fbpx
loader

Dwustronne panele fotowoltaiczne mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi panelami słonecznymi. Energię można wytwarzać z obu stron modułu bifacial, zwiększając całkowitą produkcję energii.

Często są trwalsze, ponieważ obie strony są odporne na promieniowanie UV, a problemy związane ze zmniejszonym potencjałem produkcyjnym(PID) są mniejsze, gdy moduł dwustronny jest w technologii double glass (np. JOLYWOOD i ZNSHINE). Równowaga kosztów systemu (BOS) jest również zmniejszona, gdy więcej energii można wygenerować z dwustronnych modułów bifacial, w porównaniu do modułów jedno stronnych.
W Polsce największa ilość modułów Bifacialnych dostarczana jest przez JOLYWOOD i ZNSHINE.

Co to jest dwustronny moduł fotowoltaiczny?

Moduły dwustronne wytwarzają energię słoneczną z obu stron panelu. Podczas gdy tradycyjne panele z nieprzezroczystą powłoką tylną są jednofazowe, moduły dwustronne odsłaniają zarówno przednią, jak i tylną stronę ogniw słonecznych. Kiedy moduły bifacial są instalowane na wysoce odblaskowej powierzchni (takiej jak biały dach lub na ziemi z jasnymi kamieniami), producenci modułów dwustronnych twierdzą, że produkcja wzrasta do 30% tylko dzięki dodatkowej mocy generowanej z tyłu.
Moduły bifacial są dostępne w wielu wersjach. Niektóre są z ramą , a inne bezramowe. Niektóre są wykonane z podwójnego szkła, a inne mają przezroczyste podkładki. Większość producentów używa ogniw monokrystalicznych, ale istnieją konstrukcje polikrystaliczne. Jedyną stałą rzeczą jest to, że moc jest wytwarzana z obu stron. Istnieją bezramowe, podwójne szklane moduły, które odsłaniają tylną stronę ogniw, ale nie są dwustronne. Prawdziwe moduły bifacial mają styki / szyny zbiorcze zarówno z przodu, jak i z tyłu komórek.

Jak instalowane są moduły bifacial?

Sposób montażu modułu bifacial zależy od jego typu. Obustronny moduł z ramą może być łatwiejszy do zainstalowania niż bezramowy, tylko dlatego, że tradycyjne systemy montażu są już dostosowane do modeli z ramą. Większość producentów modułów bifacial dostarcza własne zaciski do montażu swojej konkretnej marki lub serii, eliminując wszelkie wątpliwości związane z instalacją.
W przypadku bezramowych modułów dwustronnych zaciski modułów są często wyposażone w gumowe osłony chroniące szkło i należy zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec nadmiernemu dokręceniu śrub i uszkodzeniu szkła.
Im wyżej jest nachylony moduł bifacial, tym więcej energii wytwarzana z jego właściwości dwustronnej produkcji słonecznej. Moduły dwustronne zamontowane równo z dachem blokują wszelkie odbite światło przed dotarciem do tylnej części ogniw. Dlatego moduły dwustronne działają lepiej na płaskich dachach komercyjnych i konstrukcjach montowanych na ziemi, ponieważ jest więcej miejsca na pochylenie i odbijanie odbitego światła do tyłu modułów.

Jakie są perspektywy dla modułów bifacial?

Wyzwaniem związanym z konstrukcją dwustronną zawsze była nieprzewidywalność mocy wyjściowej, ponieważ zależy ona od podłoża za modułami – białego komercyjnego dachu, ciemnego dachówki, trawy i żwiru . Trudno jest modelować i estymować produktywność dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Moduły Bifacialne kosztowo nie odróżniają się od konkurencji co powoduje, że koszty inwestycji nawet przy nie pewnej dodatkowej produkcji spadają.
Chiński producent paneli JOLYWOOD wierzy, że wkraczamy w nową erę fotowoltaiki, w której nadrzędne są moduły o wysokiej wydajności. Technologia bifacial wspiera koncepcję stosowania wysokiej jakości materiałów w celu uzyskania wysokiej wydajności energetycznej.
Moduły bifacial to prawdopodobnie przyszłość branży .Dwustronne moduły fotowoltaiczne odziedziczyły wszystkie zalety modułów mono PERC: wysoka gęstość mocy skutkująca znacznymi oszczędnościami BOS, wysoki uzysk energii z lepszą wydajnością przy słabym oświetleniu i niższym współczynnikiem temperaturowym. Ponadto dwustronne moduły PERC również zbierają energię z tylnej strony, wykazując wyższy uzysk energii. Opatentowany NTOPCon od firmy JOLYWOOD daje kolejny impuls rozwojowy dwustronnych modułów i sprawia, że opłacalność ich wykorzystania jeszcze bardziej wzrasta.

Podsumowując fotowoltaiczne moduły Bifacial to:

  • Wyższa wydajność
  • Wysoka jakość wykonania i dwustronna szklana obudowa
  • Zwiększona odporność na pożary
  • Gwarancja zwiększona do 30 lat
  • Najnowsze rozwiązania technologiczne (NTOPCon, n-PERC)

Zalety ogniw n-type

Panele fotowoltaiczne typu n, są zbudowane z ogniw słonecznych, których powierzchnia krzemowa jest wzbogacana fosforem. Fosfor mam o jeden elektron więcej niż krzem, co powoduje, że ogniwo jest naładowane ujemnie.  Domieszka fosforu powoduje, że ogniwa n-type nie są podatne na defekty boru i tlenu, czego wynikiem jest brak wystąpienia zjawiska LID.  Ogniwa te są mniej podatne na zanieczyszczenia metaliczne krzemu. 

