E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych dla wspólnot mieszkaniowych

dom wielorodzinny

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla wspólnot mieszkaniowych

Instalacje fotowoltaiczne występują z korzyścią nie tylko w pojedynczych gospodarstwach domowych. Istnieje także możliwość budowy instalacji PV w przypadku budynków wielomieszkaniowych. Inwestycja leży wówczas po stronie wspólnoty mieszkaniowej, która może w ten sposób zostać prosumentem. W związku z czym wspólnota jest  czyli jednocześnie być konsumentem i producentem energii elektrycznej, a zgodnie z nowelizacją ustawy OZE. Warto pamiętać, że  moc takiej mikroinstalacji nie może przekroczyć 50 kW. Zdecydowaną zaletą mikroinstalacji jest brak dodatkowych formalności i pozwoleń, m.in. na budowę oraz jest zwolniona z dodatkowych opłat. Warto wspomnieć, że wspólnoty mieszkaniowe mogę skorzystać z dofinansowań do instalacji fotowoltaicznej. 

 

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych- korzyści

Budowa instalacji fotowoltaicznej w przypadku budynku wielomieszkaniowego, pozwoli zmniejszyć koszty za energię elektryczną jedynie w częściach wspólnych budynku. Należą do nich m.in. :  oświetlenie na klatce schodowej oraz przed budynkiem, windy, domofony czy też oświetlenie piwnicy i parkingu. Wytworzona energia elektryczna ze słońca, odciąży mieszkańców z opłat za zużycie energii części wspólnych budynku. Magazynowane nadwyżki wyprodukowanej energii są oddawane do sieci energetycznej. Wówczas gdy prosument chce pobrać energię z sieci energetycznej, przez system opustu czyli bezgotówkowej wymiany energii, traci na tym 30%. W związku z tym opłacalność będzie wyższa, jeśli jak najwięcej wyprodukowanej ze słońca energii wykorzystane zostanie w czasie rzeczywistym. Warto wówczas w częściach wspólnych budynku inwestować w nowoczesne oświetlenie z czujnikiem ruchu, ogrzewanie elektryczne, windy, domofon czy monitoring. To wszystko nie tylko pozwala na większą opłacalność, ale także zdecydowanie podnosi atrakcyjność i wartość budynku wielorodzinnego. 

Coraz wyższe ceny prądu

Ceny za energię elektryczną rosną z każdym kolejnym rokiem, a zużycie energii jest coraz większe. Wraz z rozwojem technologii rośnie liczba nowoczesnych sprzętów i gadżetów, które wykorzystują kolejne pokłady energii elektrycznej. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej wyprodukowana ze słońca energia znacznie pokryje zapotrzebowanie energetyczne części wspólnych budynku. Ponad to dzięki energii wytworzonej z instalacji PV wspólnota ma możliwość korzystania np. monitoringu, domofony z kamerką oraz elektryczne grzejniki. To zdecydowanie podnosi wartość budynku w przypadku zakupu w nim mieszkania oraz obniża koszty energii. Jest to istotny punkt nie tylko w przypadku już istniejących budynków wielorodzinnych, ale także podczas planowania budowy. 

Jaka prawidłowo wybrać komponenty do instalacji fotowoltaicznej?

Zachęcającym faktem jest to, że ceny  instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach znacząco spadły. Spadek cen instalacji spowodowało zwiększenie konkurencyjność na rynku oraz wejście na niego nowych firm. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym elementem jest prawidłowy wybór komponentów fotowoltaicznych. Przy wyborze oferty należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem firmy w branży fotowoltaicznej, zapewnioną gwarancją oraz dobrymi opiniami użytkowników.

Najlepsze ekipy montażowe już na etapie wyboru i projektowania pomagają kompleksowo przeanalizować wszystkie możliwości. Po załatwieniu wszystkich pozwoleń związanych z inwestycją w fotowoltaikę dla wspólnot mieszkaniowych, należy wybrać kluczowe komponenty takie jak:

  • Fotowoltaiczne konstrukcje montażowe takie jak np. Energy5, Akcome. 
  • Inwertery fotowoltaiczne np. marki Kehua.
  • Moduły fotowoltaiczne. Najczęściej wybierane są panele fotowoltaiczne n-type. Wspólnoty  najczęściej preferują panele w wersji bifacial( dwustronnej), dzięki której uzysk energii jest większy o 30%, podwójnie szklonych (Glass Glass).
oszczędności dom

Zwrot inwestycji

Szacuje się, że w polskim klimacie panele fotowoltaiczne produkują średnio 1000 kWh na 1 kW w okresie roku. W przypadku mikroelektrowni o mocy 50 kW, w ciągu 12 miesięcy panele wytworzą około 50000 kWh energii elektrycznej. Ilość wytworzonej energii elektrycznej zależy także od kilku innych istotnych czynników, które umożliwiając swobodny i bezpośredni przepływ promieniowania słonecznego przyczynią się do zwiększenia ilości wytwarzanej energii co w efekcie przyniesie większą opłacalność oraz przyczyni się do szybszego zwrotu kosztów zainwestowanych w budowę mikroelektrowni. W tym przypadku zwrot takiej inwestycji zajmuje około 7 lat, a gwarancja pełnej wydajności paneli słonecznych to przedział 20-25 lat, zaznaczając iż po tym czasie wydajność zmniejsza się jedynie o około 10 %, a panele nadal produkują energię tylko z mniejszą niż wcześniej wydajnością. 

Prawidłowa lokalizacja fotowoltaiki dla wspólnoty mieszkaniowej

Przed podjęciem inwestycji w mikroelektrownię fotowoltaiczną, która w przypadku budynków wielorodzinnych umiejscowiona będzie na dachu budynku, warto zwrócić uwagę na kilka czynników zwiększających jej opłacalność, m.in. lokalizacja.

 Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych- opłacalność

Pozytywne skutki instalacji fotowoltaicznej odczuje także środowisko. Inwestycja w energię ze słońca zmniejszy emisję CO2 do atmosfery, co nie pozostaje obojętne dla ludzi, którzy coraz świadomiej i  podchodzą do ekologii. Ludzie zwracają uwagę na ten aspekt przy wyborze mieszkania, jeśli nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego domu.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych to inwestycja w przyszłość budynku. Zmniejsza koszty za energię wspólną oraz zwiększa wartość mieszkania, które podczas sprzedaży będzie wyróżniało się mniejszymi opłatami za części wspólne budynku. W związku z dużym rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz ochroną środowiska warto na bieżąco śledzić możliwość dofinansowań na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz dofinansowań dla wspólnot mieszkaniowych w swoim regionie.

 

Informacje kontaktowe 

Sprzedaż i dystrybucja komponentów fotowoltiacznych

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

  • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
  • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
  • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.