Czym jest smart home?
Smartfon, smart watch czy smart home, to systemy i urządzenia mające na celu ułatwienie codziennego życia. Najwięcej praktycznych funkcji ze względu na zasięg i pole funkcjonowania ma oczywiście system smart home. Pozwala on sprawnie i szybko zarządzać całym gospodarstwem domowym.
Najprościej ujmując, system smart home to inaczej inteligentny dom, a co to właściwie znaczy?
- Atomatyzacja codziennych rutyn
- Łączenie działalności urządzeń
- Duże ułatwienie
- Oszczędność czasu
- Oszczędność pieniędzy
Co potrafi smart home?
System inteligentnego domu to przede wszystkim bezpieczny dom oraz jego mieszkańcy. Warto jednak zaznaczyć, że aby tradycyjne systemy bezpieczeństwa w naszym domu działały prawidłowo, należy codziennie pamiętać o ich uruchomieniu jak na przykład włączenie alarmu po wyjściu z domu. Dzięki smart home w przypadku, gdy zdarzy się zapomnieć, możemy bez problemu uruchomić alarm w drodze lub nawet zdalnie na przykład z naszego miejsca pracy. Jednym kliknięciem mamy możliwość uruchomienia wszystkich codziennych połączonych ze sobą zabezpieczeń lub automatycznie ustawić włączanie w odpowiednim dla nas czasie.
Od otwarcia bramy wjazdowej do włączenia telewizora lub wezwania pomocy. Zintegrowany system inteligentnego domu to nie tylko wygoda, komfort, oszczędność czasu i pieniędzy, ale także pełne bezpieczeństwo tam, gdzie najbezpieczniej czuć się powinniśmy czyli we własnym domu. Choć nadal zdaniem wielu osób smart home to zbędne udziwnienia i rozwiązanie dla leniwych, nic bardziej mylnego. Z szacunku do swojego czasu staramy się go wykorzystać jak najbardziej produktywnie, a smart home to rozwiązanie nie tylko dla leniwych, ale przede wszystkim dla ludzi zapracowanych, którzy czasu wolnego po pracy nie mają zbyt wiele.
Nowoczesne rozwiązania inteligentnego domu oferują szybkie i sprawne zarządzanie funkcjami w naszym domu. Przekonującym faktem może być także to, że system smart home indywidualnie dostosowujemy do swoich potrzeb i upodobań. A nie jak w wielu innych sytuacjach, my dostosowujemy się do systemu. Inteligentny dom to sterowanie urządzeniami i czynnościami z poziomu panelu sterującego. Jest on montowany na przykład na ścianie lub zdalnie z poziomu naszego smartfona. Dla większych oszczędności i ekologii warto zainwestować także w instalację paneli fotowoltaicznych i cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami. System smart home oferuje wiele funkcji, które można przyporządkować do kategorii takich jak: bezpieczeństwo, oszczędność oraz wygoda i komfort.
Bezpieczeństwo
Najważniejszą funkcją przekonującą do inwestycji w inteligentny dom to niewątpliwie bezpieczeństwo. Nowoczesność i smart home to nie tylko coraz lepsze urządzenia i gadżety, ale także ochrona naszego domu i nas przed niepożądanymi sytuacjami. Jest to genialne rozwiązanie nie tylko podczas naszej nieobecności w domu, ale także podczas naszego snu. Czujniki dymu, czadu, gazu lub innych substancji zagrażających życiu pozwolą nam spać spokojnie. A to dlatego, że po wykryciu zagrożenia system alarmowy nie tylko da znać o zagrożeniu, ale zrobi jeszcze więcej. On może także automatycznie wezwać pomoc na przykład straż pożarną w przypadku pożaru. Jest to pomocne zwłaszcza podczas naszej nieobecności i zdecydowanie przyspiesza proces reakcji na zagrożenie. Jeśli więc czujnik wykryje ulatnianie się gazu, nie tylko o tym poinformuje, ale także automatycznie zwiększy prędkość wentylacji. A do tego zapali światła w całym domu dla szybszego wykrycia źródła ognia lub dymu i usprawnienia ewentualnej drogi ucieczki. To przyspieszy również czas reakcji domowników.
