E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Mycie paneli fotowoltaicznych

mycie paneli fotowoltaicznych

Jak dbać o instalację fotowoltaiczną?

Inwestycja w fotowoltaikę jest jednorazowa i ogólnie nie wymaga serwisowania, a koszty zainwestowane zwracają się po kilku latach. Jest to bardzo korzystna opcja wytwarzania ekologicznej energii i już po kilku latach możemy cieszyć się całkowicie darmową energią i oszczędzać nie małe kwoty pieniędzy. Zmiana sposobu pozyskiwania energii to inwestycja w lepszą przyszłość, a więc warto dbać o mycie paneli fotowoltaicznych, aby jak najdłużej nam służyły. Zanieczyszczone moduły fotowoltaiczne mogą zmniejszyć swoją wydajność o około 5%. Dbanie o instalację pv można podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Do metod pośrednich można zaliczyć gwarancję oraz ubezpieczenie, natomiast do metod bezpośrednich zaliczymy przede wszystkim mycie i oczyszczanie modułów.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Regularne dbanie o panele fotowoltaiczne pozytywnie wpłynie na ich żywotność oraz w efekcie na działanie całej instalacji fotowoltaicznej. Oczyszczanie i mycie modułów powinno odbywać się raz lub dwa razy do roku, szczególnie pod koniec wiosny, kiedy wówczas kończą pylić drzewa. Chociaż mycie modułów to nic trudnego, należy być uważnym aby nie ich nie uszkodzić. Można i warto w takim przypadku skorzystać także z usług specjalistycznych firm, które profesjonalnie oczyszczą panele. Koszty nie są duże, więc raz lub dwa razy do roku można sobie na to spokojnie pozwolić. Jeśli chcemy jednak samodzielnie oczyścić panele, należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.

Jak myć panele słoneczne?

Śnieg na panelach słonecznych

Wiele właścicieli instalacji fotowoltaicznej obawia się pory zimowej oraz śniegu zalegającego na modułach. Ogólnie zbyt długie zacienienie modułów nie wpływa korzystnie na działanie całej instalacji, jednak w przypadku śniegu nie jest to całkowite zacienienie. Przez śnieżną pokrywę przedostaje się część promieni słonecznych, powodując liczne prześwity i produkcję energii, a panel nagrzewając się topi pozostały zalegający śnieg. Śnieg nie zalega więc na panelach zwykle zbyt długo, a więc nie powoduje strat, a może nawet pomóc. W przypadku śniegu można uznać, że jest to w pewien sposób naturalne oczyszczanie paneli, gdyż topniejący śnieg usuwa zanieczyszczenia, pyły, kurz oraz inne zabrudzenia.

Dlatego też ważne jest, aby mechaniczne mycie paneli fotowoltaicznych  wykonywać po okresie wiosny, gdyż to właśnie wiosną natura budząc się do życia, najwięcej pyli. Śnieg z modułów można oczywiście oczyszczać też samodzielnie przy pomocy bardzo miękkiej szczotki, należy jednak pamiętać, aby nie wchodzić na panele, nie opierać się i wykonywać to delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Oczyszczanie ze śniegu nie jest jednak zalecane, gdyż śnieg w żaden negatywny sposób nie wpływa na instalację. Ogólnie można przyznać, że śnieg ma pozytywny wpływ na instalację, nie zalega na niej zbyt długo, a dodatkowo czyści moduły. Podobnie jest w przypadku deszczu, który bardzo skutecznie i systematycznie oczyszcza instalację z zanieczyszczeń.

Czyste panele to szybszy zwrot inwestycji

Oczyszczanie instalacji raz lub dwa razy do roku nie powinno dla nikogo być uciążliwe czy wymagające nawet w przypadku skorzystania z usług specjalistycznych firm oczyszczających panele fotowoltaiczne. Warto jednak o tym pamiętać, gdyż czyste panele to maksymalne wykorzystywanie ich wydajności, a więc szybszy zwrot inwestycji i większe oszczędności, ale i żywotność paneli jak i całej instalacji.

Czy grad uszkodzi panele?

Oprócz śniegu czy deszczu, wiele osób posiadających instalację fotowoltaiczną obawia się opadów silnego deszczu, burzy lub gradu. Dobrej jakości panele są wbrew pozorom bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju opady i zawirowania atmosferyczne występujące w Polsce. Nie jest to tak duży nacisk czy ciśnienie, aby mogło spowodować jakiekolwiek uszkodzenia czy rozszczelnienia modułów.

Jak widać, mycie paneli fotowoltaicznych nie jest czynnością trudną, a same panele są wytrzymałe. Jednak jest to specjalistyczny sprzęt i trzeba obchodzić się z nim dokładnie.