E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Program “Czyste powietrze”

program czyste powietrze

Proekologiczna termomodernizacja "Czyste Powietrze"

Kompleksowy program Czyste Powietrze, wszedł w życie już we wrześniu 2018 roku i wtedy też odbył się pierwszy nabór wniosków. Kontynuacja programu przewidywana jest aż do roku 2029. Głównym celem tego programu jest zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery oraz droga do ogólnego zmniejszenia zużywania energii cieplnej w domach jednorodzinnych. W ramach programu będzie można wymienić stare nieekologiczne źródła ciepła zasilane paliwami stałymi jak na przykład piece kopciuchy, na bardziej ekologiczne rozwiązania oraz szczelnie docieplić budynek. Dotacje w ramach programu “Czyste Powietrze” będą wydawane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Kto zyska z programem "Czyste Powietrze"?

Udział w programie Czyste Powietrze głównie ze względu na swoje możliwości i zakres działania dedykowany jest konkretnemu gronu odbiorców. Do udziału w programie mogą zgłaszać się właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych wolnostojących, zabudowy bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Dzięki programowi ma zmniejszyć sie ilość zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery z domów jednorodzinnych.

Kolejnym istotnym punktem spełniającym kryterium  uczestnictwa w programie jest próg dochodowy osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Program kierowany jest głównie do osób średniozamożnych. Do programu zakwalifikują się osoby, których dochód roczny nie przekroczy 100 tyś. zł.

W ramach programu będzie można między innymi dokonać modernizacji źródła ciepła, termomodernizacji okien i drzwi, wentylacji, ocieplenia ścian, modernizacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W maju 2020 roku program “Czyste Powietrze” został także rozszerzony o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, jednak musi być ona realizowana z wymianą źródła ciepła czyli najlepszym rozwiązaniem jest instalacja pompy ciepła.

Formalności online

W związku z sytuacją epidemiologiczną, wszelkiego rodzaju dofinansowania i wnioski są obsługiwane wyłącznie drogą elektroniczną. Wnioski rozpatrywane są jednak w czasie maksymalnie 30 dni, co zdecydowanie usprawni wszelkie formalności. Wysyłanie wniosku droga elektroniczną nie zawsze jednak jest ułatwieniem. Dla niektórych zwłaszcza osób starszych, może być to sporym utrudnieniem i barierą nie do przejścia. Z pomocą przychodzą doradcy finansowi, który nie tylko pozwolą dopasować odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej do potrzeb danego gospodarstwa domowego indywidualnie, przedstawią wizualizację kosztów, rachunków za prąd, udzielą praktycznych wskazówek, ale także pomogą w sprawach formalnych. Doświadczeni doradcy energetyczni z eprąd.pl  rozwieją wątpliwości, odpowiedzą pytania i pomogą w wyborze najkorzystniejszej dla każdego indywidualnie opcji termomodernizacji.

Dofinansowanie na termomodernizację i fotowoltaikę

Program “Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie termomodernizacji źródeł ciepła w naszym domu. W dofinansowanie wlicza się między innymi wymiana źródła ciepła włącznie z demontażem starego pieca, zakup nowego bardziej ekologicznego źródła ogrzewania oraz jego montaż i instalację. Objęta programem wsparcia jest także modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody, instalacja mechanicznej i nowoczesnej wentylacji, która pozwala na odzyskiwanie ciepła podczas swojej pracy. Ocieplenie przegród budowlanych, wymiana drzwi i okien oraz ich uszczelnienie jest także ważnym aspektem w termomodernizacji, który chroni przed tzw. “uciekaniem ciepła”. Program finansuje także dokumentację niezbędną do termomodernizacji jak na przykład audyt energetyczny czy projekty instalacji.

Nowa odsłona programu dofinansuje także mikroinstalacje fotowoltaiczne, co zdecydowanie zwiększa zasięg i możliwości. Instalacja paneli fotowoltaicznych to krok w stronę darmowej energii, a więc opłacalna inwestycja na długie lata. Pomimo, że z instalacji fotowoltaicznej uzyskamy energię elektryczną, a nie cieplną, to w prosty sposób możemy ją zużywać do zasilania pompy ciepła, która to z kolei wytwarza energię cieplną. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne, aniżeli inwestycja w pompę ciepła i zasilanie jej energią elektryczną pozyskiwaną z sieci energetycznej. Fotowoltaika to ekologiczne i przynoszące widoczne oszczędności rozwiązanie. Zaczynając od początku i przystępując do wykonania audytu energetycznego warto więc wybrać profesjonalną i sprawdzoną firmę zajmującą się zawodowo doradztwem energetycznym, co pozwoli nam zaoszczędzić jeszcze więcej.

