E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Zmiana sprzedawcy na co zwrócić uwagę?

Zmiana sprzedawcy na co zwrócić uwagę?

Po uwolnieniu cen energii elektrycznej w 2007 rynek energii elektrycznej w Polsce zaczął się zmieniać.

Odbiorca zyskał możliwość wyboru różnych ofert, kilku sprzedawców. Rok 2007 był rokiem rozbicia monopolu, który sztywno utrzymywał ceny energii elektrycznej. Od tamtego czasu energię elektryczną można kupić na giełdzie (TGE). Obecnie nie trzeba produkować energii elektrycznej tj. posiadać elektrowni, energię można kupić na giełdzie i odsprzedać ją odbiorcą końcowym. Zmiana sprzedawcy energii to ciężka decyzja, w związku z tym pokażemy Ci na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Przetarg na Farmę Fotowoltaiczną

Inwestowanie w fotowoltaikę jest coraz bardziej popularne, a w gąszczu sprzecznych informacji ciężko jest odnaleźć rzetelne informacje. Zawsze niezbędne pracę nad farmą PV zaczynamy od lokalizacji. W tym przypadku kluczowe dla lokalizacji farmy fotowoltaicznej jest :

klasa gleby na jakiej planowana jest inwestycja na klasie IV lub gorszej,

działka jest możliwie płaska,

instalacja PV może być zbudowana w kierunku południowym lub wschód- zachód,

– do linii średniego napięcia jest nie więcej niż 200 metrów,

– posiada dostęp do drogi, która pozwoli na transport sprzętu do budowy,

– najbezpieczniej założyć jest wielkość działki fotowoltaicznej minimum 2ha.

Najlepsze ekipy montażowe już na etapie wyboru i projektowania pomagają kompleksowo przeanalizować wszystkie możliwości. Energiapomorze.pl, to firma specjalizująca się w kompleksowym przeprowadzeniu całej inwestycji. Po przebrnięciu przez gąszcz przepisów i pozwoleń związanych z inwestycją w farmę fotowoltaiczną, należy wybrać kluczowe komponenty takie jak:

Fotowoltaiczne konstrukcje montażowe takie jak np. Energy5, Akcome. 

Inwertery fotowoltaiczne dedykowane biznesowym rozwiązaniom firmy Kehua

Moduły fotowoltaiczne Jolywood i ZnShine, Akcome, RISEN które produkują energię dwustronnie.

Czy firmy posiadające elektrownie mają tańsze oferty?

Jak to zostało określone we wstępie sprzedawcy energii elektrycznej nie muszą posiadać elektrowni aby handlować energią elektryczną. Wytwórcy energii elektrycznej tj. elektrownie na terenie naszego kraju są zobligowani sprzedać 100% energii na Towarowej Giełdzie Energii (obligo giełdowe). Natomiast spółka posiadająca elektrownie, która jest również właścicielem podmiotu, sprzedającym energię elektryczną musi ją najpierw kupić na giełdzie. Z pewnością zasady handlu energią elektryczną są ściśle określone i każdy ze sprzedawców pozyskuje ją w ten sam sposób. Odpowiadają na pytanie: Firmy posiadające elektrownie nie mają tańszych ofert z tego powodu, że produkują prąd. Często ich oferty są droższe od konkurencji, gdyż mając przewagę związaną z takim odczuciem klientów ich marże są znacznie wyższe.

Zmiana sprzedawcy czy to bezpieczne?

Zmiana sprzedawcy prądu jest jak najbardziej wskazana, jeśli chcemy otrzymać niższe rachunki za energię elektryczną. Obecnie energia elektryczna jest towarem, a sprzedaż usługą. Wartość cen zależy od ilości konkurencji na rynku, im więcej firm tym lepsze oferty może uzyskać odbiorca końcowy. Z pewnością zmiana sprzedawcy jest bezpieczna oraz korzystna dla naszego budżetu. Natomiast zwiększenie bezpieczeństwa można uzyskać korzystając z ofert profesjonalnych doradców, takich jak specjaliści E-PRĄD.

Podejmowanie samodzielnych decyzji w kwestii wyboru sprzedawcy może nieść konsekwencje związane ze wzrostem rachunku za energię elektryczną. W 2018 roku wielu odbiorców zaufało firmom, które następnie upadły a odbiorcy zostali pozostawieni sami sobie z umowami rezerwowymi oraz kosztami, które często dławiły domowy budżet.

Wyjaśnienie sytuacji z 2018 roku

2018 rok przyniósł masowe upadki sprzedawców energii elektrycznej, którzy nie byli w stanie zapewnić sobie płynności finansowej. W zawiązku z tym oferowali odbiorcom końcowym niskie ceny za energię elektryczną przy minimalnej marży, chcąc zyskać znaczą przewagę na rynku.  Nie przewidzieli, że ceny energii elektrycznej na giełdzie wzrosną ponad to co było dla nich opłacalne. Potocznie mówiąc „musieli dokładać do interesu” w efekcie czego woleli ogłosić upadłość niż podjąć renegocjacje z klientami, chroniąc ich tym samym przed wpadnięciem w rezerwową sprzedaż energii.

Gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej  na Towarowej Giełdzie Energii spowodowany był nagłym skokiem cen uprawnień do emisji CO2. Natomiast uprawnienia do emisji są sprzedawane w walucie euro, co przy zmianie kursu o 1 euro powodowało wzrost ceny elektrycznej +/- 4 złote. Rok 2018 pokazał, że potrzeba jest firm doradczych, które specjalizują się w zmianie sprzedawcy energii elektrycznej.

Energia elektryczna towarem.

Dzisiejszy świat wymaga od odbiorców energii elektrycznej elastyczności, braku przywiązania do określonych firm. Nowi klienci są promowani, firmy nastawione na pozyskiwanie, a w mniejszym stopniu na utrzymanie dotychczasowych klientów. Wynika to z psychologii człowieka, który jak się do czegoś przyzwyczai to nie chce tego zmieniać. Jednak kiedy spojrzymy na popularniejsze usługi dostrzeżemy, że zmiany dają oszczędności. Kto z nas nie zmienia co roku firmy oferującej OC? Mamy swojego agenta, który troszczy się aby cena była jak najkorzystniejsza dla nas i oferowała pakiet, który nas zadowala. Zmiana operatora telefonii komórkowej pozwala na obniżenie rachunku za telefon. Nie wpływa to na nas bezpośrednio, nadal używamy tego samego telefonu, dzwonimy do tych samych osób, korzystamy z tego samego Internetu, a za usługę płacimy mniej. Tak samo jest z energią elektryczną, używamy jej niezależnie od tego kto nam ją sprzedał. Zmienia się jedynie logo sprzedawcy energii elektrycznej na fakturze i cena.

Nie daj się oszukać- zmiana taryfy.

Nieuczciwi sprzedawcy energii elektrycznej często proponują zmianę taryfy prądu. Nie analizując jakie jest zużycie energii elektrycznej odbiorcy i w jakich porach dnia występuje. Wnikliwe spojrzenie na charakterystykę poboru energii elektrycznej w trakcie doby, pozwala na właściwy dobór taryfy do danego odbiorcy. Zmiana taryfy musi być dokonywana świadomie, gdyż często wymusza na odbiorcy dostosowanie się do godzin określających czas tańszej energii elektrycznej. Dobrym analizatorem jest urządzenie OneMeter, które monitoruje zużycie i wyznacza dokładnie charakterystykę poboru energii elektrycznej z sieci. Zwracajmy uwagę na to z jakiej taryfy korzystamy. Świadomość różnic w cenach w poszczególnych godzinach doby potrafi wygenerować duże oszczędności, jednak należy zwracać uwagę na codzienne czynności i odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy to dobra godzina na włączenie pralki czy może lepiej poczekać godzinę albo zrobić to jutro? To jest przykład, ale tyczy się wielu prac domowych. Główną zasadą jest maksymalizacja zużycia energii elektrycznej, w czasie gdy jest ona najtańsza.

Zmiana sprzedawcy- czy warto?

Pytanie to zadaje wielu odbiorców. Warto jest wiedzieć, że istnieje możliwość zmiany sprzedawcy i potencjalnie uzyskanie oszczędności. Warto korzystać z usług firm doradczych aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, wpływających niekorzystnie na rachunek za energię elektryczną. Często obniżenie rachunku za energię elektryczną możliwe jest nawet bez zmiany sprzedawcy. Wystarczy skorzystać z oferty sezonowej dedykowanej określonym odbiorcom i już nasz rachunek będzie niższy. Nie warto bać się zmiany sprzedawcy gdyż otwiera to nam wiele możliwości oszczędzania. Dzisiejsze oferty nie ograniczają się  jedynie do energii elektrycznej, często można zyskać poza niższym rachunkiem za prąd np. ubezpieczenie, pakiet Internetu, czy zniżki w sklepach. Oferta sprzedawców jest szeroka i obejmuje już nie tylko energię elektryczną, ale i usługi, które można mieć taniej, dzięki odpowiedniemu pakietowi. Bądźmy aktywnymi odbiorcami, świadomymi czym jest rynek energii elektrycznej, a zyskają na tym szeroko rozumiani odbiorcy końcowi, od gospodarstw domowych po firmy i instytucje.

Wybrani sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce

Enea to polskie przedsiębiorstwo branży energetycznej z siedzibą w Poznaniu. Grupa Kapitałowa Enea, dla której Enea S.A. jest jednostką dominującą, działa w pełnym łańcuchu wartości rynku energetycznego: wydobycie węgla kamiennego, wytwarzanie energii elektrycznej, dystrybucja energii elektrycznej, handel energią.

Energa to polska grupa kapitałowa zajmująca się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej.

Tauron to spółka zajmująca się sprzedażą energii elektrycznej działa także w obszarze dystrybucji, wytwarzania energii elektrycznej, a także w segmencie wydobycia węgla.

PGE to największe przedsiębiorstwo sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej.

Innogy to sprzedawca energii elektrycznej, który należy do jednej z największych firm energetycznych w Europie.

Orange Energia-od lutego 2014 roku posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Koncesja ta została wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Energia Polska to firma należąca do grupy niezależnych sprzedawców energii elektrycznej. Na rynku działa od 2013 roku, została założona we Wrocławiu.

Informacje kontaktowe

Sprzedaż i dystrybucja komponentów fotowoltaicznych

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

  • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
  • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
  • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.