E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

9 pytań – Czy fotowoltaika jest dla mojej firmy?

E-prąd - Twój Doradca Fotowoltaiczny | 9 pytań - Czy fotowoltaika jest dla mojej firmy?

9 pytań- Czy fotowoltaika jest dla mojej firmy?

Często zadawane pytanie w przypadku firm i PV to: Czy instalacja fotowoltaiczna jest odpowiednia dla mojej firmy? Rozpatrując ten aspekt warto zapoznać się z prostą ankietą złożoną z niezbędnych pytań kwalifikujących fotowoltaikę dla firm.

1. Czy jesteś właścicielem budynku lub nieruchomości ?

Tylko właściciele budynków lub nieruchomości mogą zatwierdzić instalację systemu fotowoltaicznego. Pracując bezpośrednio z właścicielem, instalatorzy modułów fotowoltaicznych są w stanie zaproponować optymalne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, które najlepiej sprawdzą się w obiekcie i przyniosą zysk firmie. Oczywiście wynajmujący mogą również skorzystać z energii słonecznej, jednak w tym zakresie niezbędna jest współpraca z właścicielem budynku czy nieruchomości. Taka współpraca jest korzystna dla obydwu stron, w której właściciel inwestuje w wartość nieruchomości a wynajmujący obniża rachunki za energię w firmie oraz staje się bardziej EKO.

2. Czy firma posiada duży dach lub miejsce na ziemi?

Duży, otwarty dach lub przestrzeń naziemna może przyspieszyć proces projektowania i instalacji fotowoltaiki w firmie. Jednak każdy dach ma swoją specyfikę dlatego warto korzystać z fachowców takich jak np. Energia Pomorze, która ma w swoim port folio kilkadziesiąt instalacji PV dla B2B. Tacy instalatorzy energii fotowoltaicznej są ekspertami do pracy w różnych przestrzeniach, aby zmaksymalizować produkcję energii dla firmy.

3. Czy Twój dach jest w dobrym stanie lub czy Twoja działka jest gotowa do instalacji?

Instalacja PV dla firmy, projekt i pozwolenia nie muszą pochłaniać czasu i pieniędzy. Wybór dobrego instalatora oraz audytora, pozwala zminimalizować późniejsze problemy. Posiadanie odpowiedniej powierzchni dachowej oraz utrzymywanie jej w dobrym stanie technicznym, zawsze skraca proces instalacji fotowoltaicznej w firmie i oraz czas zwrotu z inwestycji. Podobnie jest z miejscem na ziemi, które odpowiednio zakwalifikowane przez kompetentnego audytora, przyniesie szybki zwrot kosztów z instalacji fotowoltaicznej.

4. Czy masz większe dzienne / letnie obciążenia energetyczne?

Większość firm działa w dzień, kiedy jest światło. Jest to korzystne, ponieważ więcej światła na module fotowoltaicznym to więcej energii elektrycznej, która może zaspokoić potrzeby większych obciążeń. Zwłaszcza jeśli instalacja obliczona jest na zaspokojenie w całości zapotrzebowania na energię słoneczną w firmie.

 
E-prąd - Twój Doradca Fotowoltaiczny | 9 pytań - Czy fotowoltaika jest dla mojej firmy?
5. Czy Twoja nieruchomość jest rolna?

Rolnicy polegają na słońcu w swojej pracy. Używanie energii słonecznej jako energii elektrycznej wydaje się logicznym posunięciem. Farmy, chlewiki czy kurniki z reguły mają duże powierzchnie dachowe lub przestrzeń do instalacji naziemnej. Dlatego tez instalacje PV dla Rolników, to bardzo opłacalne i dość proste technologicznie rozwiązania.

6. Czy firma posiada wykwalifikowaną osobę, która jest w stanie zarządzać instalacją?

Właściciele obiektów lub właściciele firm, którzy znają specyfikę swoich budynków, mogą pomóc w przejściu na energię słoneczną w firmie sposób płynny i łatwy. Posiadanie własnego specjalisty zapewnia właścicielowi większe poczucie kontroli i komfortu podczas realizacji projektu instalacji fotowoltaiki w firmie. Nie jest to jednak konieczne do przeprowadzenia inwestycji w energię słoneczną. Dobre firmy monterskie roztaczają zdalną kontrolę nad poprawnością działania i serwisowanie instalacji PV.

7. Czy miasto, region czy województwo oferuje zachęty i polityki wspierające energię słoneczną?

Ulgi podatkowe, dopłaty i preferencyjne finansowanie mogą znacznie zwiększyć zwrot z inwestycji w komercyjnym wykorzystaniu systemów fotowoltaicznych. Dlatego warto śledzić i sprawdzać Wojewódzkie ośrodki oraz ministerialne strony takie jak Ministerstwo Ochrony Środowiska, Finansów czy Rozwoju Regionalnego.

8. Czy w Twojej okolicy jest wystarczająco dużo słońca, aby uzyskać energię słoneczną?

Chociaż potencjał fotowoltaiczny miejsca wpływa na ilość wytwarzanej energii, nawet obszary o mniejszym nasłonecznieniu mogą skorzystać z dobrze rozmieszczonego systemu PV. Generalnie w Polsce nie ma większej różnicy regionalnej w wytwarzaniu energii ze słońca i waha się w przedziale kilku %.

9. Czy Twoi klienci zwracają uwagę na zrównoważone praktyki biznesowe?

Mając wybór między firmą, która korzysta ze zrównoważonej energii, a taką, która jej nie stosuje, wielu klientów zdecyduje się na biznes przyjazny dla środowiska. Jeśli moduły słoneczne są eksponowane w widocznym miejscu lub w świecie PR, można je wykorzystać do wykazania się etyką ekologiczną, instalacja fotowoltaiczna w firmie poza zyskiem finansowym jest solidną inwestycją marketingową.

Z odpowiedzi na powyższe pytania wyłania się obraz inwestycji w fotowoltaikę dla firm. Spełniając podstawowe kryterium jakim jest miejsce na instalację fotowoltaiczną w firmie, reszta elementów dotyczy odpowiedniego wyboru wykonawcy. Wybierając specjalistyczną firmę monterską mamy również gwarancję dobrych i sprawdzonych podzespołów. 

Podsumowując inwestycja w fotowoltaikę w firmie to jedna z najlepszych obecnie aktywności na tym polu.

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.