E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Mata grzewcza na podczerwień – nowoczesne ogrzewanie

mata grzewcza

Co to jest mata grzewcza?

Mata grzewcza lub inaczej mata grzejna to kolejny rodzaj elektrycznego ogrzewania podłogowego na podczerwień. Najprościej mówiąc jest to specjalistyczna siatka z włókna szklanego, na której układany jest system przewodów. Jest ona dość cienka, a więc w żaden sposób nie ingeruje w poziom podłogi. W przeciwieństwie do foli grzewczej, mata podłogowa oddaje ciepło w miejscu przebiegania przewodów, podczas gdy folia grzewcza oddaje ciepło po całej jej powierzchni, jednak jest to bardziej techniczna zasada działania, a efekt w odczuciu jest podobny. Najważniejsze jest jednak to, aby inwestować w sprawdzone produkty z certyfikatem jakości, bo tylko w ten sposób otrzymujemy gwarancję sprawności działania i zadowolenia.

Dlaczego mata grzewcza pod panele?

Maty grzewcze to nowoczesne rozwiązane z dużym wachlarzem zastosowań. Tego rodzaju ogrzewanie może być stosowane w:

  • domach i mieszkaniach
  • halach przemysłowych czy magazynowych
  • biurowcach, placówkach medycznych czy edukacyjnych (zwłaszcza przedszkolnych, gdzie sporo gier i zabaw odbywa się na podłodze)
  • gabinetach rehabilitacyjnych
  • hotelach
  • kościołach
  • łodziach czy kontenerach.

Jest to nie tylko duży komfort, ale także oszczędności. Do wyboru jest cały szereg termostatów, które możemy odpowiednio dobrać do swoich potrzeb. Są modele z systemem programowania, sterowane z poziomu naszego smartfona, bardziej lub mniej specjalistyczne, proste i z bardziej rozbudowanymi funkcjami i każdy znajdzie taki jakiego potrzebuje.

Aby zwiększyć oszczędności, warto skorzystać z zaprogramowania urządzenia w taki sposób, aby na przykład włączało się tylko dwa razy dziennie kiedy najczęściej korzystamy z łazienki, gdzie na przykład zamontowaliśmy matę czyli rano i wieczorem, wówczas opłata za takie ogrzewanie to koszt kilkudziesięciu groszy za dobę, co jest zdecydowanie opłacalne.

Możliwości systemów grzewczych to ogrzewanie podłogowe pod płytkami, gresem czy kamieniem lub podesty grzewcze, ale także możliwość ogrzewania stanowiska pracy, platformy lub płyty grzewcze.

Zalety

Mata grzewcza elektryczna to wiele zalet jakie przyczyniają się do sprawności ogrzewania naszego domu i zwiększenia komfortu. Zdecydowaną zaletą są niskie koszty eksploatacji, a w połączeniu z fotowoltaiką możemy uzyskać tego typu ogrzewania praktycznie za darmo. Zaletą jest także ekologia, tego typu ogrzewanie nie emituje żadnych szkodliwych substancji takich jak na przykład dwutlenek węgla, tlenki azotu, pyły czy inne szkodliwe zanieczyszczenia, a więc nie tylko dbamy o środowisko i czyste powietrze, ale także nie narażamy siebie i bliskich na zaczadzenie co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. Prawidłowo zamontowana mata grzewcza jest praktycznie bezawaryjnym źródłem ciepła, a więc to kolejna zaleta wpływająca nie tylko na nasz spokój, ale i koszty. Mata nie ingeruje także w wygląd mieszkania czy innego budynku, co nie pozostaje obojętnie zwłaszcza przy nowoczesnych projektach domów, gdzie grzejniki nie do końca spełniają standardy wizualne. Szybki i sprawny montaż, bezpieczeństwo użytkowania, przyjemna ciepła podłoga, zmniejszenie wilgoci w pomieszczeniu, która powoduje na przykład grzyb, łatwość sterowania ogrzewaniem i szybkie nagrzewanie w konkretnym wybranym przez nas miejscu to zdecydowanie stanowcze zalety motywujące do zainteresowania się tego typu rodzajem ogrzewania.

mata grzewcza

Fotowoltaika + mata grzewcza

Mata grzewcza pod płytki to rozwiązanie dające ekologiczne i ekonomiczne ciepło dla całego budynku lub wybranych przez nas pomieszczeń, co także jest bardzo wygodne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Mata zasilana jest podczerwienią z wykorzystaniem prądu, a więc najbardziej opłacalne jest połączenie jej działania z instalacją fotowoltaiczną. Fotowoltaika rozwija się w niebywale szybkim tempie, a koszty inwestycji w nią nigdy jeszcze nie były bardziej opłacalne, aniżeli teraz. Z samej fotowoltaiki otrzymamy jedynie energię elektryczną, jednak jest coraz więcej urządzeń zasilanych prądem, dających energię cieplną i w połączeniu z prądem z fotowoltaiki, mamy jedną i drugą energię za darmo. Można więc powiedzieć, że będziemy w stanie zapewnić potrzeby energetyczne budynku wykorzystując energię odnawialną, a jeśli to dla nas za mało, możemy zawsze zainstalować na przykład nowoczesny kominek zasilany biomasą taką jak drewno i dogrzewać dom w ten sposób. Takie rozwiązanie daje nie tylko ciepło, ale i przyjemny klimat zwłaszcza w zimowe lub jesienne wieczory.

