E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Fotowoltaika dla biznesu Luneos – Jak finansować?

Luneos PV AS A Service

Fotowoltaika dla biznesu za darmo z Luneos?

Co roku rynek energii elektrycznej szykuje podwyżki prądu, zarówno dla biznesu jak i gospodarstw domowych. Jednak relatywnie, to właśnie przedsiębiorcy muszą finansować zmiany w branży energetycznej, takie jak modernizacja infrastruktury i informatyzacja sieci energetycznych. Prywatni konsumenci podwyżki odczuwają w skali mikro, natomiast przedsiębiorcy zawsze w dużo bardziej boleśnie. Rok do roku podwyżki energii sięgają kilkudziesięciu procent, więc każda opcja optymalizacja kosztów prądu w firmie staje się kluczowa. I właśnie dzięki tej potrzebie pojawiło się wiele opcji na finansowanie fotowoltaiki dla firm, takich jak Luneos. 

Aktualnie najbardziej kluczowe zagadnienia to:

  1. Instalacja fotowoltaiczna, która w zależności od zużycia zwraca się w okresie 4-6 lat
  2. Kompensacja mocy biernej
  3. Zmiana sprzedawcy energii, która pozwala np. kontraktować energię bezpośrednio na TWE
  4. Inwestycja w trafostację by zmienić taryfę energetyczną
  5. Wymiana energochłonnych urządzeń na te o lepszej charakterystyce energetycznej

W przypadku fotowoltaiki istnieje kilka możliwości jej sfinansowania. Jak wszystko w życiu, tak i rodzaj finansowania instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą określone konsekwencje.

Finanasowanie fotowoltaiki dla firm - metody

Fotowoltaika za gotówkę – firmy i rolnicy

Zakup własnej elektrowni słonecznej w formie gotówkowej, zawsze cechuje się najszybszym zwrotem z inwestycji. Biorąc pod uwagę wzrosty cen energii rok do roku, instalacja o mocy 50 kWp powinna zwrócić się już w 5 lat. Nie oznacza, to że firma czy gospodarstwo rolne będzie dopłacać (nawet wirtualnie) do rachunków za prąd. Już od momentu podłączenia do sieci, tak naprawdę zaczyna się proces oszczędności. W ujęciu rocznym jest to ok. 50 mWh, które należy odliczyć od kosztów energii w firmie. Minus w przypadku gotówki, to jedynie wydanie środków, które mogłyby być spożytkowane na inne inwestycje. Plusy, to niewątpliwie brak dodatkowych kosztów kredytów czy leasingów. Własna pracująca instalacja, to również możliwość ubiegania się o dotacje czy dofinansowania, które są wypłacane w większości przypadków, po zrealizowaniu inwestycji. 

Instalacja fotowoltaiczna w firmie
Fotowoltaika Leasing

W przypadku firm, to jeden z najczęściej wybieranych możliwych środków finansowania fotowoltaiki w biznesie. Za leasingiem przemawia stosunkowo szybka stopa i czas zwrotu z inwestycji. Instalacja biznesowa 50 kWp powinna generować oszczędności rzędu 50 000 kWh rocznie, co przełoży się na ok. 6 lat do całkowitej spłaty instalacji fotowoltaicznej. Jednak, nie oznacza to większych kosztów energii, gdyż w pierwszych latach inwestycjach spłacać się będzie „niejako” z oszczędności jakie wypracuje. Po 6 latach przyniesie dodatkowe przychody w firmie. Plusy leasingu na fotowoltaikę, to niewątpliwe brak znaczącej inwestycji kapitałowej, rozłożony w czasie koszt instalacji i względnie optymalny stosunek zwrotu z inwestycji. Minusy to procedura leasingowa, dodatkowy koszty w stosunku do zakupy gotówkowego .

Fotowoltaika w systemie roof sharingu lub PV jako usługa

Ta forma inwestycji w fotowoltaikę, pozwala uniknąć kosztów początkowych instalacji. Oznacza, to że firma zewnętrzna (LUNEOS, sprzedawca prądu lub operator sieci) inwestuje w instalację fotowoltaiczną w zamian za część zysku z oszczędności. Odbywa się to zazwyczaj w formie abonamentu za instalację w przypadku Luneos a w przypadku sprzedawcy energii w formie upustów i rabatów za prąd. Zaletami tego rozwiązania są przede wszystkim zobowiązania skalkulowane zawsze poniżej zysków, gwarancja przez cały okres umowy firmy Luneos oraz całkowicie przejęcie formalności na stronę firmy finansującej inwestycję. Minus to oczywiście czas po, którym inwestycja przejdzie na własność.

Luneos PV AS A Service
Fotowoltaika w formie abonamentu Luneos

Luneos dobiera ratę za instalację zawsze poniżej szacowanych zysków z instalacji. Oznacza, to że zawsze uzyskamy profit z instalacji fotowoltaicznej. Mimo, że profit jest mniejszy niż w przypadku własnej inwestycji, bilansuje się to w gwarancji uzysku oraz gwarancji na sprzęt udzielanej bezpośrednio przez Luenos.

Pozabilansowe finansowanie fotowoltaiki dla firm

Dzięki własnym środkom pochodzącym ze Szwajcarii, raty za fotowoltaikę nie obniżają zdolności kredytowej firmy czy gospodarstwa rolnego. Dzięki czemu takie finansowanie fotowoltaiki dla firm pozwala na podwojone zyski. Pierwszy to niższe koszty energii a drugi możliwość inwestowania np. w nowe maszyny w tradycyjnej formie finansowania.

Gwarancja na kompletny system fotowoltaiczny w firmie

Z uwagi na to, że Luneos inwestuje de facto w zyski z produkcji energii, gwarantuje przez okres obowiązywania umowy serwis instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo gwarancja obejmuje kary umowne w momencie awarii sprzętu a tym samym braku generowania przychodów dla firmy. Roszczeniami gwarancyjnymi na sprzęt zajmuje się również Luneos.

Informacje kontaktowe

Sprzedaż i dystrybucja komponentów fotowoltaicznych

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

  • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
  • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
  • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.