E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Mycie paneli fotowoltaicznych – jak i czy warto?

Mężczyzna kładzie panele

Czy panele fotowoltaiczne należy czyścić? Jak przeprowadzić czyszczenie paneli fotowoltaicznych? Co daje mycie paneli fotowoltaicznych? Czy panele można uszkodzić podczas mycia?

Panele fotowoltaiczne się brudzą – to fakt, o którym bardzo często się nie myśli. Mycie paneli jest ważne, bo zapewnia ich prawidłowe działanie oraz utrzymuje stopień wydajności. Brud, kurz oraz inne zanieczyszczenia zmniejszają ilość światła słonecznego, które dociera do paneli, a to może prowadzić do obniżenia ich wydajności.

Mycie paneli fotowoltaicznych daje wiele korzyści, w tym:

  • utrzymanie ich w czystości i wydajności – mycie paneli pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia, zapewniając, że panele będą w stanie wytwarzać jak najwięcej energii,
  • wydłużenie żywotności paneli – zanieczyszczenia mogą prowadzić do uszkodzeń powierzchni paneli,
  • poprawa wyglądu paneli – mycie paneli pomaga usunąć brud i kurz, sprawiając, że panele będą wyglądały czysto i estetycznie.

 

Jak przeprowadzić czyszczenie paneli fotowoltaicznych parą?

Jeśli posiadasz panele fotowoltaiczne to najlepiej wynajmij firmę, która specjalizuje się w myciu paneli. To da Ci pewność, że panele będą umyte we właściwy sposób, a w razie wystąpienia uszkodzeń podczas czyszczenia otrzymasz rekompensatę od firmy czyszczącej.

Jeśli chcesz zajmować się myciem paneli fotowoltaicznych to w pierwszej kolejności zaopatrz się w odpowiednie urządzenie, najlepiej parowe – pomoże Ci firma GreenSteam, która dobierze urządzenie do Twoich potrzeb, wyposaży Cię w odpowiednie narzędzia oraz zapewni serwis urządzenia.

Następnie skorzystaj z poniższych kroków:

  1. Zapoznaj się z zaleceniami producenta paneli – to może pomóc Ci w dopasowaniu temperatury pary, czy kąta czyszczenia.
  2. Przygotuj powierzchnię – przed rozpoczęciem czyszczenia należy usunąć wszystkie luźne przedmioty z powierzchni paneli, typu gałązki czy liście.
  3. Użyj myjni parowej – myjka parowa jest najlepszym sposobem na czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Gorąca para rozpuszcza brud i tłuszcz, pozostawiając panele czyste i wolne od zanieczyszczeń. Pamiętaj, żeby użyć odpowiedniej końcówki, a parę kierować na powierzchnię pod odpowiednim kątem.
  4. Usuń luźne zanieczyszczenia miękką szmatką lub szczotką – podczas czyszczenia para unosi zanieczyszczenia (np. liście), może się okazać, że spadły one z powrotem na panele. Możesz spłukać panele wodą.

 

Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

Zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych co najmniej raz w roku, a częściej, jeśli są narażone na duże zabrudzenia. W przypadku paneli zainstalowanych w obszarach o dużym zanieczyszczeniu, takich jak miasta lub obszary przemysłowe, może być konieczne mycie  nawet co kilka miesięcy.

Kiedy lepiej nie czyścić paneli słonecznych?

Lepiej nie wykonuj czyszczenia paneli, jeśli:

  • panele są mokre lub wilgotne,
  • panele są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,
  • panele są zaśnieżone lub oblodzone.

 

Dlaczego panele fotowoltaiczne warto czyścić parą?

Wykorzystywanie pary do czyszczenia różnych powierzchni jest skutecznym i bezpiecznym sposobem czyszczenia.
 
Czyszczenie parowe urządzeniem Optima to proces, który wykorzystuje parę o temperaturze do 150 stopni Celsjusza do usuwania brudu i zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Jest to skuteczny sposób na czyszczenie różnych powierzchni, w tym także z paneli fotowoltaicznych.
 

Ostrzeżenia dotyczące czyszczenia paneli fotowoltaicznych parą

Podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych parą należy zachować ostrożność, aby uniknąć oparzenia gorącą parą – para ma ponad 100 stopni Celcjusza. Wskazane jest, aby zabezpieczyć skórę oraz oczy specjalistycznym ubraniem ochronnym. Przy pracach na wysokości należy odpowiednio się zabezpieczyć przed upadkiem.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Para jest skutecznym sposobem czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Prawidłowo wykonane czyszczenie pozwala zachować wydajność paneli. Zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych co najmniej raz w roku. Do mycia parowego należy wykorzystywać tylko specjalistyczne urządzenia oraz końcówki. Według badań, panele fotowoltaiczne, które nie są regularnie czyszczone, mogą tracić nawet do 20% swojej wydajności. W przypadku paneli zainstalowanych w obszarach o dużym zanieczyszczeniu, takich jak miasta lub obszary. przemysłowe, utrata wydajności może być jeszcze większa.
 

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.