E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Folia grzewcza na podczerwień – nowoczesne ogrzewanie

folia grzewcza

Co to jest folia grzewcza?

Folia grzewcza lub inaczej folia grzejna, w Polsce jest stosunkowo nowym produktem i nie zdobyła jeszcze tak dużej popularności, jak w innych krajach. Natomiast ma ogromny potencjał i zdobywa coraz większą ilość zwolenników. Folia grzewcza służy do ogrzewania płaszczyznowego, a więc może być montowana na podłodze, ścianie czy suficie.

Folia grzewcza na podczerwień to bardzo cienki (ok. 0,3 mm) materiał wykonany głównie z grafitu. Grafit jest świetnym przewodnikiem prądu i to właśnie na grafitowych pasach na folii generowane jest ciepło. Po bokach, na krawędziach foli znajdują się szersze miedziane pasy, które stanowią przewody elektryczne. Folie grzewcze jakie są dostępne na rynku występują w różnych szerokościach oraz długościach. Folię możemy dostosować do powierzchni odpowiednio przycinając ją w wyznaczonym do tego miejscu.

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza jest źródłem ciepła ogrzewającym pomieszczenie w którym się znajduje. Zasilana jest poprzez napięcie sieciowe, a jej działanie następuje poprzez opór elektryczny na pasach grafitowych, dzięki czemu wytwarza się długie promieniowanie podczerwone produkujące ciepło. Na krawędziach znajdują się przewody miedziowe, które łączą się z warstwą grafitową umożliwiając w ten sposób prawidłowe działanie. Folia wówczas ogrzewa elementy, które są z nią w stałym kontakcie, a więc na przykład podłogę, z której ciepło emitowane jest do całego pomieszczenia. Folia grzewcza utrzymuje temperaturę w okolicach 25 stopni, a temperaturę tę można regulować przy pomocy wybranego przez nas termostatu. Można automatycznie wybierając odpowiedni termostat zaprogramować cykliczne włączanie się ogrzewania na przykład rano i popołudniu kiedy przebywamy w domu, a gdy nas nie ma wówczas ogrzewanie nie wytwarza ciepła, aby go niepotrzebnie nie marnować. Jest to ekonomiczne i bardzo wygodne, gdyż są termostaty sterowane z poziomu naszego smartfona i możemy włączyć ogrzewanie, kiedy na przykład wracamy do domu, aby po wejściu było już ciepło i przytulnie. Folia grzewcza pod panele pozostaje sprawna przez około 25 lat, otrzymujemy także gwarancję. Bardzo wygodne jest także to, że nie wymaga ona serwisowania.

mata grzewcza

Fotowoltaika

Decydując się na nowoczesne formy ogrzewania takie jak folia grzewcza i dążąc do oszczędności i niezależności energetycznej warto połączyć nowoczesny rodzaj ogrzewania z fotowoltaiką. Dzięki instalacji fotowoltaicznej uzyskujemy darmową energię elektryczną, natomiast w odpowiednim zestawieniu możemy także wykorzystać ją do darmowego wytwarzania ciepła. Nowoczesne formy ogrzewania są coraz bardziej ekologiczne i w większości do ich prawidłowego działania potrzebny jest prąd elektryczny. Dokładnie taki sam, który uzyskujemy dzięki fotowoltaice. Tak więc, aby ogrzewanie pobierało nasz darmowy prąd, aniżeli ten płatny z sieci energetycznej wystarczy połączyć te systemy niezależnego wytwarzania własnej energii i zasilać nasz dom w sposób ekologiczny i przede wszystkim ekonomiczny.

Ogromne możliwości

Folię grzewczą można montować na podłodze, na suficie lub na ścianie, jednak zdecydowanym faworytem jest montaż jako ogrzewanie podłogowe. Niewątpliwie jedną z największych zalet zastosowania foli grzewczej jest ogrom możliwości montażu. Tego typu ogrzewanie znajdzie zastosowanie nie tylko w domach czy biurach, ale także na siłowni, salach do tańca, czy specjalistycznych ćwiczeń jak na przykład joga lub innych studiach fitness. W pomieszczeniach, gdzie ćwiczy się na wszelkiego rodzaju matach temperatura podłogi ma znaczący wpływ na jakość ćwiczeń i naszego samopoczucia. Dodatkowo zachęca to do uczestnictwa i aktywności.