Mniej zamożni dostaną wyższą dotację

Dotacja w programie Czyste Powietrze wynosi od 30% do 90% wszystkich kosztów poniesionych na inwestycję w zależności od dochodów rodziny. Aktualnie program oferuje dwa poziomy dofinansowania, zarówno dla osób zamożniejszych i tych mniej zamożnych. Poziom dofinansowania podstawowy skierowany jest dla osób, których dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych, natomiast poziom dofinansowania podwyższony dotyczy osób, których dochód miesięczny na osobę wynosi  mniej niż 1400 złotych, a w przypadku osób mieszkających samemu 1960 złotych.

Wysokość dotacji dzieli się więc na dwa poziomy dofinansowania. Dla poziomu podstawowego dotacja wynosi do 25 tysięcy złotych bez inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz 30 tysięcy złotych, gdy decydujemy się na mikroinstalację fotowoltaiczną, natomiast dla poziomu podwyższonego do 32 tysięcy złotych bez mikroinstalacji fotowoltaicznej i do 37 tysięcy złotych w przypadku instalacji fotowoltaicznej.

Współpraca programu "Czyste Powietrze" z bankami

Nowo wprowadzoną, bardzo korzystną zmianą w programie “Czyste Powietrze” jest możliwość dołączenia do programu banków, którzy wówczas staną się partnerami programu. Daje to dużo większe możliwości i przede wszystkim mniej formalności. Do 23 lutego 2021 roku, banki zainteresowane współpracą mają możliwość złożenia swojej aplikacji. Dotyczy to banków komercyjnych, ale także zrzeszenia banków spółdzielczych. Jest to nie tylko rozwój programu “Czyste Powietrze”, ale także duża szansa dla Banku Światowego. Zmniejszenie formalności związanych z programem zachęci odbiorców do skorzystania z dofinansowań i wówczas podczas jednej wizyty w banku będzie można złożyć wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące otrzymania dotacji oraz uzyskać kredyt na wcześniejsze sfinansowanie termomodernizacji. Kredyt będzie objęty gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, a współpraca banku z programem pozwoli zapewnić, że wszystko załatwiliśmy poprawnie.

"Czyste Powietrze" i ulga termomodernizacyjna

Dobrym wsparciem programu “Czyste Powietrze” jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające ogólnie na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w naszym domu. Z tego rodzaju ulgi może skorzystać osoba będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolno stojącego, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Ulga obejmuje wszelkie termomodernizacje na terenie swojego budynku mieszkalnego i jest rozliczana z corocznym podatkiem PIT. Kwota jaką ponieśliśmy przy modernizacji źródeł ciepła zostanie odliczona od naszego dochodu rocznego i wówczas będziemy rozliczanie jedynie z różnicy jaka zostanie. Kwota odliczenia ulgi nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Rozliczenie należy uskutecznić w okresie do 3 lat od daty pierwszej inwestycji termomodernizacyjnej. Jeśli nasze dochody roczne są niższe niż wysokość ulgi, okres rozliczenia może zostać wydłużony do lat 6, jednak należy pamiętać, że rozliczenie za dany rok musi zawierać koszty poniesione rzeczywiści w danym roku, nie ma więc możliwości rozliczenia się za kilka lat wstecz. Wówczas termomodernizację najlepiej wykonywać stopniowo.

Program “Czyste Powietrze” to potężna proekologiczna działalność na korzyść nie tylko środowiska naturalnego, ale także naszego portfela. Racjonalne korzystanie z energii cieplnej i usprawnienie procesu ogrzewania to spore oszczędności na rachunkach, zwłaszcza przy stale rosnących cenach za prąd. Rozszerzenie programu o możliwość inwestycji także w instalację fotowoltaiczną daje sporo większe możliwości i zachęca także osoby, które chciały wcześniej zainwestować w instalacje modułów fotowoltaicznych. Fotowoltaika to rozwiązanie dobre nie tylko w przypadku przedsiębiorstw, rolnictwa czy farm fotowoltaicznych, ale przede wszystkim najbardziej w ostatnich latach fotowoltaika nabrała popularności w domach jednorodzinnych. Stawiając pierwsze kroki w stronę energetycznie lepszej przyszłości, warto skontaktować się z profesjonalnymi doradcami energetycznymi z eprąd.pl i zacząć oszczędzać jak najszybciej.

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.