Technologia N-Type w fotowoltai
Rozróżnienie technologii produkcji modułów fotowoltaicznych, może być tak samo proste jak i skomplikowane. W poniższym tekście skupimy się bardziej na prostym rozróżnieniu. Różnice między technologią produkcji w typie P i typie N występują, ponieważ producenci podążają różnymi drogami technologicznymi, aby konkurować pod względem wydajności, kosztów i zróżnicowanych propozycji. Technologia N-type wykorzystuje w ogniwach krzemowych zarówno w technologię HJT(AKCOME, Jinergy czy Risen), IBC i TOPCon. Podczas gdy opracowywane są mono i multi PERC typu P, wydajność ogniw krzemowych typu N również rośnie(NTOPCon od Mysolar i Jolywood oraz HJT) i ma szansę stać się wiodącą technologią w fotowoltaice. W zwiążku z czym ogniwa typu N mają szanse stać się wiodącą technologią głównie dzięki :
- Krótszemu procesowi produkcji ,
- Niższej temperaturze w jakiej jest produkowany N-Type,
- Najwyższej na świecie bifacjalności( dwustronnej produkcji),
- Wysokiej efektywności w niskim nasłonecznieniu,
- Bardzo niskiej degradacji,
- Najniższemu współczynnikowi temperaturowego.
Jak zbudowane są ogniwa słoneczne typu P i N?
Ogniwo słoneczne typu P, to struktura ogniwa słonecznego, która znana jest od czterech dekad i była wiodąca w tym czasie na rynku.
Termin typu P odnosi się do faktu, że ogniwo jest zbudowane na dodatnio(Positive) naładowanej (stąd typu P) podstawie krzemowej.
BOR i Gall w ogniwach P- TYPE
Do struktury krzemu dodawany jest pierwiastek Bor, który ma o jeden elektron mniej niż krzem. Górna część płytki jest następnie wzbogacana (typu N-Negative) fosforem, który ma o jeden elektron więcej niż krzem. Pomaga, to w utworzeniu złącza P-N, które umożliwia przepływ energii elektrycznej w ogniwie.
Podobnie dzieje się w przypadku wzbogacenia krzemu Galem. Jednak wówczas panele fotowoltaiczne, są mniej podatne na degradację światłem LID oraz zanieczyszczenia metalami podczas produkcji.
Plus na górze i minus na dole czy ogniwo N
Ogniwa słoneczne typu N, zbudowane są na odwrót, czyli krzem typu N służy jako podstawa ogniwa słonecznego. Z pewnością ciekawe jest, że pierwsze ogniwo słoneczne wyprodukowane przez Bell Laboratories w 1954 roku, było ogniwem słonecznym typu N z kontaktem tylnym.
Już w pierwszych latach nastąpił szybki i istotny wzrost wydajności ogniw Typu N. Jednak z kilku przyczyn stopniowo, struktura ogniwa typu P przejęła wiodącą rolę, w historii rozwoju fotowoltaiki. Stało się tak, ponieważ we wczesnych latach jej rozwoju technologia słoneczna była używana głównie do zastosowań kosmicznych. W których struktura typu P ma lepszą odporność na promieniowanie w kosmosie. W związku z tym, wprost przenosząc rozwiązania kosmiczne branża fotowoltaiczna rozwinęła się i ustrukturyzowała w technologii typu P.
Różnice w modułach fotowoltaiczny typu N i typu P
- Wydajność: najpotężniejsze obecnie dostępne na rynku ogniwa słoneczne, są typu N. Głównym powodem ich doskonałej wydajności jest ich dłuższa żywotność . Technologia N-type oparta o podstawę N nie jest podatna na tzw. Defekt boru-tlenu. W procesie produkcji krzemu wzbogaconego Borem, tlen może osiągać wysokie stężenie. Wówczas tlen ten tworzy obszar rekombinacji, zwany defektem tlenowym boru, który szkodzi wydajności. W przypadku stosowania ogniw słonecznych typu N, wzbogacanego fosforem efekt ten nie występuje. Ponadto ogniwa słoneczne typu N są mniej podatne na zanieczyszczenia metaliczne krzemu. W przypadku modułów HJT Jinergy, Risen, AKCOME,Jolywood (Ntopcon), Mysolar Seria Altra, jest to również bardzo niska roczna strata mocy na poziomie maksymalnie 1% w pierwszym roku i bardzo niskim spadku o jedynie 0,4% rocznie przez 30 lat.
- Efekt degradacji wywołanej światłem: ogniwa słoneczne typu N są odporne na LID, także z powodu braku defektu borowo-tlenowego.
- Koszt: ogólnie, z wyjątkiem drobnych różnic, proces wytwarzania wzbogaconego krzemu nie różni się zbytnio między ogniwami słonecznymi typu P i N. Natomiast z racji dominacji technologii typu P, efekt skali jest na korzyść ogniw słonecznych typu P. Zanim pojawili się tacy producenci jak AKCOME, Risen, Jolywood i Jinergy proces produkcji obejmował więcej etapów i sprawiał, że budowa modułu z ogniwami słonecznymi typu N była wyższa. Jednak ostatnie dwa lata to dynamiczny rozwój technologii typu N zwłaszcza w dwustronnych modułach Bifacial. Dzięki temu stosunek ceny do jakości przesuwa się na korzyść paneli fotowoltaicznych typu N. Natomiast dodając do tego technologię Glass Glass, panele fotowoltaiczne Typu N, mają szanse osiągnięcia dominacji.
Podsumowanie jaki moduły fotowoltaiczne opłaca się wybrać?
Pomijając żargon naukowy i rozprawę o detalach obu technologii, różnice między typem P i typem N nie oznaczają fundamentalnych zmian czy różnic w działaniu. Przewaga modułów w technologii N-type uwidacznia się w dużej mierze przy dużych inwestycjach biznesowych, farmach fotowoltaicznych i fotowoltaice dla Rolników. Wówczas zasadność użycia dwustronnych modułów produkowanych w technologii typu N, sprawia iż zerowy LID, wysoka wydajności oraz jakość przechyla szalę na korzyść modułów Jolywood. Producent ten dzięki swojej wielkości i nowoczesnym rozwiązaniom takim jak NTOPCON, pozwala na dynamiczny przyrost produkowanych oraz montowanych modułów w technologii N-type.
Informacje kontaktowe
Sprzedaż i dystrybucja paneli w technologii N-type
Sprzedażą i dystrybucją w formułach:
- EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
- Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
- Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta
Kontakt
zapytania ogólne
kontakt@eprad.pl
sprzedaż i dystrybucja
Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@grennjack.pl
tel. 793 416 519