Ogrzewanie podłogowe w placówkach zdrowia takich jak szpitale czy gabinety lekarskie, zwłaszcza rehabilitacji, czy fizjoterapii jest nie tylko dużym udogodnieniem zwiększającym komfort wizyty, ale przede wszystkim może pozytywnie wpłynąć na przebieg leczenia czy ćwiczeń.

Zbliżający się sezon wiosenno-letni sprzyja wszelkiego rodzaju wyjazdom i wycieczkom. Aby nie być zależnym od hoteli czy innych noclegowni, sporo osób zwłaszcza młodych decyduje się na niezależne i wolne podróżowanie na własną rękę swoim kamperem. Często w tego typu pojazdach nie ma stałego dostępu prądu i może być problem podczas chłodniejszych dni i nocy. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie w podłodze foli grzewczej. W przypadku problemów w dostępem do prądu najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na kamperze, co pozwoli uzyskać darmowy i stały prąd oraz zasilić nowoczesne ogrzewanie podłogowe. W czasie ograniczonych możliwościach swobodnego podróżowania, taki rodzaj przemieszczania się to zdecydowanie dobry i niezależny wybór, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom podróż staje się bardziej komfortowa.

Folia grzewcza odnajdzie swoje zastosowanie także w kościele. Kościół jest niewątpliwie miejscem, które nie należy do najcieplejszych, co na pewno latem daje ukojenie, jednak zimą sprawia dyskomfort. Stanie lub siedzenie bez ruchu podczas zimy nie jest komfortowe, a zważywszy na ilość osób i duże pomieszczenie, ogrzewanie punktami ciepła okazuje się niewystarczające. Ogrzewanie podłogowe w tym przypadku to doskonałe rozwiązanie.

Montaż na podłodzie suficie lub ścianie

Pomimo, że folia grzewcza kojarzy się z nowoczesnym ogrzewaniem podłogowym (również jako folia grzewcza pod płytki) z ogromem możliwości, to jej montaż jest możliwy nie tylko na podłodze jak klasyczne ogrzewanie podłogowe. Folia grzewcza może być montowana także na suficie lub ścianie, co porównywalne może być z odczuciem delikatnych promieni słonecznych. Jest to ogromne udogodnienie dla osób ciepłolubnych i dzięki temu dom ogrzeje się szybciej, a komfort korzystania będzie na najwyższym poziomie.

Montaż na suficie jest możliwy na przykład pod regipsy. Jeśli mamy podwieszany sufit to możemy go wówczas wykorzystać i zamontować tam folię bez specjalnych przygotowań, po czym zaszpachlować i pomalować.

Powierzchnia powinna być całkowicie gładka, prosta, czysta i sucha, gotowa do montażu foli, na przykład pod panele lub kafelki. Podczas montażu istotne jest także sprawdzenie, gdzie będzie nasz punkt z zasilaniem i należy w taki sposób umiejscowić folię, aby był dostęp do zasilania, gdzie zostaje umieszczony termostat. Z tego punktu zasilania zostają wówczas poprowadzone kable służące do zasilania folii grzewczej.

Ciekawostką jest także to, że folia może być montowania na przykład w miejscu powieszonego na ścianie obrazu, dzięki czemu mamy obraz oddający ciepło i ogrzewający pomieszczenie. Podczas prawidłowego montażu po położeniu folii powinno się zastosować siatkę uziemiającą, którą kładziemy na folię w celu zabezpieczenia elektrycznego.

