci, niezbędne jest złożenie w zakładzie energetycznym wniosku o wydanie warunków przyłączenia.
Oprócz wniosku składamy również takie dokumenty jak:
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
- tytuł prawny do gruntu,
- mapę poglądową.
Czas oczekiwania na uzyskanie warunków przyłączenia może wynosić nawet 150 dni.
Koncesja
Koncesja to już ostatni krok do tego, aby móc rozpocząć inwestycję w fotowoltaikę.
Obecnie nie ma możliwości produkowania energii z odnawialnych źródeł bez jej posiadania. Jeśli chcemy stworzyć instalację o łącznej mocy większej niż 50 kW. Dotyczy to również produkcji energii z innych odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr czy woda.
Na początku należy się postarać o uzyskanie promesy wydania koncesji. Jest to przyrzeczenie, dzięki niemu mamy pewność, że koncesja zostanie wydana, a w międzyczasie można rozpocząć budowę instalacji fotowoltaicznej. Etap ten jest o wiele mniej skomplikowany w porównaniu z procedurą uzyskania warunków przyłączeniowych.
Koncesję przyznaje Urząd Regulacji Energetyki – po złożeniu wniosku i dodatkowych dokumentów, w tym zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz opisu parametrów technicznych urządzeń.
Oprócz tego należy również wnieść stosowną opłatę. Po ustaleniu warunków przyłączenia oraz po uzyskaniu koncesji można już rozpocząć budowę inwestycji. Więcej informacji na temat uzyskania koncesji można znaleźć na stronie rządowej Ministerstwa Rozwoju.
Konstrukcje fotowoltaiczne
Każda instalacja fotowoltaiczna z wyjątkiem BIPV, musi posiadać konstrukcję fotowoltaiczną. Konstrukcję fotowoltaiczne ze względu na miejsce montażu modułów możemy podzielić na konstrukcje:
- montowane na dachu,
- naziemne.
W przypadku dużych inwestycji fotowoltaicznych i projektów solarnych na skalę użytkową stosuje się głównie solarne systemy montażu naziemnego.
Producent Akcome posiada w swojej ofercie konstrukcję naziemne takie jak systemy mocowane do gruntu za pomocą betonowych podstaw, konstrukcji wkręcanych lub konstrukcji wbijanych. Konstrukcje te idealnie pasują do paneli fotowoltaicznych w technologii HJT, których producentem jest również firma Akcome ale również Risen, Eterbright, czy Jinergy.
Solarne systemy montażowe wbijane z jednokolumnowym systemem solarnym oraz trackery idealnie sprawdzają się w przypadku paneli bifacjalnych glass- glass montowanych na gruncie.
Ponad to firma Akcome oferuje również konstrukcje fotowoltaiczne pod panele montowane na dachu.
W przypadku dachu płaskiego możemy zastosować takie konstrukcje jak:
- ekierki, które idealnie sprawdzą się w połączeniu z panelami bifacjalnymi,
- Areo,
- IROC,
- System na Membrany.
System montażowy w przypadku dachu skośnego:
- Blacha trapezowa, blacha Rąbek,
- Dachówka łupkowa, karpiówka, ceramiczna,
- Blachodachówka.
Informacje kontaktowe
Sprzedaż i dystrybucja konstrukcji i paneli fotowoltaicznych
Sprzedażą i dystrybucją w formułach:
- EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
- Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
- Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta
Kontakt
zapytanie ogólne:
kontakt@eprad.pl
sprzedaż i dystrybucja
Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519