E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Program Energia Plus – formalności

program energia plus formalności

Program Energia Plus- formalności

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje priorytetowy rządowy Program Energia Plus. Program ten ma na celu zwiększenie ochrony środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest on skierowany do przedsiębiorców, którzy swoją pracą wytwarzają niezliczone ilości zanieczyszczających i trujących substancji. Zmiana metody pozyskiwania energii w ich przypadkach będzie miała kolosalnie pozytywny wpływ na środowisko.

Wiele przedsiębiorców pomimo zainteresowania, może zniechęcić się do korzystania z dofinansowań przez obecną sytuację i załatwianie wszystkiego online. Nie jest to jednak wcale tak skomplikowane. Warto w ramach uzyskania pomocy przeczytać ten artykuł, który wiele wyjaśnia, a powstał między innymi dla przedsiębiorców. Czytaj dalej, jeśli nie wiesz od czego zacząć i jaki zrobić pierwszy krok w stronę fotowoltaiki i programu dofinansowań.

Program  Energia Plus cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego rozpoczęto już drugi nabór składania wniosków o dofinansowanie. Termin drugiego: od 1 października 2020 r. do dnia 17 grudnia 2021 r. Nabór wniosków realizowany jest obecnie w systemie ciągłym. Program ten oferuje pomoc firmom w postaci dotacji i pożyczki.

Pewna inwestycja

Program Energia Plus, dedykowany właścicielom firm, zyskuje coraz większą popularność także przez obecną sytuację w kraju jak i na świecie. Spora ilość firm obecnie przeżywa kryzys, wstrzymuje działalność lub ogranicza spektrum swojej działalności. Takie kroki narażają firmę na większe lub mniejsze straty, ale przede wszystkim powodują niestabilność i brak płynności działania.

Negatywne skutki odczuwa zazwyczaj całe przedsiębiorstwo. Wiele właścicieli, aby utrzymać pewien bezpieczny poziom funkcjonowania przedsiębiorstwa szuka oszczędności gdzie tylko to możliwe. Aby nie doprowadzić do sytuacji, gdzie oszczędności obniżą jakość produkcji i samych towarów, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Mianowicie opłacalną zmianą przynoszącą nie tylko duże oszczędności, ale i niezależność energetyczną jest zmiana sposobu pozyskiwania energii elektrycznej. Jak wiadomo średnie czy duże przedsiębiorstwo zużywa ogromne ilości energii elektrycznej, a więc i rachunki za prąd są wysokie. Obniżając koszty za prąd, zaoszczędzone kwoty można przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa. Nie tylko firmy znajdujące się w kryzysie mogą skorzystać na pozyskiwaniu energii słonecznej, ale także przedsiębiorstwa. Zwłaszcza te, stawiające na rozwój i nowe technologie, gdyż inwestycja w fotowoltaikę to duży krok w stronę bezpiecznej przyszłości.

Formalności krok po kroku

Często we wszelkiego rodzaju pomocnych programach i dotacjach zniechęcające dla osoby zainteresowanej są wszelkie formalności i zazwyczaj ich spora ilość. Zwłaszcza kiedy wszelkie sprawy urzędowe wymagają obecnie jedynie aktywności online, niejasności i brak odpowiedniego przekazu informacji może utrudnić proces starania się o dofinansowanie. Dlatego poniżej znajdziemy nazwy ważnych dokumentów, które należy przygotować i dołączyć do składanego wniosku.

Chcąc wziąć udział w programie Energia Plus przedsiębiorca przede wszystkim właśnie powinien zacząć od złożenia wniosku. W związku z sytuacja epidemiologiczną wnioski aktualnie są przyjmowane drogą elektroniczną i w tej sytuacji przydaje się posiadanie profilu zaufanego do złożenia wszelkich podpisów drogą elektroniczną.

Dokumenty

Dla ułatwienia korzystania z wiarygodnych informacji z pierwszej ręki, wszystkie niezbędne informacje dotyczące programu Energia Plus zostały umieszczone na stronie internetowej NFOŚiGW, gdzie są one na bieżąco aktualizowane. W celu poznania szczegółów należy wejść na stronę internetową NFOŚiGW, a następnie kliknąć w zakładkę u góry “Oferty finansowania -> Środki krajowe -> Programy 2015-2020 -> Energia Plus -> Nabór II wniosków 2020-2021”. Tam znajdziemy dostępne nie tylko wszystkie aktualne informacje o projekcie, ale także wszystkie potrzebne załączniki. Między innymi te z listą niezbędnych dokumentów jakie należy dołączyć do składanego online wniosku.

Należy pamiętać, że jeśli dokumenty nie są podpisywane przez osobę reprezentacyjną, trzeba dołączyć pełnomocnictwo umożliwiające złożenie podpisu i jest to bardzo istotny dokument, o którym warto pamiętać, ponieważ bez podpisu wniosek będzie nie ważny.

Do innych podstawowych dokumentów do wniosku zaliczymy między innymi pozwolenie na wprowadzanie przez daną firmę do atmosfery gazów i pyłów, uproszczoną wersje schematu technologicznego, sprawozdanie finansowe oraz opinię biegłego i raport z badania sprawozdania finansowego za okres ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

Należy także przygotować sprawozdanie statystyczne, umowę spółki, udokumentowanie źródeł finansowania, informacje o dotychczasowych kredytach, dotacjach lub pożyczkach, wyciąg z ustawy budżetowej w przypadku udziału finansowego budżetu państwa, kopie rachunków inwestycyjnych, odpis KRS. Odpis ma potwierdzić zarejestrowanie wniesionego kapitału czy inne dokumenty potwierdzające wniesienie własnych środków finansowych.

Niezbędne jest także dołączenie studium wykonalności. Powinno ono być sporządzone zgodnie z “Instrukcją sporządzania Studium Wykonalności dla przedsięwzięcia ubiegającego się o dofinansowanie ze środków NFOSiGW“.

Do składanego wniosku należy dołączyć również model finansowy. Powinien być on sporządzony w programie Microsoft Excel w formie edytowanej elektronicznej. Pozostałe szczegóły znajdują się w liście dokumentów do pobrania na stronie internetowej.

I jeszcze tylko audyt

Warto wspomnieć także o konieczności wykonania przez firmy audytu energetycznego do dnia 30 września 2021 roku. Pozwala on także na zaplanowanie oszczędności i zoptymalizowania energetycznego w danym przedsiębiorstwie. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się profesjonalnym doradztwem w zakresie energetyki. Pozwoli to uzyskać wiarygodne informacje oraz wydajne i oszczędne instalacje fotowoltaiczne.

Program Energia Plus to duża szansa na polepszenie jakości środowiska i klimatu. Ale jednocześnie na osiągnięcie dużych oszczędności i niezależności energetycznej przedsiębiorstwa co pozwoli na stabilną i przynoszącą zyski działalność. Za tym idzie także duży rozwój technologiczny. A ten, wraz z digitalizacją, będzie już coraz bardziej powszechny i przyniesie sporo korzyści dla firm. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami. I właśnie dlatego warto już teraz zastanowić się nad oszczędnościami i zmianą energii na darmową energię słoneczną. Nie zwlekaj i skorzystaj z atrakcyjnych warunków programu Energia Plus inwestując w nowoczesne i korzystne instalacje fotowoltaiczne.

Informacje kontaktowe

Doradzctwo energetyczne

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

  • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
  • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
  • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.