Wydajność ogniw n-type

Ogniwa fotowoltaiczne typu-n zapewniają lepszą wydajność w porównaniu z ogniwami p-type. Roczny spadek mocy tych ogniw w zależności od producenta mieści się w granicach od 0,35 do 0,50%, dzięki czemu po 30 latach eksploatacji uzyskujemy wciąż wysoką wydajność. Warto zaznaczyć, że w panelach fotowoltaicznych typu-n nie występuje zjawisko LID, czyli degradacji ogniw światłem przez co zwiększa się ich efektywność oraz wydłuża żywotność. Ogniwa te charakteryzują się większą sprawnością w porównaniu z ogniwami innej technologii. Ogniwa n-type cechują się również niską degradacją wraz z upływem czasu oraz niskim współczynnikiem temperaturowym.  

Efektywność ogniw n-type

Według badań najbardziej efektywne są panele fotowoltaiczne wykonane w technologii n-type bifacial podwójnie szklone. Dzięki zastosowaniu technologii n-type uzyskujemy lepsze sprawności paneli oraz unikamy efektu LID. Bifacial umożliwia nam zwiększenie produkcji energii o 30%, ze względu na to ze promienie słoneczne są absorbowane z dwóch stron panelu. Zastosowanie double glass chroni moduły przed szkodliwym działaniem substancji takich jak np. amoniak czy mgła solna, a także piaskiem. Szkło chroniące ogniwa fotowoltaiczne jest w stanie wytrzymać intensywne opady deszczu i śniegu, a co najważniejsze stanowi rodzaj ochrona przeciwpożarowej. 

Ranking paneli fotowoltaicznych n-type

*-ceny mogą ulec zmianie

Ogniwa słoneczne marki Akcome mają wysoką wydajność, która wynosi 87,4% mocy wyjściowej po 30 latach. Panele te wykonywane są w najnowocześniejszej technologii HJT (heterozłączowe), dzięki której sprawność paneli jest wyższa, współczynnik temperaturowy niski a współczynnik bifacjalności wysoki.

Panel fotowoltaiczny marki JINERGY JHM 120 wykonany jest w najnowocześniejszej technologii. Moduł ten posiada wszystkie najlepsze rozwiązania takie jak bifacial i glass-glass . Wyróżniają się one wysoką sprawnością i szerokim zakresem mocy. Panele tej marki sprawdzą się głównie w projektach dla klientów indywidualnych lub małych projektów komercyjnych.

Ogniwa słoneczne Risen Energy charakteryzują się dużym współczynnikiem bifacjalności, czyli stosunek mocy maksymalnej wyprodukowanej z przodu panelu do mocy maksymalnej wyprodukowanej z tyłu panelu co zapewnia duży zysk energii z obu stron panelu.  Temperaturowy współczynnik mocy na poziomi 0,24 % powoduje zwiększenie wydajności ogniw słonecznych. Niska wartość rocznego spadku mocy powoduje, że po 30 lata wydajność ogniw będzie wynosiła prawie 85%.

Panele marki Jolywood wyróżniają się wysoką wydajnością rzędu 21-22%. Spadek mocy produkcyjnej w przypadku paneli tej marki wynosi 0,4 % dzięki czemu wydajność tych paneli po okresie 30 lat użytkowania będzie wynosiła prawie 87,5 %. Wyróżniają się one również wysokim współczynnikiem bifacjalności na poziomie 80%. Panele marki Jolywood mają stosunkową niską cenę w porównaniu z ich wydajnością.

Ogniwa fotowoltaiczne marki Bauer Solartechnik to ogniwa bifacjalne podwójnie szklone. Wydajność tych paneli po 30 letnim eksploatowaniu wynosi 87%.  Stosunek mocy maksymalnej wyprodukowanej z obu stron panelu wynosi 80%.  Sprawności paneli tej marki wahają się od 19,81 % do 20,36 % w zależności od mocy.

Firma LG oferuje panele fotowoltaiczne wykonane w najnowszej technologii IBC (Interdigitated Back Contact). Ogniwa te cechują się sprawnościami rzędu 19,5- 22%, w zależności od mocy. Dzięki tym panelom możemy zwiększyć wytwarzanie energii, ponieważ są bifacjalne a współczynnik sprawności ogniw na odwrocie jest nieznacznie mniejszy niż na stronie przedniej. Modułu marki LG odznaczają się wysoką mocą także przy zachmurzeniu, dzięki dobremu działaniu w warunkach słabego światła. 

Porównanie ogniwa n-type z ogniwem PERC wzbogacanym galem
Ogniwo n-type
Ogniwo PERC
Producent, model
JINERGY, JHM120
JINERGY, BM120-355
Wydajność [%]
85,9
83,0
Sprawność [%]
21,40
20,1
Temperaturowy współczynnik mocy [%/C]
0,26
0,37
Roczny spadek mocy [%]
0,40
0,45

Tabela pokazuje, że panele wykonane w technologii n-type wyróżniają się większą wydajnością i sprawnością, a także niższym rocznym spadkiem mocy oraz współczynnikiem temperaturowym mocy w porównaniu z ogniwami PERC. Oznacza to, że bardziej opłacalne jest zastosowanie ogniw typu n-type. 

W razie jakichkolwiek pytań lub dodatkowych informacji proszę o kontakt

e-mail: d.skarbek@eprad.pl