Zalety

  • Wytrzymałość, mobilność. Folia grzewcza to bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia materiał, a przy tym jest on cienki, a więc nie zajmuje specjalnego miejsca. Posiada więc bardzo duże możliwości montażowe pod względem miejsca.
  • Łatwy montaż. Folia grzewcza jest zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją zamontować samodzielnie bez większych problemów. Przed samodzielną instalacją należy zapoznać się jednak z dokładną instrukcją montażu, aby nie popełnić błędu i nie uszkodzić folii.
  • Elastyczny rozmiar. Chcąc dopasować folię do wybranej przez nas powierzchni, gdzie zostanie położona folię należy przyciąć, aby jej rozmiar odpowiadał naszym potrzebom. Należy pamiętać jednak, że folia ma wyraźnie wyznaczone linie, gdzie należy ciąć i nie można tego zrobić w innym miejscu, gdyż uszkodzi to folię, a więc i całą instalacja grzewcza nie zadziała prawidłowo, a na dodatek mogą nastąpić nieprawidłowości w przepływie prądu co zwiększa niebezpieczeństwo porażenia prądem.
  • Bezawaryjność, brak serwisowania, długa żywotność, ekologia, oszczędność, wygoda. Zaletą jest także bezawaryjność oraz brak konieczności serwisowania. To także przynosi spore oszczędności i oszczędza czas, podobnie jak możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem i włączanie go tylko kiedy potrzebujemy. Ekologia i niższe koszty to także zalety ogrzewania folią grzewczą. A żywotność takiej folii to ok. 25 lat.

Ogrzewanie folią grzewczą może stanowić główne ogrzewanie budynku, ale może także ogrzewać jedynie wybrane przez nas pomieszczenia i być wspomagającym ogrzewaniem.

Folia grzewcza czy mata grzewcza?

Folia grzewcza pod panele oraz mata grzewcza to dwa bardzo podobne nowoczesne źródła ogrzewające pomieszczenie. Są one do siebie bardzo podobne, jednak jest kilka drobnych różnic. Folia jest zdecydowanie cieńsza od maty, a więc mniej ingeruję w powierzchnię, na której zostaje położona. Nie podwyższa powierzchni i jest łatwiejsza w montażu. Folię można łatwo przycinać w wyznaczonych do tego miejscach dzięki czemu łatwo można dopasować rozmiar, matę grzewczą należy wymierzyć odpowiednio, gdyż mamy możliwość cięcia jedynie siatki w celu prawidłowego jej układania, natomiast nie możemy przeciąć przewodów na niej biegnących. Jeśli mowa o przewodach to ważne jest także, aby układając siatkę ich nie krzyżować i nie nakładać na siebie, a układać je z odpowiednim odstępem. Różnicą jest także samo ogrzewanie, gdyż mata ze względu na to że ciepło wydobywa się poprzez przewody, emituje ciepło w miejscach biegnących przewodów, natomiast mata grzeje po całości jej powierzchni. W efekcie nie jest to znacząco odczuwalne, ale jednak istotne.

Jaką folię kupić? Folia grzewcza cena. Folia grzewcza opinie.

Jeśli zastanawiasz się jaką moc i jaką ilość foli grzewczej potrzebujesz, aby ogrzać dom lub nawet jedno pomieszczenie, warto skorzystać z fachowej pomocy doradców energetycznych lub konkretnych producentów folii grzewczej, jeśli oferują oni taką usługę w swojej firmie. Często profesjonalne firmy oferują nawet dedykowaną pomoc konkretnej grupie odbiorców w zależności od branży na przykład architekci, którzy dopiero projektują tego rodzaju ogrzewanie w swoich pracach lub firmy budowlane czy deweloperzy, a także firmy fotowoltaiczne i wiele innych. Każda dziedzina potrzebuje innych informacji i odpowiednio dostosowanych systemów ogrzewania. W przypadku osób fizycznych dobór odpowiedniej mocy i ilości jest dopasowywany głównie na podstawie na przykład izolacji budynku i zapotrzebowania na ciepło. Niestety o cenie folii grzewczej na podczerwień również decyduje zbyt wiele parametrów, aby móc podać jakiś przeciętny koszt.

Gdzie kupić folię grzewczą?

Folię grzewczą można kupić w sklepach stacjonarnych lub online. Przed zakupem polecamy skontaktować się z firmami specjalizującymi się w sprzedaży foli grzewczych. Doradztwo specjalisty zminimalizuje ryzyko zakupu i zamontowania nieodpowiedniej dla danej przestrzeni foli.

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.