E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Ładowanie samochodów a Fotowoltaika? Elektromobilność fotowoltaiczna.

Elektromobilność energiapomorze

Ładowanie samochodów a Fotowoltaika? Elektromobilność fotowoltaiczna

Elektromobilność fotowoltaiczna, czyli fotowoltaika i samochód elektryczny, to świetne połączenie umożliwiające praktycznie darmową jazdę. Inwestując w ekologiczny samochód warto dla pełnej ekologii i oszczędności zainwestować w instalację modułów fotowoltaicznych(Jolywood lub ZnShine) i zapewnić sobie darmowe ładowanie samochodów. Możemy wtedy cieszyć się oszczędnościami i niezależnością energetyczną we wszystkich aspektach codziennego życia.

Ile jest samochodów na prąd w Polsce?

Pod koniec 2020 roku liczba elektrycznych samochodów w Polsce przekroczyła 17 tysięcy, a tylko w ostatnim roku przybyło ich aż 8 tysięcy. To obrazuje jak zwiększył się rozwój elektromobilności w porównaniu do lat poprzednich, gdzie ich ilość na rynku była dużo mniejsza.

ładowanie samochodów

Ładowanie samochodów a wymagania w Unii Europejskiej

Elektromobilnością nazwiemy wszystkie tematy związane z pojazdami, które podczas poruszania się wykorzystują ładowanie akumulatora energią elektryczną, a nie tradycyjnie, paliwem. Rozwój elektromobilności jest aktywnie wspierany między innymi przez Unię Europejską, która stawia krajom członkowskim coraz, to nowsze obowiązki związane z ochroną środowiska i działaniami mającymi na celu zoptymalizowanie produkcji energii elektrycznej do rzeczywistych potrzeb, nie nadużywanie jej i oszczędzanie wyczerpujących się surowców naturalnych, które jak wiadomo są pierwiastkami nieodnawialnymi. 

Wymagania dla Wspólnot – ładowarki samochodowe.

Dyrektywa unijna, która wejdzie w w życie w marcu 2021 roku, po nowelizacji stawia obowiązek wyznaczenia konkretnej infrastruktury ładującej pojazdy elektryczne. Dotyczy ona zarówno nowo stawianych budynków jak i tych, które będą poddawane modernizacji. Dostosowanie się do wymogów Unijnych (elektromoblinych i świadectw energetycznych) nie ominie wspólnot mieszkaniowych. Wspólnoty będą musiały wyznaczyć 20% miejsc parkingowych z dostępem do punktów ładowania samochodów elektrycznych. W przypadku nowo stawianych budynków, punkty ładujące muszą być uwzględnione już na projekcie budowy, w innym przypadku projekt nie zostanie zaakceptowany. Eprad.pl oferuje ładowarki samochodowe dla wspólnot mieszkaniowych oraz ładowarki EV na parkingi biurowców.

ładowarka samochodowa fotowoltaika

Elektromobilność fotowoltaiczna, co zrobić ?

Zarówno w przypadku wspólnot mieszkaniowych, jak i mniejszych budynków bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest więc instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodów. Odciąży ona finansowo oraz zachęci do inwestycji w samochód elektryczny, który dzięki energii słonecznej będzie jeździł za darmo. Wahające się stale ceny za paliwo nie będą już niespodziewanie naruszały naszego budżetu, a przydomowa ładowarka pozwoli na wygodne ładowanie w dogodnym dla nas czasie.

W przypadku gospodarstw jednorodzinnych korzystających z energii wytworzonej dzięki instalacji fotowoltaicznej ładowanie samochodu nie jest trudne. Utrudnienia pojawiały się w przypadku np. wspólnot mieszkaniowych, gdzie teraz odpowiedni dostęp do ładowarek, zwiększy rozwój elektromobilności. Ładowanie ekoauta na swoim parkingu to darmowe paliwo, czystsze powietrze jak i sumienie biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny.

Samochody całkowicie elektryczne, czyli z wyjątkiem pół elektrycznych samochodów hybrydowych plug-in, są zwolnione z opłat parkingowych w płatnych strefach parkowania. W niektórych miastach wydawane są specjalne naklejki lub tablice na samochody. Informują o tym z jakiego paliwa korzysta dany samochód i czy legalnie korzysta z darmowego parkowania.

Dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna zamontowana według wszystkich indywidualnych potrzeb i wymagań danego budynku, pozwoli na opłacalne i wydajne korzystanie z wytwarzanej energii elektrycznej, tak aby jak najmniejsze ilości tej energii były sprzedawane do sieci energetycznej. Jak wiadomo najbardziej opłacalne korzystanie z energii jest wtedy, kiedy wykorzystujemy ja na bieżąco. Ale ładowanie samochodów nocną pozwoli również na równomierne, bieżące pobieranie energii co także pozytywnie wpłynie na całą pracę instalacji fotowoltaicznej. Dużym plusem instalacji fotowoltaicznej jest także możliwość ciągłego monitorowania jej działalności i czynne zarządzanie zasobami energii. Jest to możliwe nawet podczas naszej nieobecności w domu, wystarczy wówczas połączenie z internetem.