Inną funkcją bezpieczeństwa jest oczywiście system alarmowy, który niezwłocznie poinformuje nas o niepożądanym zdarzeniu w naszym gospodarstwie domowym oraz pozwoli na podjęcie odpowiednio szybkich kroków.
Bezpieczeństwo to także możliwość stałej kontroli i panowania nad sytuacją w naszym domu poprzez aplikację w telefonie. Dla przykładu, jeśli nie jesteśmy pewni czy wyłączyliśmy żelazko, możemy szybko i sprawnie to sprawdzić i nawet to żelazko wyłączyć z poziomu smartfona. Jeśli nawet zapomnimy, to czujnik dymu szybko nas o tym poinformuje.
System smart home to stały dostęp do kamer znajdujących się na terenie naszej całej posesji. Pozwala to nie tylko na szybkie wykrycie ewentualnego włamania, ale jest także bardzo przydatne w przypadku obecności w domu dzieci i umożliwia kontrolę oraz nadzór w razie niebezpieczeństwa. Popularność swoją zdobywa także w przypadku na przykład zatrudnienia opiekunki do dzieci, podczas gdy my jesteśmy w pracy. Stały dostęp do kamer daje więc nie tylko ochronę domu, ale także i jego mieszkańców.
System smart home okaże się pomocny również podczas wycieku wody, na przykład poprzez nieprawidłową pracę pralki, zmywarki lub innej niekontrolowanej awarii. System poinformuje nas, że doszło do zalania i automatycznie zakręci zawór wody podczas naszej nieobecności w domu. To świetna opcja zwłaszcza, gdy do zalania dochodzi na piętrze i sprawia zagrożenie nie tylko dla budynku, ale i sąsiadów.
Automatyczne sterowanie zewnętrznymi roletami, nie pozwoli zapomnieć o ich zasłonięciu co zwiększy bezpieczeństwo domowników i odciąży nas z kolejnej codziennej czynności.
Oszczędność
Kolejnym ważnym i zdecydowanie pozytywnym aspektem systemu smart home jest spora oszczędność. Zawdzięczamy ją przede wszystkim możliwości stałej kontroli naszego domu, na przykład temperatury czy oświetlenia. Wszystkie w danej chwili niepotrzebne dla nas funkcje możemy w każdej chwili wyłączyć i nie tracić niepotrzebnie prądu. Inteligentny dom umożliwia także kontrolowanie poziomu zużycia energii przez poszczególne urządzenia działające w naszym domu, dzięki czemu możemy jeszcze efektywniej wykorzystywać energię jaką zużywamy. Nowoczesne domy są ogólnie domami oszczędnymi, dzięki między innymi nowoczesnemu odgrzewaniu czy oświetleniu, a więc racjonalne zużywanie energii pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej.
Jeśli chodzi o koszty inwestycji w system smart home to są one uzależnione od jakości instalacji, stopnia zaawansowania i ilości funkcji. Najprostsze, z najmniejszą ilością funkcji dostępne są nawet już od 1000 zł, a bardziej zaawansowane to koszt do kilkunastu tysięcy złotych. Oszczędzać możemy także na ogrzewaniu, które podczas naszej nieobecności obniżamy do wybranej temperatury, a chwilę przed powrotem do domu podwyższamy temperaturę, aby już po wejściu w mieszkaniu było komfortowo i ciepło.
