E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Magazyny Energii – o co w tym chodzi?

E-prąd - Twój Doradca Fotowoltaiczny | Magazyny Energii - o co w tym chodzi?

Magazyny energii- o co w tym chodzi?

Rozwój odnawialnych źródeł energii spowodował konieczność magazynowania nadmiaru energii i rozwój branży magazynów energii. Jak wiadomo ilość produkowanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest zmienna w ciągu doby. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną gdy świeci słońce, elektrownie wiatrowe gdy wieje wiatr. Często ilość produkowanej energii w danej chwili jest większa niż zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego. W takiej sytuacji właściciel gospodarstwa ma dwa wyjścia:

  1. Oddać nadwyżkę energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej i korzystać z niej jako magazynu energii, na co pozwala umowa prosumencka (prosument może odzyskać 70% oddanej energii elektrycznej do sieci).
  2. Nadwyżką energii elektrycznej ładować własny magazyn energii elektrycznej, którą można wykorzystać w chwilach braku produkcji energii elektrycznej, ze źródeł odnawianych np. w nocy.

Co to są Magazyny Energii? 

Zgodnie z Ustawa Prawo energetyczne magazyn energii elektrycznej to instalacja, która umożliwia magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej. 

Jak prawidłowo wybrać magazyny energii?

Wybierając baterie, współpracujące z panelami fotowoltaicznymi należy wziąć pod uwagę wiele czynników technicznych, aby współpraca paneli PV z nimi była jak najbardziej optymalna.

Najważniejszą cechą magazynu energii jest pojemność baterii, moc baterii, głębokość rozładowania, sprawność, gwarancja oraz producent.

Pojemność

Inaczej moc pojemnościowa, jest to ilość energii elektrycznej jaką może przechowywać magazyn energii, wyrażona w kWh. Magazyny energii są zaprojektowane w taki sposób aby można je było rozbudowywać, w przypadku wystąpienia większego zużycia energii elektrycznej.

Moc znamionowa

W przypadku baterii lub konkretniej magazynu energii moc znamionowa określa ilość energii, jaką bateria może dostarczyć w danej chwili. Bateria o małej pojemności oraz dużej mocy może  zasilić większość domowych urządzeń, ale przez krótki czas.

Ważne jest aby magazyn energii był dobrany indywidualnie do gospodarstwa domowego, gdyż każdy dom ma nieco inne zapotrzebowanie. Nie zawsze magazyn, który sprawdza się wzorowo u sąsiada będzie u nas działał równie wydajnie. Ilość odbiorników w domu i ich moc ma główny wpływ na charakterystykę magazynu energii.

Głębokość rozładowania 

Akumulatory posiadają swoją określoną pojemność, zasada działania domowych magazynów energii nie różni się od tych zainstalowanych w autach czy smartfonach. Głębokość rozładowania jest to ilość energii akumulatora, jaką można zużyć bez negatywnego wpływu na pojemność magazynu energii. 

Sprawność baterii

Ilość energii dostarczonej do magazynu energii nie jest równa ilości energii, która jest z niej odbierana. Jak każde urządzenie, tak samo akumulator ma swoją sprawność. Najpopularniejsze obecnie akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) posiadają sprawność większą niż 90%. Podobnie jak z głębokością rozładowania, im sprawność akumulatora jest większa, tym cena takiego magazynu rośnie. 

Żywotność baterii 

Wartość zależna od producenta i klasy magazynu energii, im jest większa tym cena również rośnie. Magazyn energii w dzień jest ładowany, gdy występuje nadwyżka w produkcji energii elektrycznej, a w nocy rozładowywany celem zmniejszenia poboru energii z sieci elektroenergetycznej. Magazyny energii elektrycznej jak to było wcześniej wspomniane, nie różnią się z zasady od baterii umieszczonych w naszych smartfonach. Jak wiemy codzienna eksploatacja skraca żywotność baterii i po pewnym czasie telefon na jednym ładowaniu wytrzymuje dużo krócej niż na początku. Każdy z producentów określa żywotność swoich baterii w oparciu na doświadczenie lub badania, które zostały na nich przeprowadzone.

E-prąd - Twój Doradca Fotowoltaiczny | Magazyny Energii - o co w tym chodzi?
Źródło: fachowyelektryk.pl

Jak długo będzie działać magazyn energii?

Wszystko zależy od parametrów jakie posiada nasz magazyn energii elektrycznej. Wybór odpowiedniej marki akumulatorów również jest kluczowy. Często magazyny energii posiadają taka samą moc znamionową oraz pojemność, jednak producenci stosują inne materiały, przez co czas eksploatacji jest różny. Gwarancja dawana przez producenta oraz renoma marki powinna dostarczać dodatkowych wskazówek, w trakcie podejmowania decyzji przy wyborze magazynu energii.  Obecnie czas działania magazynów energii określa się na około 15 lat.  Współpraca magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną wymusi na właścicielu jego zmianę lub modernizację raz na cykl pracy paneli PV. Technologie magazynowania energii rozwijają się w szybkim tempie, co wpływa na wydłużanie czasu eksploatacji magazynów energii.

Jaką moc magazynu energii zainstalować?

Określenie wielkości magazynu energii, zależy od dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Dla przykładu przyjmijmy, że dzienne zużycie energii wynosi 20 kWh. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że wielkość magazynu energii to 20kWh. Niestety jest to nie do końca poprawne rozumowanie. Jak wiadomo baterie posiadają głębokość rozładowania, jeśli baterie użyte w naszym magazynie są wątpliwej jakości, ich wykorzystanie może wynosić 15kWh. W związku z czym brakuje nam wtedy kilku kWh do zasilenia domu. Kolejnym czynnikiem jest produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, gdy świeci słońce magazyn energii może być ładowany lub minimalnie eksploatowany. Ilość wyprodukowanej energii zależy od natężenia promieni słonecznych. Dlatego szczegółowa analiza zużycia energii domu ma kluczowe znaczenie przy doborze magazynu energii. W przypadku instalowania magazynu energii w gospodarstwie domowym, nie mającym dostępu do sieci elektroenergetycznej, wymagane jest zainstalowanie akumulatorów o większej pojemności. 

Jak dbać o magazyn energii elektrycznej?

Odpowiednia obsługa magazynu energii pozwoli cieszyć się jego dobrymi właściwościami przez długi czas.  Właściwa konserwacja może wydłużyć żywotność baterii. Praca w nieodpowiednich zakresach temperaturę tj. głównie powyżej 30°C oraz poniżej zera może skrócić czas eksploatacji magazynu. Należy więc chronić akumulator przez pracą w skrajnych temperaturach. Niska temperatura baterii wpływa na konieczność zwiększenia napięcia ładowania, w przypadku temperatury +30°C wartość napięcia analogicznie maleje. Nad wartością napięcia ładowania powinny czuwać dedykowane sterowniki, celem wydłużania czasu eksploatacji magazynu energii. Podjęcie pewnego wysiłku na początku inwestycji, związanego z odpowiednim doborem urządzeń pozwoli na wydłużenie żywotności.

Informacje kontaktowe

Sprzedaż i dystrybucja magazynów energi ESS KEHUA

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

  • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
  • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
  • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

Bezpośredni Kontakt do Kehua

sprzedaz@kehua.com

zapytanie ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.