Samochody elektryczne - instalacja fotowoltaiczna.

Nowoczesne samochody elektryczne można podzielić na podstawowe grupy.

  • Istnieje samochód całkowicie elektryczny tak zwany BEV (Battery Electric Vehicle), posiada on akumulator i porusza się tylko i wyłącznie poprzez wykorzystanie energii elektrycznej.
  • Innym rodzajem jest tak zwany samochód hybrydowy, czyli PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) nazywany także w skrócie plug-in. Najprościej mówiąc jest to samochód zasilany głównie tradycyjnym paliwem i wspierany motorem elektrycznym o mocy kilkudziesięciu koni mechanicznych.
  • Innym hybrydowym pojazdem jest HEV (Hybrid Electric Vehicle), który działa na zasadzie hybrydy plug-in czyli wykorzystuje tradycyjne paliwo i jest wspierane akumulatorem elektrycznym, jednak w tym przypadku jest on zasilany dzięki energii uzyskiwanej podczas hamowania pojazdu.
  • FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) to kolejny rodzaj ekologicznego samochodu, natomiast ten napędzany jest wodorem. Działa on na podobnej zasadzie co BEV, czyli do poruszania się wykorzystuje tylko i wyłącznie energię elektryczną. Zamiast ładowania akumulatorów, samochód przechowuje gaz wodorowy w zbiorniku, gdzie następnie zachodzi reakcja chemiczna z tlenem dostarczanym z powietrza. W efekcie daje to prąd elektryczny, który zasila samochód. Wykorzystanie wodoru do zasilania samochodu jest natomiast bardzo drogie i dlatego mniej obecnie stosowane i popularne.

Wyłącznie zalety?

Akumulatory elektryczne zasilające ekologiczne auto mają sporo zalet, pomijając już te główne (oszczędność i aspekt ekologiczny). Samochody elektroniczne przede wszystkim są ciche, nie wydają dźwięków podczas jazdy co niektórym bardzo poprawia komfort jazdy. Koszty serwisowania i utrzymania samochodu są o wiele mniejsze, aniżeli w przypadku tradycyjnego samochodu. Nie trzeba już wymieniać płynów i sprawdzać samochodu w taki sposób jak auto tradycyjnie zasilane paliwem. Bardzo dużą zaletą jest także o wiele lepszy refleks samochodu przy ruszaniu czy hamowaniu. Także większa płynność jazdy i lepszy czas reakcji to ważne argumenty. W przypadku samochodów BEV dużą zachętą do zakupu jest także darmowe korzystanie z płatnych miejsc parkingowych.

Utrzymanie samochodu głównie przez coraz wyższe ceny paliwa to coraz kosztowniejsza inwestycja. Wymiana samochodu na elektryczny to opłacalny krok. Pamiętajmy jednak, że dopiero ładowanie samochodów energią wytworzoną dzięki fotowoltaice, daje darmową jazdę i duże oszczędności.

Podczas większej dostępności do miejsc ładujących w swoim domu czy bloku, ładowanie auta najwygodniejsze będzie w nocy. Wtedy, kiedy nie korzystamy już z samochodu. Wykorzystanie energii wytworzonej dzięki instalacji fotowoltaicznej, w czasie nocy przyniesie także wymierne korzyści dla całości instalacji, gdyż nadwyżki nie będą oddawane do sieci na czym zdecydowanie zaoszczędzimy i umożliwimy płynność przepływu energii bez większych zastojów i zbędnego magazynowania, a jak wiadomo energia słoneczna przekształcana na prąd elektryczny najbardziej wydajna i opłacalna jest wtedy kiedy jest pożytkowana na bieżąco, aniżeli magazynowana i sprzedawana do sieci.

Instalacje fotowoltaiczne mają ogromny potencjał, który wykorzystany w przypadku rozwoju elektromobilności, znacznie zwiększy dostępność do elektrycznych samochodów. Darmowa jazda samochodem w pewnym stopniu zrekompensuje nadal jeszcze wysokie koszty zakupu ekologicznego samochodu. Jednak należy zaznaczyć, że podobnie jak ceny instalacji fotowoltaicznych wraz z rozwojem fotowoltaiki obniżyły się. Podobnie w przypadku rozwoju elektromobilności, koszty produkcji akumulatora będą stale niższe, więc ceny za samochód elektryczny także spadną. Elektromobilność fotowoltaiczna to zdecydowanie opłacalny, ekologiczny i przyszłościowy duet.

Fotowoltaika Szczecin

Rozwiazania ładowarek samochodowych dla wspólnot i biurowców oraz systemy do ładowania zapewnie eprad.pl 

Kontakt w sprawie motażu fotowoltaiki w Szczecinie i zachodniopomorskim :

kontakt@eprad.pl i 793416519

Informacje kontaktowe

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.