Wygoda i komfort
Opcja inteligentnego domu to bardzo duża wygoda, komfort i ułatwienie codziennego życia. System smart home pozwala zarządzać wszystkimi zintegrowanymi urządzeniami w Twoim domu i jednym kliknięciem możesz dowoli zmieniać to czego akurat w danej chwili potrzebujesz. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawia się także coraz więcej nowoczesnych urządzeń mających na celu właśnie ułatwienie codziennego życia. Automatyczny samo sprzątający odkurzacz jest ostatnio chyba najbardziej popularnym urządzeniem. Opcja odkurzania mieszkania bez naszego udziału i nawet podczas naszej nieobecności w domu brzmi zachęcająco i oszczędza czas, który możemy przeznaczyć na przykład na zakupy. Dość nowoczesnym, ale jakże pomocnym sprzętem jest także szafa odświeżająca. Gdy zapomnisz zrobić pranie, możesz je wyprać na sucho. Dostępne na rynku tzw. szafy odświeżające umożliwiają dezynfekcję ubrań i tak zwane suche pranie. Jest to zdecydowanie pomocna opcja dla zapracowanych, którzy zapomnieli zrobić prania, a potrzebują akurat dane ubranie na już. Szafa sterowana oczywiście może być w systemie smart home. Wygodą jest nie tylko szereg nowoczesnych i i samodziałających urządzeń, które możemy włączyć z poziomu panelu sterowania lub smartfona będąc nawet poza domem, ale także na przykład automatyczne zamykanie okien podczas naszej nieobecności lub snu, gdy nagle zepsuje się pogoda, a zostawiliśmy w domu otwarte okno.
Fotowoltaika
Fotowoltaika rozwija się niezmiernie szybko, a na przestrzeni ostatnich lat jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji nie tylko dla wielkich firm, rolnictwa czy przemysłu, ale także dla pojedynczych gospodarstw domowych. Nowoczesne, energooszczędne budynki coraz częściej posiadają prąd uzyskany ekologicznie czyli z instalacji fotowoltaicznej. Jest to nieodzowny element oszczędności, więc idealnie wpasowuje się w nowoczesny system inteligentnego domu. Najbardziej inteligentny w fotowoltaice jest inwerter, który zajmuje się zamianą prądu zmiennego w prąd stały i odpowiednio nim zarządza między innymi oddając nadwyżki energii elektrycznej do sieci energetycznej. Smart inwerter to możliwość stałego kontrolowania ilości wytwarzanej energii i pracy inwertera. Na naszym smartfonie możemy obserwować co dzieje się w naszej przydomowej, ekologicznej elektrowni. Najlepszym rozwiązaniem jest wysyłanie danych bez konieczności łączenia się z internetem, a za pomocą domowej sieci komputerowej LAN, którą warto sobie stworzyć. Wówczas podczas awarii połączenia internetowego, przesył danych będzie nadał działał bez zarzutu i będzie docierał do naszego e-domu.
Bardzo istotną funkcją smart inwertera jest praktyczne wykorzystanie tych danych i ich automatyzacja. Podczas kiedy produkcja energii elektrycznej jest na najwyższym poziomie, wtedy można ją praktycznie wykorzystać. Dla przykładu podczas największej produkcji energii włączy się grzanie wody w bojlerze, pralka czy zmywarka, którą oczywiście wcześniej załadowaliśmy. Te oraz inne przydatne funkcje pozwolą na maksymalne wykorzystywanie energii słonecznej w czasie rzeczywistej jej produkcji, a jak wiadomo jest to najoszczędniejsza metoda korzystania z instalacji fotowoltaicznej.
System smart home to niewątpliwie warta uwagi pozycja podczas budowy domu lub jego modernizacji. Zwiększa on przede wszystkim bezpieczeństwo budynku, ale także oszczędza czas i pieniądze. Dużą zaletą jest też stałe zbieranie i analiza danych pomiarowych dotyczących ilości zużytej energii elektrycznej z wyszczególnieniem urządzeń nią zasilanych. Można wówczas zaobserwować, które urządzenia w naszym domu zużywają najwięcej prądu i dokonać modernizacji sprzętów w naszym gospodarstwie domowym lub poprostu ograniczyć ich używanie, a jeśli nie jest to możliwe to z pomocą przyjdzie tutaj fotowoltaika, dzięki której urządzenia o największym poborze prądu będą mogły działać oszczędniej w czasie największej produkcji energii ze słońca.