Rodzaje mat grzewczych

Mata grzewcza jest o tyle wygodnym i dostosowanym do potrzeb rozwiązaniem, że możemy ją wykorzystać jako ogrzewanie główne i wówczas pełni funkcję samodzielnego ogrzewania budynku lub może stanowić ogrzewanie uzupełniające do innego źródła ciepła.

Ważny jest odpowiedni dobór mocy maty grzewczej i na tym etapie warto skorzystać w pomocy specjalistów zajmujących się profesjonalną produkcją i sprzedażą nowoczesnych systemów grzewczych, którzy dobiorą odpowiednią ilość i moc mat grzewczych. Będzie to dostosowane do budynku czy pomieszczenia, które chcemy ogrzewać.

Jeśli chodzi o rodzaje mat grzewczych to można je podzielić ze względu na parametry. Zasilane elektrycznie (napięcie znamionowe ac:230v), klasa izolacji zewnętrznej (izolacja żyły grzejnej fep (teflon), izolacja zewnętrzna fep (teflon)), konstrukcja żyły grzejnej (konstrukcja wielodrutowa), moc grzewcza (150wmn2, 200w/m2, powierzchnia maty grzewczej od 1 m2 do 12 m2.

Planowanie i pomiary

Bardzo ważną informacją w przypadku instalacji maty grzewczej jest to, że mata powinna być położona tam, gdzie jest wolna przestrzeń, a więc na przykład w przypadku łazienki, mierząc powierzchnię pod matę jeszcze przed zakupem, należy pominąć miejsca zabudowane oraz te, gdzie umiejscowiona jest wanna czy pralka. Mata musi mieć przestrzeń do oddania ciepła oraz nie powinno się jej specjalnie obciążać.

mata grzewcza

Zasady montażu

Montaż maty grzewczej powinien być wykonywany przez specjalistów lub osoby znające się na elektryce w celu podłączenia przewodów elektrycznych. Nie jest to trudne, jednak dla pełnego bezpieczeństwa i prawidłowości instalacji zaleca się nadzór osoby doświadczonej. Mata musi być rozłożona na prostej i czystej powierzchni, a następnie zalana specjalną wylewką pod ogrzewanie podłogowe. Na taką powierzchnię można dopiero kłaść preferowana przez nas podłogę na przykład kafle.

Mata grzewcza występuje w różnych długościach i należy przed zamówieniem, dokładnie wymierzyć powierzchnię jaką chcemy pokryć matą, odliczając elementy zabudowane. Wówczas zamawiamy taką długość jakiej potrzebujemy, gdyż maty nie da się skrócić. Mata ma stałą szerokość 0,5 m, a długość dobieramy indywidualnie. Przycinając siatkę należy zachować ostrożność, aby w żaden sposób nie uszkodzić przewodu elektrycznego. Siatkę przecinamy tak, aby stopniowo układać ją na powierzchni i zakręcać w drugą stronę, natomiast nie możemy przeciąć przewodu, który biegnie przez matę. Ważne jest, aby przewody nie nakładały się na siebie i nie przecinały wzajemnie oraz, aby zachować odstęp pomiędzy przewodami szerokości minimum 6 cm. Po zamontowaniu należy przed zasłonięciem maty sprawdzić, czy działa ona prawidłowo i czy nic podczas montażu nie zostało uszkodzone.

Czy warto zamontować mate grzewczą?

Maty grzewcze są zdecydowanie warte inwestycji oraz są przede wszystkim ekologicznym i wydajnym źródłem energii cieplnej. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że mogą być montowane w wielu miejscach i dają niesamowity komfort, a w niektórych miejscach i placówkach medycznych mogą nawet pomóc w powrocie do zdrowia, jednocześnie nie absorbując zbyt dużych kosztów działania. Warto natomiast dla lepszej wydajności i pewności prawidłowego montażu i odpowiedniego doboru mocy instalacji przed inwestycją skorzystać z pomocy doradcy energetycznego lub firmy produkującej interesujące nas maty grzewcze, jeśli posiada ona taką ofertę.

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.